728 x 90

افتتاح دیوار و پیاده‌رو، نمادی از بن‌بست اقتصادی رژیم

افتتاح پیاده‌رو در نظام ورشکسته آخوندها
افتتاح پیاده‌رو در نظام ورشکسته آخوندها

آخوندها در حضیض بحرانهای سیاسی و اقتصادی آن‌چنان تعادل خود را از دست داده‌اند که برای اجرای نمایش‌های دروغین سازندگی، دیگر حتی سوژه هم ندارند و ناگزیر یا دیوار افتتاح می‌کنند یا پیاده‌رو یا طرح‌های قبلاً افتتاح‌شده را دوباره با قطع نوار رنگی و کاغذکشی دوباره و سه‌باره افتتاح می‌کنند! غافل از آن‌که همین حرکات باعث مضحکه مضاعف آنها نزد مردم شده و مشت خالی آنها را در برابر توده‌ها بیشتر باز می‌کند.

وضعیت بحرانی اقتصاد کشور به مرز انفجار رسیده و روزی نیست که کارگزاران حکومتی از زوایای مختلف نسبت به بروز فاجعه هشدار ندهند. اما در این میان دولت روحانی هم‌چنان به شعار‌درمانی و دروغ‌درمانی ادامه می‌دهد. این شعار‌درمانی در حالی است که یک روزنامه هم‌سو با باندهای غارتگر دولتی اذعان کرده است:

«به‌نظر می‌رسد هیچ‌گاه سیاست‌های دولت برای حمایت... از معیشت خانوارها نبوده و ثمره به‌حراج گذاشتن ذخایر ارزی کشور، رشد لجام‌گسیخته قیمت کالاهای وارداتی و صادراتی است».

اکنون فضاحت کارهای نمایشی دولت به‌جایی رسیده که صدای سایت‌های حکومتی را هم درآورده است.

سایت حکومتی شعار سال نوشت: «کار مسئولان دولتی به افتتاح پیاده‌رو و دیوار کشید»!

این سایت با درج تصاویر افتتاح پیاده‌رو و دیوار، در مورد افتتاح خط ۷ متروی تهران توسط نوبخت، معاون روحانی، نوشت: «در مورد خط ۷ حرف و حدیث‌های زیادی وجود دارد و این خط قبلاً افتتاح شده بود».

این سایت وابسته به باند خامنه‌ای در ادامه با کنایه به باند روحانی، بن‌بست در وضعیت اقتصادی را حاصل سیاست‌های دولت دانست و نوشت: «دولت هم‌چنان به روش خود که چشم دوختن به خارج است، ادامه می‌دهد».

 

 

موسی‌الرضا ثروتی، عضو مجلس ارتجاع هم در روز ۱۷شهریور، وضعیت خراب اقتصادی را بر سر دولت روحانی خراب کرد و ضمن هشدار نسبت به وضعیت نامناسب فضای کسب‌وکار در ایران و این‌که دولت در ۶سال گذشته اقدامات قابل‌توجهی در این زمینه انجام نداده است اظهار کرد:‌ «وضعیت کسب‌وکار در ایران جایگاه مناسبی ندارد و بین ۱۸۰کشور رتبه خوبی نداریم». وی افزود: «طبق آمار بانک جهانی رتبه ایران در زمینه بهبود کسب‌وکار در طول دولت یازدهم و دوازدهم ۷پله سقوط کرده است و رتبه ۱۲۸ را بین ۱۸۰کشور دارد».

شرکای مغموم دولت روحانی هم خرابی اوضاع اقتصادی را متوجه بی‌تدبیری دولت روحانی می‌دانند. روزنامه حکومتی جهان صنعت روز ۱۷شهریور نوشت:

« محصول تدبیر؛ تورم ۱۸۳درصدی کالاهای وارداتی، ثمره رانت‌پاشی دولت» و در ادامه افزود: «حال تورم ۱۸۳درصدی و ۹۵درصدی کالاهای وارداتی و صادراتی میراث ماندگار دولت برای کنترل روند تغییرات قیمت‌هاست». این روزنامه سپس از این داده‌های آماری نتیجه گرفته است که:

«میانگین رشد کالاهای صادراتی و وارداتی نشان می‌دهد که هیچ‌یک از سیاست‌گذاری‌های دولت برای کنترل رشد قیمتها کارساز نبوده و سیاست‌گذار سیاست‌های مدبرانه‌ای برای توقف قیمت‌گذاری مصنوعی کالاها و خدمات اتخاذ نکرده است».

این روزنامه حکومتی سپس به بی‌راه‌حلی باند روحانی اشاره کرده و ضمن اذعان به این‌که «هیچ یک از سیاست‌گذاری‌های دولت در سال گذشته و سال جاری به مقابله جدی با روند تغییرات قیمتها معطوف نشده است» به همسویی دولت روحانی با دزدها و رانت‌خواران اذعان کرده و می‌نویسد: «آنچه سیاست‌گذار تحت عنوان مقابله با روند تغییرات قیمتی با اختصاص ارزهای دولتی و نیمایی اعلام می‌کند، تنها سناریویی برای فریب آن دست از اقشاری است که سهمی در زد و بندهای سیاسی و رانت‌خواری‌های عمده دولتی ندارند... موضوع اختصاص ارزهای ترجیحی و نیمایی برای کنترل فضای ملتهب اقتصادی سیاست نمایشی دولت برای حمایت از رانت‌خواران ارزی است».

در باند مقابل مرتضی مبلغ، از مهره‌های باند اصلاح‌طلب، باند خامنه‌ای و نهادهای وابسته به او را عامل خرابی اوضاع اقتصادی معرفی کرد و گفت: «در سطح برون‌دولتی، جریانهای افراطی و تندرو به‌شدت دولت را مورد هجمه قرار می‌دادند و برخی نهادهای اقتصادی نامشروع در وضعیت کلان‌اقتصادی کشور دخالت و ایجاد اختلال می‌کردند».

از سوی دیگر، امیر محبیان، نظریه‌پرداز باند خامنه‌ای، در روز ۱۶شهریور، در آستانهٔ نمایش انتخابات رژیم به باندهای حاکم هشدار داد:

«مردم اکنون به‌شدت نسبت به وعده‌هایی که در حوزه سیاست با اهداف اقتصادی داده می‌شود، بدبین شده‌اند». وی افزود: «شما نمی‌توانید با تعویق وعده‌ها ناتوانی و عدم‌کفایت را بپوشانید». این کارشناس حکومتی با اشاره به دروغ‌درمانی‌های حکومتی و قحط‌الرجال در نظام ولایت گفت: «ما کمبود افراد حراف نداریم. ما با کمبود افرادی که کار انجام بدهند مواجه هستیم».