728 x 90

«بی‌بی مریم، بیدار شو»!

بی‌بی مریم، بیدار شو!
بی‌بی مریم، بیدار شو!

این شعار انگیزاننده و شورشی «بی‌بی مریم، بیدار شو! تهران هوس فتح  دوباره کرده!»، از جمله شعارهایی بود که مردم به‌پاخاسته لردگان آن را در روز ۱۳مهر ۹۸ در معرض دید همگان قرار دادند.

 

لردگان کجاست؟

لردگان یکی از شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری است. روستای چنارمحمودی که نخستین حرکت اعتراضی مردم از آنجا آغاز شد، یکی از روستاهای دورافتادهٔ از توابع بخش مرکزی لردگان است. این روستا در دهستان ریگ قرار دارد و بنا بر سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۱۳۲۹نفر یعنی ۲۶۳خانوار اعلام شده است.

 

استفاده از سرنگ آلوده توسط بهورز خانهٔ بهداشت

در ۱۰مهر ۹۸ مردم روستای چنارمحمودی، با در دست داشتن پلاکاردهایی در مقابل فرمانداری و شبکهٔ ‌بهداشت تجمع کرده و اعلام کردند که از طریق سرنگهای آلودهٔ بهداشت روستا به خود و فرزندانشان به ویروس اچ.آی.وی مبتلا شده‌اند. مردم خشمگین و به‌جان‌ آمدهٔ چنارمحمودی طی اعتراض خود شیشه‌های ساختمان شبکهٔ بهداشت را شکستند؛ زیرا پیش از این تاریخ بهورز خانهٔ بهداشت روستا به‌طور مجانی اقدام به نمونه‌گیری قند خون مردم روستای چنارمحمودی کرده بود. در این تظاهرات زنان شجاع چنارمحمودی نیز با کودکان‌شان شرکت کرده بودند و نقشی برجسته در پیشبرد آن داشتند.

 

خروش زنان دردمند لردگان علیه جنایت

خروش زنان دردمند لردگان علیه جنایت

 

یک فقره دروغگویی و متهم کردن مردم

سعید نمکی، وزیر بهداشت دولت روحانی، به‌جای پاسخگویی به مردم در مورد این اپیدمی به کتمان موضوع روی آورد و در عوض مردم روستا را با ذهن آلودهٔ آخوندی، بی‌شرمانه متهم به روابط نامطلوب و ارتباط با معتادان تزریقی کرد. این وزیر اما نگفت چگونه ممکن است در مدت کوتاه حداقل ۳۰۰نفر از این روستای کوچک، از جمله کودکان معصوم آن به یک ویروس مبتلا شوند. به‌دنبال سعید نمکی، رسانه‌های حکومتی با درج مطالب گمراه‌کننده ابایی نداشتند از این‌که به مردم شریف این روستا رذیلانه اهانت کنند.

جوانان شرافتمند و آگاه روستا با ساختن کلیپی به لاطائلات سعید نمکی پاسخ دندان‌شکن دادند. آنها گفتند: «جمهوری اسلامی نمی‌تواند از زیر بار مسئولیت تزریق ویروس ایدز HIV به حدود ۳۰۰نفر از اهالی روستا فرار کند».

 

مردم قربانی...

مردم قربانی

 

خیزش لردگان به پشتیبانی از مردم چنارمحمودی

صبح شنبه ۱۳مهر ۹۸ مردم غیرتمند لردگان در همبستگی و حمایت از مردم روستای چنارمحمودی، از جلوی فرمانداری لردگان دست به راهپیمایی زدند. این راهپیمایی به مقابل ساختمان شبکهٔ ‌بهداشت کشیده شد. نیروی سرکوبگر انتظامی در هراس از کشیده شدن دامنهٔ تظاهرات به دیگر جاها به مقابله با آن برخاست. مأموران انتظامی با شلیک گازاشک‌آور و نیز تیراندازی به مجروح و مصدوم کردن مردم پرداختند. مردم و جوانان خشمگین لردگان نیز با پرتاب سنگ به دفاع از خود برخاستند. زمین در زیر پای قزاقان اعزامی خامنه‌ای، با شعارهای کوبندهٔ «مرگ بر دیکتاتور»، «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم»، «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» به‌لرزه درآمد. تظاهرکنندگان سپس فرمانداری لردگان و دفتر امام‌جمعه و نمایندهٔ ‌خامنه‌ای و نیز برخی از مراکز حکومتی را به آتش کشیدند. آنها با نشانه رفتن کانون سرکوب و فساد نشان دادند که خامنه‌ای و بیت‌العنکبوت او مسبب اصلی نابسامانی‌ها، فلاکتها و کشت و کشتارها و حتی انتقال ویروس به مردم بی‌گناه هستند.

 

مردم لردگان با به چالش کشیدن اظهارات خامنه‌ای به‌خوبی نشان دادند که اراده کردن، به‌پاخاستن،‌ شوریدن بر نظام ولایت، تن ندادن به جور و گذشتن از جان برای به زیر کشیدن بت دوران،‌ واجب‌ترین واجبات است.

این رژیم نشان داده است که برای جان و مال مردم و فرهنگ و تمدن و سرمایه‌های ایران ارزشی قائل نیست و حاضر است آنها را وثیقهٔ بر سر قدرت ماندن و گسترش سرکوب و تروریسم خود کند. حمایت سایر شهرها و دیگر آحاد مردم از قیام‌کنندگان لردگان بیانگر آن است که مردم نیز در مقابل این رژیم متحد هستند و دیگر نمی‌توان با گلوله و گاز اشک‌آور و انتظامی جلوی انفجار اجتماعی را گرفت.

 

در حالی که رژیم با اعزام نیروهای انتظامی و پلیس ضدشورش تلاش کرد مانع گسترش تظاهرات شود، مردم با فریاد «مرگ بر دیکتاتور» و «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم» در برابرشان ایستادند. یکی از جوانان غیور لردگان با لهجه بختیاری در این صحنه رو به نیروهای وحشی انتظامی گفت: «ارتش پهلوی در مقابل بختیاری دوام نداشته این فکسنی انتظامی کیه»؟

هم‌زمان جوانان اصفهان، کرمانشاه و برخی دیگر از مناطق اطراف با شعار «مرگ بر دیکتاتور» به حمایت از مردم لردگان برخاستند و نشان دادند درد اصلی مردم در تمام شهرهای میهن مشترک و درمان مشترک است.

 

واجبترین واجب دوران

قابل‌توجه است که خامنه‌ای روز ۱۰مهر برای روحیه دادن به پاسداران ریزشی‌اش، با تأکید بر ادامهٔ ‌تروریسم و سرکوب گفته بود: «امتداد عمق راهبردی، گاهی از واجب‌ترین واجبات ‌کشور هم لازم‌تر است؛ خیلی‌ها متوجه این نیستند. بعضی هم توجه دارند و به نفع دشمن شعار نه غزه، نه لبنان می‌دادند».

مردم لردگان با به چالش کشیدن اظهارات خامنه‌ای به‌خوبی نشان دادند که اراده کردن، به‌پاخاستن،‌ شوریدن بر نظام ولایت، تن ندادن به جور و گذشتن از جان برای به زیر کشیدن بت دوران، واجب‌ترین واجبات است.

این رژیم نشان داده است که برای جان و مال مردم و فرهنگ و تمدن و سرمایه‌های ایران ارزشی قائل نیست و حاضر است آنها را وثیقهٔ ‌بر سر قدرت ماندن و گسترش سرکوب و تروریسم خود کند.

حمایت سایر شهرها و دیگر آحاد مردم از قیام‌کنندگان لردگان بیانگر آن است که مردم نیز در مقابل این رژیم متحد هستند و دیگر نمی‌توان با گلوله و گاز اشک‌آور و انتظامی جلوی انفجار اجتماعی را گرفت.

ملتی که اراده کرده است «لردگان» باشد، خواهد توانست بت ولایت را نیز مانند بت سلطنت از سریر به زیر بکشد و این‌کار را خواهد کرد.