728 x 90

انتخابات آمریکا، بن‌بست نظام - مروری بر رسانه‌ها

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

انتخابات آمریکا، بن‌بست نظام

در روزنامه‌های حکومتی امروز، ابراز نگرانی از بازتاب نتیجهٔ انتخابات آمریکا در رژیم، اغلب سرمقاله‌ها و مقاله‌های صفحات اصلی روزنامه‌ها را به خود اختصاص داده است. در کنار آن اوضاع انفجاری کرونا و اعتراف به پنهان‌کاری آمار آن دیده می‌شود. وضعیت خراب اقتصادی ناشی از مناسبات رانتی هم در روزنامه‌های حکومتی مثل ترجیع بند تکرار می‌شود، امروز هم نسبت به پیامدهای این وضع روزنامه‌های باند مغلوب به نظام هشدار داده‌اند.

در مورد علت توجه مردم ایران به انتخابات آمریکا، ابتکار در سرمقاله‌اش نوشته است: «ناگفته پیداست که حساسیت جامعه ایران در قبال انتخابات آمریکا می‌تواند ناشی از یک تحول عمیق زیرپوستی باشد که البته اگر از بار اضافی روی دوش آن خسته شود ممکن است دست به هر اقدام ناخوشایندی هم بزند».

اعتماد زیر عنوان «با فرض پیروزی ترامپ» به نظام هشدار داده و ضرورت شل کردن سرکوب را گوشزد کرده است: «اگر نوع حکمرانی ما بر پاشنه قدیمی بچرخد، آسیب‌ها در صورت تجدید یک دوره دیگر ترامپ به شکلی فزاینده خواهد بود... مسأله حکمرانی داخلی ماست که باید یک دوره گذار را به‌سرعت طی می‌کرد تا این همه آسیب و شکاف بین حکمرانی و ملت ایجاد نشود». این روزنامه در ادامه بر ضرورت عقب‌نشینی همه‌جانبه نظام از مقابل مردم و جامعه جهانی تأکید کرده و افزوده است: «ضرورت پایان نوعی حکمرانی چه در سیاست و چه در اقتصاد و چه در توسعه به نگاههای حداقلی، بسته و خودبسنده و در حداقل مشارکت بود؛ امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است».

جهان صنعت اظهارات آخوند مصباحی مقدم مهرهٔ خامنه‌ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام را انعکاس داده که به وضعیت آچمز نظام در صورت پیروزی هر یک از کاندیداهای ریاست‌جمهوری در آمریکا، اعتراف کرده و گفته است: «اگر چه به‌دلیل هزینه‌هایی که ترامپ برای اقتصاد ایران ایجاد کرده امیدوار به شکست وی و ناکام ماندنش در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هستیم، اما این نگرش که رأی‌آوری بایدن از حزب دموکرات می‌تواند وضعیت اقتصاد ایران را دگرگون کند نیز از اساس اشتباه است».

ستاره صبح از باند مغلوب هم نظرات دوتن از کارشناسان این باند را انعکاس داده که دست کمی از نظر مصباحی مقدم ندارد. ستاره صبح به‌نقل بهشتی‌پور نوشته است: «راهبرد احتمالی ترامپ در صورت پیروزی در ۴سال آینده نیز تداوم فشار حداکثری به‌منظور فروپاشی از داخل در ایران است». و به‌نقل از یک کارشناس دیگر رژیم افزوده است: «ترامپ دور دوم به‌مراتب جسورتر از ترامپ دور اول خواهد بود و ممکن است اقداماتی غیرمنتظره را انجام دهد که شرایط را برای (نظام) به‌مراتب دشوارتر خواهد کرد».

خامنه‌ای در مسیر زهرخوری مثل خمینی!

در روزنامه‌های باند خامنه‌ای حرفهای پاسدار حسین شریعتمداری در کیهان جلب توجه می‌کند که در زیر دود و دم حمله به باند روحانی، پیشاپیش راه مذاکره با آمریکا را برخلاف نظر خامنه‌ای باز کرده و گفته است: «لغو همه تحریم‌ها شرط ورود آمریکا به برجام است؛ چه ترامپ و چه بایدن».

جهان صنعت به‌نقل از یک دیپلمات سابق رژیم با اشاره به ادعای خامنه‌ای در مورد سیاست نظام در مورد آمریکا نوشته است: «در زمان (خمینی) نیز شاهد بودیم که بارها گفته شد اگر این جنگ ۲۰سال هم طول بکشد ما ایستاده‌ایم اما وقتی که منافع و مصالح اقتضا کرد، به آن پایان داده شد».

روزنامهٔ ستاره صبح هم در مورد علت گرانیها که خامنه‌ای گفته بود علت از داخل است و قابل توجیه نیست نوشته است «حال باید دید که آیا در روزهای آینده شاهد کاهش قیمتها خواهیم بود یا خیر؟ البته کارشناسان می‌گویند برای حل مشکل گرانی مسئولان فکری برای کاهش تحریم‌ها کنند».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/47ed5b72-8c04-41a7-ade4-520ec1837b25"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات