728 x 90

«از قاتل قهرمان نسازید»

فاجعه قتل مسافران هواپیمای اوکراینی
فاجعه قتل مسافران هواپیمای اوکراینی

پس از هلاکت قاسم سلیمانی به‌عنوان مهره اصلی خامنه‌ای در سرکوب و صدور تروریسم، خامنه‌ای سراسیمه در جلسه شورای امنیت رژیم حاضر شد و به‌دنبال آن پاسدار سلامی، فرمانده سپاه پاسداران ‌گفت: «انتقام می‌گیریم، سخت، محکم، پشیمان کننده، قاطع و تمام کننده».

متعاقباْ پس از شلیک چند موشک به پایگاه عین الااسد آمریکا در عراق که از قبل زمان و مکان آن به دولت وقت عراق اطلاع داده شده بود، هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶سرنشین در بامداد ۱۸دیماه ۱۳۹۸ ساعت ۶ و ۱۹دقیقه با شلیک دو موشک سپاه پاسداران خامنه‌ای سرنگونی شد.

به این صورت در یک اقدام جنایتکارانه حمید و مهدی، پونه و ایمان و آرش و محمد و میلاد و دهها کارشناس ارشد و دهها کودک و نوجوان و زن و مرد در آتش انتقام سپاه پاسداران خامنه‌ای از مردم ایران سوختند.

 

«احتمال درگیری» اعتراف به جنایت عامدانه خامنه‌ای

یک‌سال پس از آدم‌کشی هوایی خامنه‌ای پاسدار جنایتکار امیرعلی حاجی‌زاده سرکرده هوا فضای رژیم در «برنامه بدون تعارف» شبکه ۲رژیم در ۲۶دیماه به صحنه آمد و با اطلاع سردمداران رژیم از «احتمال درگیری» نظامی بین رژیم و آمریکا در شب ۱۸دی۹۸ اعتراف کرد و گفت: «نیم ساعت قبل از شلیک موشکها از طریق نیروی قدس بوده یا وزارت‌خارجه به نخست‌وزیر عراق اطلاع می‌دهند که ما در عراق یک پایگاه را خواهیم زد»، «در این شب ۱۳موشک به پایگاه عین الاسد شلیک شد و ۴۰۰ موشک دیگر نیز آماده شلیک بود». (شبکه دو- رژیم ۲۶دی۹۹). .

خبرگزاری دویچه وله-۲۰دی۹۹ نوشت: «سؤالی که هم‌چنان برای خانواده قربانیان و دولتهای زیربط بی‌پاسخ مانده این است که، چرا با وجود در حالت آماده‌باش قرار گرفتن و افزایش پدافند هوایی به‌خاطر نگرانی از حمله متقابل آمریکا جلو پرواز هواپیماهای مسافربری گرفته نشد».

 

از قاتل قهرمان نسازید

چند تن از مادرانی که فرزندان‌شان را بر اثر شلیک موشکهای سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری از دست دادند، در ویدیویی با عنوان «از قاتل قهرمان نسازید» به سخنان پاسدار حاجی زاده، که هیچ اشاره‌یی به سرنگون کردن هواپیمای مسافربری نکرد و حتی به خانواده‌های داغدار تسلیت هم نگفت شدیداْ واکنش نشان دادند.

یکی از مادران گفت: «دین شما و مذهب شما چیست؟ اگر جواب شما این است که اسلام، می‌خواهم بپرسم که آیا اعتقادی به آه مادر مظلوم و پدر مظلوم دارید یا نه؟ و اگر دارید، پیش خدا چطور می‌خواهید جواب این ظلم به این بزرگی را که در تاریخ بشریت کم نظیر بوده بدهید؟»، «موشک‌هایی که به آن افتخار می‌کنید چند آمریکایی یا اسراییلی را کشته‌اند!؟».

یکی دیگر از مادران خطاب به امیرعلی حاجی‌زاده گفت: «در پرتنش‌ترین شرایط جنگی چرا حریم هوایی را نبستید؟ علت استقرار این پدافند مستقل از شرایط یکپارچه، آن هم بین دو فرودگاه اطراف تهران، چه بوده است؟ مسئولیت به‌قتل رسیدن ۱۷۶ انسان بیگناه به عهده شماست، چرا تا به‌حال استعفا نداده اید؟»

 

چرا بچه مرا کشتید؟ نه می‌بخشم، نه فراموش می‌کنم

یکی از مادران خشمگینانه در واکنش به سخنان حاجی‌زاده که به موشک‌پرانی پوشالی افتخار می‌کرد، گفت: «لطفاً بدون تعارف به ما بگو با موشک‌هایی که آن‌قدر با افتخار راجع به آنها صحبت می‌کنی تا به‌حال چند آمریکایی و اسراییلی را مورد هدف قرار داده‌اید؟ یا این‌که همه افتخارتان این است که به هواپیمای مسافربری در حالی که ۱۷۶مسافر بیگناه داشت می‌توانید حمله کنید؟»

مادر دیگری با بغض پرسید: «می خواستم بپرسم چرا زدید؟ چرا بچه من را کشتید؟ چرا ۱۷۶ انسان مظلوم را در آسمان وطن تکه پاره کردید، سوزاندید و سه روز دروغ گفتید؟ شما که از اول می‌دانستید موشک زدید؟ چرا دروغ گفتید؟ من از خون بچه‌ام نمی‌گذرم. نه می‌بخشم، نه فراموش می‌کنم».

روزنامه همدلی در مطلب «خانواده بازماندگان سقوط هواپیما» در۲۰دی۹۹ نوشت: «پاسخ بسیاری از چراها، چه کسی‌ها، چگونه‌ها، نابلدی‌ها و البته پاسخ ندادن‌ها، به پدران، مادران و بازماندگان این قربانیان پس از حدود یک سال هنوز پاسخ تسلابخش بر دادخواهی‌های خود نیافته‌اند».

حسابرسی هواپیمای مسافربری

 

چرا خامنه‌ای ۱۸ دیماه را «روز یوم‌الله!» نامید؟

یکی از مادران در اعتراض به سخنرانی خامنه‌ای جنایتکار که روز ۱۸دی را روز «یوم الله» نامیده بود در این ویدئو از خامنه‌ای سؤال کرد که: «چرا روز ۱۸دی را یوم الله خطاب کردید، به‌خاطر زدن پایگاه عین‌الاسد که از قبل اطلاع داده بودید و خالی بود؟ یا به‌خاطر به خاک و خون کشیدن ۱۷۶ انسان بیگناه؟ از جمله چهار جگرگوشه من، از جمله ۲۹کودک این نام را بر این روز گذاشتید؟ لطفاً یوم الله را توضیح دهید».

مادر دیگری از پاسدار حاجی‌زاده سؤال کرد: «آیا خدا به شما اجازه داد که بر روی بچه‌های این مملکت موشک بزنید و ۱۷۶ بیگناه را بکشید؟ سپس پنهان‌کاری کنید و هنوز هم در مسند قدرت بنشینید؟ چگونه شب سر بر زمین می‌گذارید؟»

پاسدار حاجی‌زاده نسبت به هماهنگیهای ستاد فرماندهی به ادامه درگیری گفت: «ما آماده بودیم برای مرحله بعد که اگر آنها پاسخ بدهند شروع کنیم به زدن پایگاه‌های آمریکا ما خودمان را آماده کرده بودیم برای ادامه درگیری» (شبکه دو- ۲۶دی۹۹).

مادری از پاسدار حاجی‌زاده پرسید: «شما فرمانده هوا-فضای سپاه پاسداران هستید، اصول نظامی پدافند ایران این را می‌گوید که پدافند بدون اجازه مافوق حق شلیک ندارد. چه کسی به شما اجازه شلیک به هواپیمای ۷۵۲ اوکراین را داده است که شلیک کردید» ؟ «خدا به شما اجازه داد بر روی بچه‌های این مملکت موشک بزنید؟».

 

«خطای انسانی» یا «جنایت عمدی» ولایت فقیه

در حالی‌که یک روز پس از شلیک سپاه پاسداران، مقامات پنتاگون اعلام کردند: «ایران هواپیمای مسافربری را سرنگون کرد (سایت پنتاگون، ۱۹دی۹۸)، اما از همان ساعات اولیه سقوط هواپیما سرکردگان حکومتی در وحشت از خشم مردم، با دروغ‌پراکنی تحت عنوان «نقص فنی»، «کدام موشک؟!» تلاش کردند به این جنایت خونین سرپوش بگذارند.

رئیس سازمان هواپیمایی رژیم مدعی شده بود که: «اساسا احتمال انفجار از طریق شلیک موشک را به‌دلیل پروتکل‌های موجود و مسیر پرواز منتفی دانست!» (خبرگزاری حکومتی ایرنا-۲۱دی۹۸).

پس از انتشار اسناد و فیلم‌های صحنه شلیک موشک و موضع‌گیری نخست‌وزیر کانادا مبنی بر این‌که: «نمودها نشان می‌دهد موشکهای رژیم ایران هواپیمای اوکراین را ساقط کرده است» (سی.بی.سی نیوز-۲۱دی۹۸) بالاخره در ۲۱دی۹۹، در نهایت تحت فشارهای داخلی و بین‌المللی ستاد کل نیروهای مسلح تحت‌امر خامنه‌ای در یک بیانیه «خطای انسانی» را عامل حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی عنوان کرد.

 

«خطای انسانی» تا بن دندان دروغگویی است

روزنامه مونترال گازت در ۱۶دسامبر ۲۰۲۰نوشت: «وزیر خارجه کانادا فرانسوا شامپاین با زبان صریحی توصیف جمهوری اسلامی از خطای انسانی در حمله موشکی که هواپیما را سرنگون کرده را رد کرد». وی گفت: «من هر چیزی که آنها می‌گویند را زیر سؤال خواهم برد، زیرا من هیچ چیزی را به‌صورت ظاهر آن قبول نمی‌کنم».

هم‌چنین دولت کانادا به دفعات مختلف، مواضع اعلام شده توسط رژیم را رد کرد و وزیر خارجه کانادا گفت: «ایران از لحظه‌ای که پرواز پی اس ۷۵۲ با دو موشک هدف قرار گرفته و چون گوی آتشین از آسمان بر فراز تهران به زمین سقوط کرد تا امروز درباره آنچه که رخ داده تا بن دندان دروغ گفته است» (مونترال گازت ـ۲۵ آذر۹۹).

 

دادستان کل اوکراین، سرنگونی هواپیما «جنایت عمدی»

کیف پست ۲۳آبان۹۹ به‌نقل از دادستانی اوکراین اعلام کرد: «گوندوز مامدوف، دادستانی کل اوکراین در بیانیه‌یی با رد ادعای حکومت ایران مبنی بر نقش «خطای انسانی» در این حادثه، تأکید کرد و گفت پیش از دستیابی به حقیقت، این پرونده مختومه نمی‌شود. وی تأکید کرد که سرنگونی هواپیمای پرواز۷۵۲ «جنایت عمدی» بوده، و دولت ایران به‌رغم وعده‌های قبلی «هیچ سندی» درباره انهدام این هواپیما به اوکراین نداده است».

هم‌چنین یوگنی ینین، سرپرست هیأت اوکراینی که برای دومین دور مذاکره درباره پرونده سرنگونی پرواز۷۵۲ هواپیمایی اوکراینی به تهران سفر کرده بود، گفت به مسئولان ایرانی گفته است که تحت هیچ شرایطی نمی‌پذیرند در ازای لاپوشانی حقیقت، پول دریافت کنند (همان منبع). .

 

بیانیه «گروه هماهنگی و پاسخ» حسابرسی از رژیم ایران

دویچه وله فارسی در۲۷دی۹۹ در گزارشی از پنهان‌کاری رژیم در یک ساله گذشته نوشت: «رژیم ایران نه تنها سه روز دروغ گفت، بلکه تاکنون حاضر نشده نه با خانواده‌های داغدار ایرانی برای روشن شدن حقیقت همکاری کند. سپاه حتی بسیاری مدارک و شواهد را به‌سرعت از بین برد. از جمله موبایل‌های قربانیان را هرگز به خانواده‌ها برنگرداند و محل سقوط هواپیما را فردای همان روز با بولدوزر پاکسازی کرد».

«گروه هماهنگی و پاسخ» متشکل از کانادا، انگلیس، اوکراین، سوئد و افغانستان در بیانیه‌یی اعلام کردند: «ما به فوریت از ایران می‌خواهیم که توضیحات کامل و دقیقی از وقایع و تصمیماتی که منجر به این سقوط وحشتناک هواپیما شد، را ارائه دهد». کشورها متشکل گفتند: «برای تحقق عدالت و اطمینان از جبران کامل خسارت خانواده‌های قربانیان و کشورهای آسیب دیده، از ایران حسابرسی خواهند کرد» (خبرگزاری فرانسه ۲۰دی۹۹).

 

جنایت بی‌پاسخ پس از یک‌سال

رالف گودیل (Ralph Goodale) وزیر سابق کانادایی و مسئول پرونده خانواده‌ها گفت: «سپاه پاسداران برای از مسافران به‌عنوان سپر انسانی استفاده کرده است. سپاه پاسداران به‌طور مؤثری تحقیقات را تا این نقطه در کنترل خود داشته است». هم‌چنین گودیل در گزارشی اعلام کرد: «بسیاری از جزئیات کلیدی در این واقعه وحشتناک ناشناخته مانده‌اند. رژیم ایران... تحقیقات خود را (در زمینه‌های ایمنی، جنایی و غیره) به‌شکل واقعاً مستقل، مبتنی بر واقعیات و شفاف انجام نداده است و جای پاسخها به‌سؤالات حیاتی خالی است» (خبرگزاری رویترز، انگلیسی ۲۵ آذر۹۹).

قیام دیماه ۹۸ پس از ساقط کردن این هواپیما نشان‌دهنده خشم مردم و خانواده‌های قربانیان و از پیامدهای اجتماعی این جنایت بود. جنایتی که رژیم از آن تبعات گریزی ندارد و در روزی که دور نیست مردم ایران و به‌خصوص خانواده‌های این قربانیان آنها را به پای میز محاکمه خواهند کشاند.