728 x 90

اینفوگرافی کرونا در ایران

ویروس کرونا در ایران
ویروس کرونا در ایران

پروپاگاند بی‌دنده و ترمز!

بی‌آبرویی و انگشت‌نما شدن رژیم آخوندی به‌دلیل پنهان‌کاری، فریب اذهان و اطلاع‌رسانی سراپا آلوده به دروغ در امر کرونا، باعث شده است که در ادامهٔ چنین وضعیتی به‌طور اعجاب‌آوری به بلاهت بی‌دنده و ترمز روی آورد. در حالی که سازمان بهداشت جهانی از حدود ۱۰روز پیش چندین بار اعلام کرده است که ایران بعد از چین بحرانی‌ترین کشور در امر کرونا است، خبرگزاری تسنیم متعلق به سپاه پاسداران روز پنجشنبه ۱۶اسفند ۹۸ در تیتر اصلی صفحه اول خود عنوان کرد: «ایران رتبه دومین کشور موفق در درمان بیماران مبتلا به کرونا»!

 

این خبرگزاری برای بزرگ‌نمایی تبلیغاتی (پروپاگاندای مرسوم آخوندی) یک صفحه اینفوگرام تنظیم کرده که در کل جهان، فقط دو کشور چین و ایران را نشان می‌دهد و ایران در درمان بیمارن مبتلا به کرونا، موفق به کسب مقام دوم شده است!

تبلیغات آخوندی در مقابله با ویروس کرونا

در عنوان این صفحه اینفوگرام، عبارتی هست که گویی مسابقه‌ای در کل جهان برگزار شده است: «ایران رتبهٔ دومین کشور موفق در درمان بیماران مبتلا به کرونا را کسب کرد»!

 

اوج بلاهت در همین صفحه این است که:

ــ هیچ مرجع بین‌المللی و مستند پزشکی جز خبرگزاری تسنیم آخوندی ندارد. حتی محض رعایت ظاهر هم شده، نکرده امضا یا گواهی وزارت بهداشت دولت را پای آن بگذارد که مرجعی برای پاسخگویی باشد. در بلبشوی عدد و رقم‌سازی پروپاگاندای ولایی، مثل همیشه سنگ مفت، گنجشک مفت!

ــ چه کسی در دنیا هست که نداند ایران زیر سلطهٔ رژیم آخوندی دومین رتبهٔ ابتلا به کرونا را در جهان دارد؟ به‌طور طبیعی و در یک حساب سرانگشتی باید دومین رتبه را در مرگ مبتلایان داشته باشد. اما تسنیم آخوندی از قید و ذکر همین هم طفره می‌رود.

ــ به‌راستی که این صفحه گویای تمامیت دستگاه تبلیغاتی نظام آخوندی است که شرکت ماهان سپاه پاسدارانش، مرجع آورد و برد ویروس کرونا شده است. این‌گونه هم باید در اوج ابتذال و لاقیدی، با معضل مبرم و حیاتی‌ترین مسألهٔ روز ایران بازیهای شیادانه کند!

 

البته مردم بی‌پناه ایران که سخت چنگ در چنگ با کرونا و بی‌مبالاتی حاکمیت از خامنه‌ای تا روحانی و سپاه پاسدارن هستند، این شکلک‌بازیهای مسخرهٔ تسنیم و لودگی‌های مرسوم آخوندها را به پشیزی هم نمی‌گیرند. این رنگ‌آمیزی‌ها با اعداد و ارقام و کلمات، در نگاه هر آگاه به واقعیت کرونا و خیانت لو رفتهٔ حاکمیت به مردم ایران، حتی در بگومگوهای درون نظام هم هیچ خریدار ندارد. این نقاشی‌های ابلهانه تنها اشمئزاز هر ایرانی چنگ در چنگ با کرونا و مراجع رسمی جهانی را برمی‌انگیزد که به واقعیت آمار و ارقام کرونا اشراف دارند.

 

آخرین نمونه‌های اینفوگرافی پخش کرونا در دنیا

آمار انتشار کرونا در دنیا توسط حاکمیت ولایت فقیه، زبان‌زد همگان است. بسیاری کشورها که به کرونا مبتلا شده‌اند، مرجع آن را ایران آخوندها عنوان و معرفی کردند. کافیست به نمونه‌هایی اندک اشاره شود تا دقت اینفوگرافی خبرگزاری تسنیم در توجه به درمان کرونا و کسب رتبهٔ برتر نظام آخوندی تکمیل شود:

ــ کمیسیون بهداشت استان گانسو چین، ۶مارس ۲۰۲۰: «۱۷مورد جدید ابتلا به کرونا از ایران وارد این استان شده است. این موارد به‌دلیل پروازهای تجاری از ایران و چین است».

ــ وزیر بهداشت عربستان سعودی، ۶مارس ۲۰۲۰: «نفر مبتلا به ویروس کرونا از ایران به عربستان آمده است».

ــ وزیر بهداشت جمهوری آذربایجان، ۹اسفند ۹۸: «یک شهروند روسیه که از ایران به آذربایجان آمده، مبتلا به ویروس کرونا است».

ــ ارمنستان، ۹اسفند ۹۸: «یک شهروند مبتلا به کرونا از ایران به آذربایجان و از آنجا به این کشور آمده است».

ــ گرجستان، ۹اسفند ۹۸: «شخص مبتلا به کرونا از ایران به این کشور آمده و قرنطینه شده است».

ــ اوکراین، ۹اسفند ۹۸: «آزمایش کرونا روی یک ایرانی که به اوکراین آمده، مثبت است».

 

اینفوگرافی ننگ‌آلود

از اوج بلاهت و دجالیت و رنگ‌آمیزی دروغ توابع تروریستی‌ حکومتی مثل تسنیم که بگذریم،‌ خوب است نگاهی به بخش اندکی از اینفوگرافی ننگ‌آمیز بحران کرونا زیر سلطهٔ پروپاگاندیسم آخوندی بیاندازیم:

ــ سازمان بهداشت جهانی، ۱۰اسفند ۹۸: «با قرنطینهٔ نقاط آلوده، ویروس را مهار کنید».

ــ واشنگتن پست، ۱۵اسفند ۹۸: «مقام‌های جمهوری اسلامی اماکن مذهبی را نبستند و به‌منظور شرکت مردم در انتخابات، شیوع آن را پنهان کردند. سوءمدیریت صریح و ارحج دانستن منافع سیاسی بر نگرانی بهداشتی، منجر به شیوع این بیماری شد».

 

ــ دویچه وله فارسی، ۲۷فوریه ۲۰۲۰: «اماکن زیارتی در شهرهای مذهبی ایران از جمله قم که کانون ویروس کرونا اعلام شده، کماکان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. علی‌اکبر حسینی مشاور تولیت حرم حضرت معصومه در قم: تعطیل کردن حرم چه ضرورتی دارد؟ مردم خودشان باید مراقب باشند».

ــ خبرگزاری حکومتی ایرنا، ۷اسفند ۹۸: «مسؤلان رایگان تست کرونا می‌دهند. مردم عادی تست کرونا را فقط با تب بالای ۳۷ و نیم باید بدهند. وقتی ماسک معمولی و ژل ضدعفونی در دارو خانه‌ها نایاب شده، بین نمایندگان مجلس ماسک و ژل توزیع شده است».

ــ دویچه وله فارسی، ۴مارس ۲۰۲۰: «سایه کرونا سنگین‌تر از همه بر سر کودکان کار. همه‌گیری ویروس کرونا در همه‌ جا خودش را به رخ می‌کشد؛ تنها چیزی که تغییری نکرده، زباله‌گردی کودکان درون سطل‌های زباله است و گل‌فروشی و شیشه‌پاک‌کنی آنها سر چهارراه‌ها».

ــ دویچه وله فارسی، ۴مارس ۲۰۲۰: «تاکنون کاری سازمان‌یافته و گسترده برای حفاظت از کودکان کار و خیابان در مقابل ویروس همه‌گیر کرونا انجام نشده است. تنها نهادهای مردمی و غیردولتی به‌منظور حفاظت از این کودکان به‌طور خودجوش دست به اقداماتی زده‌اند». (از گزارش جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان)

 

ــ گزارشگران بدون مرز، ۱۳اسفند ۹۸: «رژیم ایران درباره کرونا پنهان‌کاری و سرکوب اطلاع‌رسانی می‌کند».

ــ روزنامه همدلی، ۱۱اسفند ۹۸: «هیچ برنامه‌ریزی منسجمی برای مهار بحران کرونا وجود ندارد. آماری که از تریبونهای رسمی اعلام می‌شود با آمار منابع بین‌المللی تفاوت فاحشی دارد. این بیماری در همه دنیا و حتی شهر ووهان مرکز کرونا در جهان ۲درصد مرگ و میر داشته است، اما آمارهای رسمی در ایران نزدیک به ۸درصد مرگ و میر را نشان می‌دهد».

ــ «بابی قاش» عضو سردبیری خبرگزاری بلومبرگ، ۱۳اسفند ۹۸: «بی‌مسئولیتی ایران در قبال کرونا تهدیدی برای جهان شده است. سوء‌مدیریت جمهوری اسلامی نه تنها خطری برای ایرانیان بلکه برای همهٔ خاورمیانه و آسیای مرکزی، بلکه احتمالاً با توجه به طبیعت این ویروس، خطری برای جهان است».

 

ــ نقوی‌ حسینی نماینده مجلس، ۱۵اسفند ۹۸: «جامعه گلایه دارند که چطور به‌ مسئولان امکانات خوب داده می‌شود، اما مردم حتی نمی‌توانند ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده پیدا کنند».

ــ «عدم صداقت و شعارسازی‌ها و شعاربافی‌ها و منم منم کردنها باعث شده است که غرور اجازه ندهد که به اشتباه خود اعتراف کنیم. ویروس کرونا قواره واقعی مسئولان را نشان داده است و یک ویروس سلولی، ابعاد پیدا و پنهان جامعه را به روی سطح آورده است».(روزنامه آرمان، ۱۳اسفند ۹۸)

 

آن که اینفوگرافی واقعیِ ایران را رسم می‌کند

این‌ها هنوز بسیار ناچیز و اندک‌اند. واشنگتن پست در گزارش ۱۵اسفند ۹۸خود اشاره کرده است که «چندین پرستار که خواستند نامشان محفوظ بماند، گفتند به آنها توصیه شده از ماسک و دستکش استفاده نکنند تا همه‌چیز عادی جلوه کند».

 

هنوز گزارشات رنج و درد و آه مردم ایران که تبلیغات ضدبشری و دروغین تسنیم‌نشان حکومتی بر آنان تحمیل کرده، مانده است. مردم ایران هنوز در کمرکش سرسخت مبارزه با اتحاد کرونا و پروپاگاندای ولایت فقیهی هستند. اینفوگرافی واقعیِ سبب‌ساز رواج اپیدمی کرونا را در ایران همین مردم رسم خواهند نمود. این مردم در تاریخ تیره‌ناک ۴۱ساله ایران‌زمین، اینفوگرافی‌های بسیاری در حافظهٔ تاریخی خود دارند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات