728 x 90

اقتصاد ایران زیر چنگال سپاه پاسداران

سلطه سپاه پاسداران بر اقتصاد ایران
سلطه سپاه پاسداران بر اقتصاد ایران

اژدهایی هفت‌سر به‌ نام سپاه!

واقعیت این است که تمام اهرمهای امپراطوری اقتصادی خامنه‌ای در داخل کشور در دست سپاه پاسداران است. در میزان قدرت داشتن این ارگان سرکوبگر در امور اقتصادی همین بس که یک قلم بنیاد موسوم به «تعاونی» آن قوی‌ترین نهاد پولی و یکی از ۵هلدینگ بزرگ اقتصادی کشور است! یا در نمونه دیگری، قرارگاه موسوم به خاتم‌الانبیاء وابسته به سپاه، پروژه‌های صنعتی و عمرانی و بخشی از پروژه‌ها در حوزه نفت و گاز را به‌ انحصار مطلق خود درآورده و در حال حاضر بزرگترین پیمان‌کار پروژه‌های حکومتی است که با داشتن ۵هزار شرکت پیمانکاری، شمار کارکنان آن به ۱۳۵هزار نفر می‌رسد.

 

«یک‌خرده اگر بخواهم آماری صحبت بکنم تقریباً قرارگاه حدود ۳۵درصد تولید بنزین کشور... قریباً ۳۵درصد تولید بنزین کشور حدود ۲۰درصد تولید گاز شیرین در کشور حدود ۲۲درصد تولید گازوییل در کشور... ۳۲درصد خطوط انتقال نفت و گاز کشور... ۵۰درصد مخازن سدهای کشور در قالب ۶۲سد... در حیطه پروژه‌هایی‌ است که قرارگاه انجام داده»!(از اظهارات پاسدار سعید محمد، سرکردهٔ قرارگاه خاتم در گفتگو با تلویزیون شبکه خبر رژیم‌ ۱۰مهر ۹۸)

 

سپاه به‌دلیل داشتن نیرو و لشکر نظامی در حل و فصل منازعات اقتصادی و مالی و حقوقی هیچ ابایی از به‌کاربردن زور و سرکوب ندارد. هر جا نیاز باشد قشون‌کشی کرده و حتی از هلیکوپتر و کشتی استفاده می‌کند!

در اول ماه ژوئیه ۲۰۰۶، خاتم، مالکیت شرکت اورینتال کیش اویل را که در مناطق نفتی و گازی خلیج‌فارس حفاری می‌کرد، تصاحب کرد. این واگذاری شامل تمام پروژه‌ها، فعالیت‌ها و وسائل و تجهیزات آن بود که ارزش آن افزون بر ۹۰میلیون دلار می‌شد. خاتم، مناقشه این شرکت با یک شرکت رومانیایی به‌نام گروپ سرویس پترولیر را با تیراندازی از هلیکوپتر‌ها و کشتی‌های نظامی، از هوا و دریا، به سوی کارگران رومانیایی، بدون این‌که به آنان فرصت سوار شدن به قایق رومانیایی را بدهند و با گروگان‌گیری آنان حل و فصل کرد.

پروژه‌هایی که تاکنون توسط قرارگاه خاتم اجرا شده، خسارت‌های فاجعه‌باری به اقتصاد و محیط‌زیست ایران وارد کرده است. افزایش شدید شوری آب کارون، بزرگ‌ترین رودخانه ایران و بخشی از بحران آب در سال‌های اخیر ناشی از سد‌سازیهای بی‌رویه و بعضاً زاید توسط قرارگاه خاتم است.

برای این‌که تصویری از میزان چپاول قرارگاه خاتم داشته باشیم، به این خبر توجه کنید:

تلویزیون شبکه‌ٔ خبر حکومتی به تاریخ ۲۸اسفند ۹۵: «درآمد سپاه پاسداران از نفت پالایشگاه خاتم روزانه ۶۰میلیون دلار و سالانه در حدود ۲۰میلیارد دلار است».

این تازه یکی از زیرمجموعه‌های سپاه است و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!

 

فرمانده قرارگاه خاتم کیست؟

فرمانده این قرارگاه پاسداری است به اسم «محمد سعید اسلامی» که البته این روزها در رسانه‌های سپاه و رژیم به‌جای القابی مثل سردار و پاسدار و تیمسار و... از لقب «دکتر» برای او استفاده می‌کنند. او متولد سال ۴۷ در تهران است و در دوران جنگ در سپاه فعالیت زیادی نداشته است و اصلاً سنش اقتضا نمی‌کرده که در جنگ حضور فعالی داشته باشد. به‌جای لباس نظامی،‌ کت و شلوار می‌پوشد.

 

پاسدار محمد سعید، فرمانده قرارگاه خاتم

پاسدار محمد سعید اسلامی، سرکرده قرارگاه خاتم

 

او از مهر پارسال به‌جای پاسدار عبداللهی در این منصب جایگزین شده است. برای فهم اهمیت فرماندهی این قرارگاه باید نگاهی به فرماندهان سابق این ارگان چپاولگر بیاندازیم که نامهایی مثل قالیباف و حسن دانایی‌فر در بین آنها دیده می‌شود.

پاسدار حسن دانایی‌فر همان کسی است که هنگام حضور مجاهدان در عراق سفیر رژیم در آنجا بود و نقش مستقیم در سرکوب و کشتار مجاهدان ایفا کرد. رژیم همیشه بالاترین عوامل سرسپرده خود را در این منصب گماشته است.

 

اعتراف کم‌سابقه

جدیدترین اعتراف درباره هیمنه سپاه بر اقتصاد ایران و قدرت عجیب و باورنکردنی قرارگاه خاتم مصاحبه‌ای است که پاسدار محمد سعید روز ۱۰مهر ۹۸ با شبکه خبر رژیم انجام داده است.

او در ابتدا طبق معمول همه سران رژیم، از شرایط بحرانی رژیم می‌نالد و اعتراف می‌کند که «شرایط امروز شرایط سختی هست انصافاً‌ نداشتیم مثل این دوره‌ها این تحریم‌ها فشارهایی که داره به کشور وارد می‌شود مشکلاتی که در راستای فروش نفت اتفاق افتاده درآمدهای دولت کاهش پیدا کرده» است.

او سپس آب پاکی را روی دست مجری برنامه می‌ریزد و به‌صراحت اعلام می‌کند دست خاتم در همه پروژه‌های این مملکت دراز شده و هیچ «عرصه» و «حوزه» و «صنعت» و «معدن» و «جاده» و «مترو» و خلاصه‌ «پروژه‌»ای از ایلغار سپاه در امان نمانده است:‌ «تقریباً تو همه عرصه‌های فنی و مهندسی قرارگاه فعال هست و خصوصاً در حوزه‌هایی مثل پروژه‌های نفت، گاز، پتروشیمی که حوزه هایتکی هست به نسبت سایر حوزه‌ها در حوزه صنایع و معادن قرارگاه درگیر هست حوزه‌های فعالیت‌های حمل‌ونقلی مثل آزادراه‌ها، خطوط ریلی بین‌شهری، خطوط ریلی درون‌شهری مثل متروها، پروژه‌های سدسازی، خطوط انتقال آب، خطوط انتقال نفت و گاز و اسکله و بندرسازی تقریباً تو همه حوزه‌های فنی و مهندسی قرارگاه امروز فعال هست»!

با این انحصار و سلطه پاسداران خامنه‌ای بر همه عرصه‌های اقتصادی، قابل حدس است که چه بر سر اقتصاد کلان ایران‌زمین آمده است.

پاسدار سعید محمد در ادامه آماری ارائه می‌دهد که هر چند با واقعیت فاصله بسیاری دارد ولی تا همین جا هم بسیار دردناک و شوک‌آور است. بدون هیچ تناقض روحی و خیلی راحت می‌گوید: «یک‌خرده اگر بخواهم آماری صحبت بکنم تقریباً قرارگاه حدود ۳۵درصد تولید بنزین کشور... قریباً ۳۵درصد تولید بنزین کشور، حدود ۲۰درصد تولید گاز شیرین در کشور، حدود ۲۲درصد تولید گازوییل در کشور... ۳۲درصد خطوط انتقال نفت و گاز کشور... ۵۰درصد مخازن سدهای کشور در قالب ۶۲سد... در حیطه پروژه‌هایی‌ است که قرارگاه انجام داده»!

یک سایت رژیم درباره رابطه این قرارگاه با دولت گفته است: «رابطه قرارگاه سازندگی با دولت همیشه یکی از چالشهای مهم این نهاد قدرتمند بوده است» و افزوده بود این قرارگاه «۳۰هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است... این رقم یک‌دهم بودجه سالانه کل کشور است»!(سایت رویداد ۲۴، ۱۷مهر ۹۷) یعنی قدرتی دارد که برای دولت تدارکاتچی روحانی، شاخ‌وشانه می‌کشد و چالش ایجاد می‌کند و به‌گفته خودشان یک‌دهم هم از بودجه سالانه کل کشور طلبکار است!

 

این شب تیره و آن صبح امید

به‌راستی که تمام آب و خاک ایران‌زمین در تیول خامنه‌ای و سپاه پاسداران است. تمام اموال محرومان و منابع طبیعی و انفال و بیت‌المال در اختیار آنها است. به همه جا دست انداخته و هر کاری بخواهند می‌کنند. به هیچ مرجعی حساب پس نمی‌دهند و از هیچ قانون و قاعده‌ای پیروی نمی‌کنند.

به همین دلیل است که دشمن و تضاد اصلی مردم ما همین ولایت‌ فقیه و اهرمهای اقتصادی و بازوهای سرکوبش هستند. به همین دلیل است که ۴۰سال است مجاهدین با ترک خان‌ومان و بالاترین فداکاری در حال مبارزه هستند و به همین دلیل دشمن درباره آنها می‌گوید: «توی هیچ شرایطی کوتاه نخواهند آمد و نمی‌آیند».(پاسدار ناصح در تلویزیون افق رژیم ۶مرداد ۹۸)