728 x 90

ایران با ۵ میلیون گرسنه غرق در بیکاری و گرانی

ایران با ۵ میلیون گرسنه غرق در بیکاری و گرانی
ایران با ۵ میلیون گرسنه غرق در بیکاری و گرانی

پایگاه اطلاع‌رسانی ارم نیوز امارات متحده عربی ۱۹خرداد۹۷

مهدی عقبایی عضو شورای ملی مقاومت ایران

دیکتاتوری غارت و چپاول ولایت فقیه، یعنی بیداد فقر و گرسنگی در ایران. این کابوس دردناک چگونه متوقف خواهد شد؟

مردم ایران در حالی از گرسنگی و فقر رنج می‌برند که بر روی دریایی از نفت و ثروت خدادادی هستند ولی این ثروت آنها توسط رژیم ولایت فقیه صرف صدور تروریسم به کشورهای دیگر و دخالت در امور کشورهای دیگر می‌شود.

کودکان کار، کودکان آشغال‌گرد، کودکان کرایه‌یی برای گدایی، فروش اعضای بدن، پیش‌فروش جنینهای به‌دنیا نیامده، دختران خیابانی، بیوه‌های خردسال. کارتن‌خواب‌ها، گورخوابها و... پدیده‌هایی که هر انسانی را به اعجاب وامی‌دارد چیزی که تنها و تنها محصول ۴۰سال حاکمیت فاشیسم مذهبی آخوندها در ایران است.

اما سؤالی که مطرح است این است که این کابوس دردناک چگونه متوقف خواهد شد؟ پاسخ را مردم ایران در قیام مردم و مقاومت سازمانیافته آن و فرزندان مجاهد خلق علیه تمامیت رژیم با تشکیل شوراهای مقاومت و کانونهای شورشی می‌بینند.

در این گزارش به گوشه‌ای از درد و رنج مردم ایران در اثر غارت و چپاول آخوندهای حاکم به ایران پرداخته ایم.

 

ایران با ۵میلیون گرسنه در بستری از بیکاری و گرانی

ایران از آغاز سال جاری قیمت کالاهای اساسی‌اش افزایش داشته و طی هفته‌های گذشته گرانی شتاب و شیب تندتری به خود گرفته و دولت عاجز از کنترل بازار بوده است. در ایران افزایش قیمت کالاهای اساسی از نیمه دوم سال ۹۶ آغاز شد. برخی از اقلام مصرفی تا پنجاه درصد گران‌تر شد. در ادامه این روند، نرخ کالا و خدمات طی دو ماه گذشته به‌گونه‌یی صعودی ادامه یافته و معیشت حدود نیمی از جمعیت را تحت تاثیر قرار داده است.

نرخ مواد غذایی در ایران روزبه‌روز بیشتر می‌شود. بخشی از جمعیت امکان تهیه یک وعده غذای گرم در روز را ندارد.

مهمترین علت اصلی افزایش قیمت کالا در ماه‌های پایانی سال گذشته، التهاب ارزی و پیامدهای روانی آن بوده است. ریال نزدیک به یک‌سوم ارزش رسمی خود را از دست داد و نرخ دلار در بازار غیررسمی از ۸هزار تومان نیز عبور کرد. در چنین وضعیتی خروج آمریکا از توافق هسته‌یی و امکان بازگشت تحریم‌ها نیز رشد قیمتها را تحریک و بازار را تحت تاثیر قرار داده است.

در مراکز خرید و فروشگاهها، قیمت کالاها به‌ویژه مواد غذایی، تناسبی با ارقام دولتی ندارد. مردم برای تأمین مایحتاج روزانه بیشتر از قبل هزینه می‌کنند. روسای اتحادیه‌های صنفی تولید کنندگان و فروشندگان هم افزایش قیمتها را تأیید کردند.

 

دو سوم جمعیت کشور زیر خط فقر

دولت امسال نیز مانع واقعی شدن دستمزد کارگران بر مبنای سبد معیشت شد. در حالیکه تشکل‌های کارگری حداقل سبد معیشت را نزدیک به ۲،۷میلیون تومان برآورد کردند، دستمزد کارگران به یک میلیون و ۵۰۰هزار تومان هم نرسید.

بر اساس بودجه امسال دستمزد گروه درآمدی که دریافتی کمتر از ۱،۲میلیون تومان در ماه دارند، بیست درصد افزایش می‌یابد. حال‌ آنکه متوســط هزینـه ناخــالص سـالانه یـک خــانوار شــهری سه نفره در سال نود و پنج، ۳۹میلیون و ۳۰۰هزار تومان یا معادل ۳میلیون و ۲۷۵هزار تومان در ماه- برآورد شده است.

در همین رابطه افزایش قیمتها موجب تغییر رفتار خانوارها شده و آنها برای تأمین هزینه‌ها، سهم کمتری از بودجه را به آموزش، تفریح و حتی مواد غذایی اختصاص داده‌اند تا بتوانند هزینه مسکن، حمل‌ و نقل و بهداشت را تأمین کنند.

 

رشد شاخص فلاکت؛ تورم و بیکاری

در این میان شاخص فلاکت که مجموع نرخ بیکاری و تورم را نشان می‌دهد و ۲مصیبت بی‌پایان ایران می‌باشد معیار مناسبی است و نشان از بدتر شدن شرایط طبقه زیرین جامعه دارد. کما این‌که محاسبه ”مؤسسه کاتو“ نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۶، ایران از نظر این شاخص با داشتن شاخص فلاکت ۲۹،۳درصد در بین ۱۰کشور اول قرار داشته است. این بدان معناست که ایران از فلاکت‌بارترین کشورهای جهان است. اخیرا، رئیس مرکز آمار ایران بر اساس امارهای رسمی تعداد “بیکاران مطلق”، در ایران را ۳میلیون و ۲۲۶هزار نفر اعلام کرده است. آمار بیکاران مطلق این واقعیت را بر ما نمایان می‌سازد که آنها قادر به تهیه حتی یک وعده غذایی در روز نیستند. هم‌چنین ضریب چینی که فاصله طبقاتی مردم را نشان می‌دهد، در سال ۲۰۱۵ به سطح ۰،۳۴رسید.

این افراد، از هزینه آموزش فرزندان خود نیز کاسته‌اند تا بتوانند هزینه‌های مسکن، بهداشت، حمل‌ و نقل، خوراک و آشامیدنی و در صورت امکان پوشاک را تأمین کنند.

 

قیام

واقعیت هم این است که مردم در قیام دیماه ۹۶ با شعارهایی نظیر«مرگ برخامنه‌ای و مرگ بر روحانی»، « اصلاح‌طلب اصول‌گرا دیگه تمومه ماجرا» و«آخوندها حیا کنید مملکت رو رها کیند» و غیره مهر باطل بر تمامیت حکومت و باندهای درونی آن زده و خواهان سرنگونی آن شدند. قیامی که نمایندگان آن در سطح بین‌المللی یکبار دیگر در ۳۰ژوئن آینده پژواک صدای آن را در کنفرانس سالانه مقاومت ایران در پاریس آن‌چنان بصدا در می‌آورند که کاخ ستم خامنه‌ای را به لرزه در خواهد آورد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات