728 x 90

امتیازهای پوچ برای جام‌زهر موشکی و منطقه - مروری بر رسانه ها

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

سفر گروسی به تهران و پیامدهای آن، نگرانی از مواضع رئیس‌جمهور آمریکا در قبال رژیم، و جنگ قدرت بر سر کرسی ریاست‌جمهوری درون باندهای حاکم از مهم‌ترین عنوانهای روزنامه‌های حکومتی هستند که در کنار بحرانهای اقتصادی اجتماعی تصویر جامعی از رژیم غرقه در بحران ارائه می‌دهند.

سفر گروسی، عقب‌نشینی سه ماههٔ رژیم

روزنامه‌های حکومتی از باند مغلوب از سفر گروسی و تفاهم نامه‌اش برای تمدید سه ماهه اجرای پادمان استقبال کرده‌اند. مثلا روزنامه ایران ارگان دولت روحانی مهم‌ترین هدف سفر گروسی به تهران را اطمینان از متعهد بودن رژیم به برجام توصیف کرد. اما روزنامه‌های باند خامنه‌ای وارد محتوای تفاهم‌نامه آژانس با رژیم که عملاً مصوبه مجلس رژیم را برای خروج از پروتکل الحاقی زیر پا گذاشته نپرداخته‌اند اما به نوعی دلواپسی خود را ابراز کرده‌اند. فرهیختگان در صفحه اول خود تیتر زده: «پیامی که آژانس باید به بایدن برساند؛ وقت‌کشی ممنوع»

جوان وابسته به سپاه پاسداران در سرمقاله‌اش با عنوان «باب وقت‌کشی دیپلماتیک را سه قفله باید کرد» اساساً موضوع دور زدن مصوبه مجلس آخوندی در تفاهم‌نامه بین آژانس و رژیم را به روی خود نیاورده و نگرانی خود را به این صورت ابراز کرده و نوشته است: «ظاهراً با اعلام آمادگی بایدن برای پیوستن به گفتگو‌های هسته‌یی و آمدن رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به تهران باید گفت باب دیپلماسی به‌رغم آن که قرار بود به‌زعم دولتی‌ها پس از مصوبه مجلس بسته شود، باز شده است، اما بهتر است این اشتیاق برای ملاقاتهایی که نتیجه آن از قبل روشن است، در یک جایی خاموش شود».

امتیازهای پوچ برای جام‌زهر موشکی و منطقه

غیر از رسانه‌های اخص متعلق به دولت روحانی سایر روزنامه‌های حکومتی حتی آنها که با روحانی هم‌سو هستند همه ابراز نگرانی کرده‌اند. «تنها پالس مثبت آمریکا کافی نیست» عنوانی است در روزنامهٔ آرمان که نوشته است: «اقدامات و سخنان برخی مقامات آمریکایی در قبال ایران پالس‌های مثبت است. پالس، پالس مثبت است اما این‌که نتیجه پالس مثبت آنها چیست و در پس آنان چیزی قرار دارد، مشخص نیست. شاید حاصل پالس مثبت این باشد که بگویند بیایید به مذاکره و در آنجا تعهدات دیگری را بر (نظام) بار کنند تا یک احسانی کنند».

فرهیختگان هم مطلب خود را با تیتر «برخی اعضای تیم بایدن بازگشت به برجام را منوط به مذاکرات موشکی و منطقه می‌دانند» از چشم‌انداز رابطه جدید نظام با آمریکا ابراز ناامیدی کرده است. و حمایت وابسته به قضاییه آخوندی «امتیازهای پوچ» را برای سر مقاله‌اش انتخاب کرده و ضمن حمله به باند روحانی که چشم به باید دوخته‌اند نوشته است: «بایدن اعتقاد دارد راهبرد فشار حداکثری ترامپ، در عمل به نتیجه مطلوب نرسیده و باید فشار واقعی، سنگین‌تر و به‌اصطلاح هوشمندانه‌ای به (نظام) وارد کرد».

وضعیت گل و بلبل در نظام

عدم رسیدگی به زلزله‌زدگان در هوای زیر صفر، تورم و گرانی، اعتراضات کارگران و بازنشستگان، جنگ محافل وابسته به خامنه‌ای بر سرکرسی ریاست‌جمهوری و حملات باند مغلوب برای سهم‌خواهی از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در رسانه‌های حکومتی است.

از جمله فاش‌گویی احمدی‌نژاد در مورد حداد عادل را اغلب تیتر کرده‌اند از جمله:

جهان صنعت که گفته است: «قبل از انقلاب دست فرح پهلوی را می‌بوسیدی و حالا سوپر حزب‌اللهی شدی».

مستقل هم اظهارات بیادی مهرهٔ باند خامنه‌ای را انعکاس داده که نسبت به عاقبت دعواهای باندی بر سر قدرت هشدار داده و گفته است «اگر این روند ادامه پیدا کند، چیز دیگری از انقلاب باقی نمی‌ماند». منظورش نظام است.

برخی از سایر بحرانها هم موضوع طنز روزنامه‌های حکومتی شده است.

سیاست روز در ستون طنزش با عنوان «مملکت گل و بلبل است. لطفاً هیس» نوشته است «یک مقام مسئول: حداکثر دریافتی در دولت حدود پانزده برابر کف حقوق است.

ترجمه فارسی سلیس عبارت بالا این است که...

الف) مدیران در نهایت فروتنی فقط پانزده برابر کارمندان ساده حقوق می‌گیرند.

ب) آن مقام مسئول هم پانزده برابر یک کارشناس خبره حقوق می‌گیرد حتی اگر به درد لای جرز دیوار هم نخورد.

ج) عدالت در دولت و مجلس، موج می‌زند و مردم باید مراقب باشند تا غرق نشوند.

د) موز کیلویی هشتاد هزار تومان نوش جان بعضی‌ها و کوفت هشتادمیلیون بعضی‌های دیگر!