728 x 90

آمریکا و عمان بر سر استفاده از دو بندر این کشور به توافق رسیدند

آمریکا و عمان بر سر استفاده از دو بندر این کشور به توافق رسیدند
آمریکا و عمان بر سر استفاده از دو بندر این کشور به توافق رسیدند

مارک سیورز سفیر آمریکا در عمان و محمد بن ناصر دبیرکل وزارت دفاع عمان برای استفاده از بندرهای دُقم و صَلاله به توافق رسیدند.

در بیانیه‌یی که سفارت آمریکا در عمان روز یکشنبه چهارم فروردین ۹۸ صادر کرد، آمده است که این توافق به نیروهای آمریکا امکان استفاده از تأسیسات دو بندر دقم و صلاله -مرکز استان ظفار- را خواهد داد و "تأکیدی است بر تعهد دو کشور به پیشبرد اهداف امنیتی مشترک."

به گزارش رویترز، عمان که در دیپلماسی و سیاست خاورمیانه نقشی بی‌طرف و میانجی دارد این توافق را بیشتر از منظر اقتصادی نگاه می‌کند و به‌خصوص آن را فرصتی برای توسعه بندر دقم می‌داند.

از دید آمریکا این واکنشی است به پیشرفت برنامه موشکی ایران با وجود تحریم‌ها و فشارهای سیاسی.

رویترز به‌ نقل از یک مقام آمریکایی نوشت این توافق از این نظر مهم است که نیروهای آمریکایی با دسترسی به این بندرها، به شبکه جاده‌های منطقه متصل می‌شود و باعث استقامت بیشتر این نیروها در شرایط بحرانی می‌شود:

"ما عادت داریم فرض کنیم که می‌توانیم به‌راحتی به خلیج‌فارس برسیم"... اما "کیفیت و کمیت سلاحهای ایران ما را نگران می‌کند."

یک مقام آمریکایی دیگر هم به رویترز گفت دقم بندری ایده‌آل برای کشتیهای بزرگ است و حتی ناو هواپیمابر هم می‌تواند در آن دور بزند:

"خود این بندر و موقعیت استراتژیک آن بسیار جذاب است و بیرون تنگه هرمز هم هست."

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات