728 x 90

افغانستان از ورود نفت بی‌کیفیت ایران جلوگیری می‌کند

نفت و گاز افغانستان
نفت و گاز افغانستان

اداره تنظیم نفت و گاز افغانستان اعلام کرد از واردات نفت بی‌کیفیت ایران به این کشور جلوگیری شده است.

احمد جاهد جوهری معاون اداره تنظیم نفت و گاز افغانستان در این باره گفت: در سه ماه گذشته بیش از پنج هزار تن نفت بی‌کیفیت به ایران مسترد شده است.

وی افزود: با جلوگیری از واردات نفت بی‌کیفیت، میزان صادرات نفت ایران به افغانستان در جریان سه ماه گذشته کاهش یافته است.

جان آقا نوید سخنگوی اتاق تجارت افغانستان گفت: کشورش از کشورهای گوناگون نفت وارد می‌کند و کاهش صادرات نفت ایران به این کشور تاثیر منفی ندارد.
سالانه افغانستان از کشورهای آسیای میانه و روسیه سه میلیون تن مواد نفتی وارد می‌کند که سهم ایران در تأمین نیازمندی‌های مواد نفتی این کشور یک و نیم میلیون تن در سال است.

 

بنابه گزارشی از خبرگزاری سپاه پاسداران موسوم به فارس افغانستان واردات فرآورده‌های نفتی از ایران را به صفر رساند. خبرگزاری سپاه پاسداران با اعلام این خبر نوشت:‌ بر اساس تصمیم مقامات افغانستان صادرات فرآورده‌های نفتی به این کشور از ۲۲ اردیبهشت ماه متوقف شد.

حمید حسینی سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفتی از مدتها پیش از کاهش صادرات فرآورده‌های نفتی ایران به افغانستان خبر داده بود و گفته بود این بازار یکی از بهترین و مطلوبترین بازارهای ایران است که متأسفانه میزان صادرات ما به آن کاهش یافته و متأسفانه برنامه‌ریزی برای قطع صادرات به این کشور نیز انجام شده است.

 

همچنین دولت افغانستان جواز تنها بانک رژیم ایران را در این کشور لغو کرد. بانک مرکزی افغانستان اعلام کرده جواز فعالیت آرین بانک، تنها بانک رژیم ایران در افغانستان را لغو کرده است.

آرین بانک با سرمایه‌گذاری مشترک بانک‌های ملی و صادرات ایران و با نام  آرین در سال ۲۰۰۴ در افغانستان آغاز به کار کرد.

سخنگوی بانک مرکزی افغانستان گفت این بانک به‌دلیل این‌که از دستورات بانک مرکزی افغانستان سرپیچی می‌کرد، جوازش لغو شده است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات