728 x 90

بحران کمبود پزشک و تجهیزات پزشکی و دروغهای روحانی

بحران کمبود پزشک ...
بحران کمبود پزشک ...

آخوند روحانی ۶فروردین ۹۸در جلسه هیات دولت در توجیه اخراج پزشکان بدون مرز و جلوگیری از امکانات این سازمان برای درمان بیماران کرونایی در اصفهان مدعی شد: «تا امروز ما کمبود تخت نداشتیم کمبود پرستار نداشتیم کمبود پزشک نداشتیم... در مشهدی که یک مقدار ما نگران بودیم در این ایام خب آنجا معلوم شد که ۶۰درصد تخت‌ بیمارستانی ما خالی هست در شهر مشهد و ۳۰درصد بخش مراقبت ویژه ما تخت‌هایش خالیست». (تلویزیون شبکه خبر ۶فروردین ۹۸)

حسن روحانی ۴فروردین ۹۹نیز در جلسه هیات دولت ادعا کرد که در جریان بحران بیماری کرونا« شرایط ما در مقایسه با سایر کشورها حتی کشورهای پیشرفته و اروپایی چه از نظر تأمین نیازمندی‌های ضروری نیازمندی‌های بهداشتی چه از نظر بیمارستان تخت بیمارستان نقاهتگاهها شرایط بهتری را امروز بحمدالله داریم». (تلویزیون شبکه خبر ۴فروردین ۹۸)

لاف میان تهی رئیس‌جمهور رژیم در زمینه عدم کمبود پزشک‌ و پرستار و تخت برای بیماران خصوصاً بیماران مبتلا به بیماری کرونا، در حالی است که به اذعان رسانه‌ها و مهره‌های هر دو باند حاکمیت در مشهد و سایر نقاط کشور بیمارستانها با کمبود جدی پزشک و پرستار و تخت مواجه هستند.

 

محمدرضا حیدری، رئیس شورای قلابی شهر مشهد با انتشار توئیتی با طعنه به‌حسن روحانی، نوشت: آقای رئیس‌جمهور هم‌چنان نگران مشهد باشید!

یک رسانهٔ ‌ حکومتی در پاسخ به آخوند مکار که مدعی ۶۰درصد تخت‌های خالی در مشهد شده بود، از قول محمدرضا حیدری نوشت: «برای این‌که بیمارستانها بیماران بدحال را پذیرش کنند. نیاز به‌تجهیزات ICU دو برابر شده است و آمار فوت شدگان در حال افزایش است. لااقل دستور بدهید تجهیزات ICU برای مشهد ارسال شود.» (خبرگزاری حکومتی تسنیم ـ‌۶فروردین ۹۹)

هم‌چنین ۶ فروردین پس از سخنان روحانی کانال پزشکان ایران نیز با انتشار ویدیویی از سردخانه بیمارستانی در مشهد نشان داد تعداد زیادی از افراد مبتلا به‌کرونا جان‌ باخته‌اند و جسد آنها در حیاط سردخانه است.

علاوه بر مشهد، از جمله مراکز بیمارستانی که با کمبود جا و تخت برای درمان بیماران کرونایی مواجه است مجتمع بیمارستانی خمینی در تهران است.

 

رئیس این مجتمع ضمن ابراز نگرانی از وضعیت وخیم فعلی درمان بیماران مبتلا به کرونا در این مرکز، از شرایط فعلی گرفتاری مردم به این بیماری به‌مثابه آرامش قبل از توفان نام برد و شرایط وخیم کنونی را چنین توصیف کرد: «نشانه‌های خوبی نداریم از آینده نوع بیماران ما دارد بدتر می‌شود نیاز به آی.سی.یو ما دارد بیشتر می‌شود همین الآن که من خدمت شما هستم ۹۸تخت آی.سی.یو داریم که تماماً پر است و من از بیمارستانهای همکارم خواهش کردم که اگر مریضی نیازمند آی.سی.یو بودش بتوانیم اونها را منتقل کنیم از بیمارستانهای دیگه هم کمک بگیریم و وقتی سؤال کردم قبل از این‌که بیایم خدمت شما دیدم بیمارستانهای همکار من هم همین مشکل را دارند.. ». (تلویزیون شبکه خبر ۵فروردین ۹۸)

 

سایت همشهری آنلاین ۱۸اسفند ۹۸ در گزارشی از وضعیت بیمارستانهای گیلان و لنگرود نوشت: «در روزهای اخیر گزارشهای بسیاری از وضعیت نامناسب پرستاران و پزشکان در استان گیلان و کمبود شدید امکانات منتشر شده است. استاندار این استان از وزارت بهداشت درخواست کرده بود که برای رفع کمبود نیروی انسانی و تأمین تجهیزات به این استان توجه جدی داشته باشد...بعضا برای حداقل ۲۴بیمار، ۲تا ۳پرستار وجود دارد. در حالی که استانداردها اجازه‌ حضور یک پرستار بر بالین حداکثر ۵بیمار را می‌دهند».

۲۵اسفند ۹۸ رئیس سازمان نظام پزشکی اصفهان در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفت این شهر در مدیربت کرونا با کمبود پرستار روبه‌رو است.

او در زمینه کمبود پزشک متخصص بیماریهای عفونی نیز گفت: «ما به‌طور کلی در استان با کمبود متخصص بیماریهای عفونی روبه‌رو هستیم و تعداد متخصصان بیماریهای عفونی ما در کل استان بیش از ۵۰پزشک نیست. اگر بیماری شدت یابد، در این زمینه دچار کمبود خواهیم بود. مشکل اصلی ما در بخش پرستاری است چون در بحث پرستاری حتی در شرایط عادی نیز دچار کمبود بوده‌ایم و در شرایط فعلی نیز با کمبود پرستار مواجه هستیم».

رئیس بیمارستان یافت آباد تهران از کمبود نیروی انسانی خبر داد و از مسئولان حکومتی در وزارت بهداشت استمداد طلبید و گفت «با این حجم مراجعه فقط باید فکری برای کمبود منابع انسانی کرد». (سایت بیمارستان یافت آباد ۱۷اسفند ۹۸)

 

خبرگزاری ایکنا ۲۹اسفند ۹۸به‌نقل از رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان نوشت: «تداوم بیماری تا ماه‌های آینده، تأمین نیروی انسانی را با چالش مواجه می‌کند. در حال حاضر نیز در علوم پزشکی کمبود نیرو داریم».

در استان گلستان نیز کمبود تخت و کادر درمانی برای مقابله با بیماری بسیار محسوس است.

استاندار رژیم در این استان در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم با اشاره به جمعیت استان و تخت‌های بیمارستانی موجود گفت: «گلستان حدود دو میلیون نفر جمعیت دارد اما تعداد تخت‌های بیمارستانی که زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی بوده حدود ۲هزار تخت است. اگر فقط یک درصد مردم این استان درگیر این بیماری شوند ما به حدود ۲۰هزار تخت بیمارستانی نیاز داریم. (خبرگزاری تسنیم ۵فروردین ۹۹)

خبرگزاری ایرنا ۳فروردین ۹۹به‌نقل از فرماندار جاجرم در خراسان شمالی نوشت در این شهر کمبود پرستار و کادر درمانی وجود دارد.

صرف‌نظر از مشکلاتی که در زمینه کمبود کادر درمانی و تخت برای درمان بیماران مبتلا به کرونا وجود دارد، در شرایط عادی نیز کشور با کمبود ۱۵۰هزار تخت نسبت به آمار جهانی مواجه است.

در زمینه نیاز مراکز درمانی به استخدام پرستار نیز خبرگزاری مهر به‌ نقل از دبیرکل خانه پرستار نوشت: «اگر بخواهیم به حداقل استانداردهای جهانی برسیم، باید ۲۹۰هزار پرستار استخدام شوند و به چرخه نظام پرستاری وارد شوند». (خبرگزاری مهر ۵مرداد ۹۸)

این تعداد کمبود پرستار در کشور در شرایطی است که به‌گفته این مقام حکومتی «۲۰هزار پرستار بیکار و آماده به خدمت را که به‌دلیل نبود بودجه یا استخدام نمی‌شوند یا استخدام آنها با محدودیت انجام می‌شود».

کمبود پرستار و کادر پزشکی در نقاط مختلف کشور در حالی است که مقامات حاکمیت آخوندی به فکر سلامت همین کاردهای موجود پرستاران و پزشکان در بیمارستانهای کشور نیستند و آنها با کمبود شدید امکانات ایمنی و وسایل حفاظت بهداشت مواجهند که این مسأله آنها را در معرض شدید ابتلا به بیماری کرونا قرار داده است.

ملاحظه می‌شود که گزافه‌گویی دجالگرانه روحانی در زمینه عدم کمبود کادر درمانی و تخت بیمارستانی تا چه حد ابلهانه است، خصوصاً ‌که در روز ۴فروردین امکانات ناداشته حاکمیت آخوندی در زمینه کادر درمانی و تجهیزات پزشکی را به رخ کشورهای اروپایی کشید و مدعی شد در زمینه داشتن امکانات برای مردم در شرایط بحرانی کنونی از کشورهای اروپایی جلوتر است.

این ادعای گوبلزی - آخوندی شیخ حسن روحانی در شرایطی است که مردم ایران در زمینه اولیه‌ترین نیازهای خود برای درمان بیماری در مضیقه شدید قرار دارند. این واقعیتی است که روحانی خوب می‌داند اما از آنجا که جان مردم برایش ارزشی ندارد و تنها به فکر حفظ نظام فاسد ولایت فقیه است، برای پنهان‌کاری مجرمانه نسبت به کمبود امکانات پزشکی و آمار و ارقام فوتی‌ها، کمک سازمان پزشکان بدون مرز را نپذیرفت تا ابعاد فاجعه برملا نشود و جهان خبردار نگردد که در ایران آخوند زده چه می‌گذرد.