728 x 90

بحران گاز، ریشه‌ها و راه‌حل

تربت جام ـ ۲۶دی ۱۴۰۱
تربت جام ـ ۲۶دی ۱۴۰۱

رژیم جنایتکار ولایت فقیه در قرن بیست و یکم و عصر پیشرفت تکنولوژی‌ها و فن‌آوریها هر روز بحرانی برای مردم درست می‌کند و یک مدار زندگی آنها را بیشتر به قعر چاه فقر و فلاکت فرو می‌برد.

مردم مصیبت‌زده‌ٔ ایران با فرا رسیدن بهار، سیل و ویرانی عایدشان می‌شود، در تابستان با بی‌آبی و خشک‌سالی دست و پنجه نرم می‌کنند، در پاییز قطعی برق و کمبود سوخت زجرشان می‌دهد و در زمستان هم قطع شدن گاز روزگارشان را سیاه می‌کند. موزیک متن همه این بحرانها هم وضعیت فاجعه‌بار اقتصادی و فقر و گرسنگی و گرانی و تورم است که در بستری از سرکوب سیستماتیک حکومتی جریان دارد. به همین دلیل وقتی قیام دموکراتیک جاری مردم ایران برای خلاصی از همه این بحرانها آغاز شد کسانی که با واقعیت روزگار سیاه مردم در حاکمیت آخوندی آشنایی داشتند تعجب نکردند.

 

تعطیلی کشور در بحران گاز

بحران ناشی از کمبود گاز، بیشتر کشور را به‌تعطیلی و فلج کشانده است. ادارات، مراکز آموزشی و اغلب صنایع در ۲۷استان به‌حالت نیمه تعطیل یا تعطیل درآمده‌اند. برخی از شهرها از روز ۲۰دی قفل و تعطیل است. مردم در بسیاری مناطق در هوای زمستانی زیر صفر ساعتها در صف پر کردن و خرید گاز پیک‌نیک و کپسول گاز هستند که دهه‌ها بود از زندگی مردم کنار گذاشته شده بود. خیلی از شهروندان برای گرم کردن کودکان از سشوار استفاده می‌کنند. خیلی‌ها دوباره در حال راه‌انداختن کرسی و استفاده از چوب و هیزم و زغال هستند. در این وضع خراب اقتصادی قیمت وسایل برقی مانند هیتر نیز بسیار بالا رفته و عجیب این‌که نایاب هم شده است و مغازه‌ها خالی از این وسایل است.

در این اوضاع هیچ چشم‌اندازی جز وعده وعید و حرفهای پوشالی از طرف عوامل رژیم دیده نمی‌شود و حتی مثل مقامات حکومتی در خراسان جنوبی «از تمدید تعطیلی ادارات و دستگاههای اجرایی استان، برای» روز سه‌شنبه خبر داده‌اند و مشخص است که قصد دارند با کوچک‌نمایی خبر و اعلام تدریجی بحران، سه‌شنبه را به روزهای پایانی هفته چسبانده و از این ستون به ستون هفته بعد بروند.

 

حجم منابع گازی ایران چقدر است؟

ایران زمین ما که یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست در زمینه منابع گازی نیز مثل منابع نفتی در صدر کشورهای ثروتمند است. ایران در میان ۲۰کشور مهم دارای منابع گازی در رتبه دوم است و این منابع به قدری سرشار است که حتی از کشورهای بزرگی هم‌چون آمریکا و کانادا نیز گاز بیشتری در دل خود دارد.

 

ریشه‌ها و راه‌حل‌ها

طبق معمول در نظام آخوندی کسی پاسخگوی هیچ مشکل و معضلی نیست و این مردم هستند که همیشه مقصر بحرانها هستند. رژیم وقیحانه مردم و مصرف زیاد را عامل بحران کنونی معرفی می‌کند و در نتیجه تمام راه‌حل‌ها و توصیه‌های مقام‌های رژیم هم متوجه خود مردم است که لباس گرم بپوشند، وسایل گرمایشی را ۶ساعت در روز خاموش کنند و فقط یک اتاق در هر خانه را گرم نگاه دارند. تکیه کلام اوجی وزیر کلاش نفت رژیم این است که «مصرف خود را کم کنید!»

اما واقعیت و ریشه بحران گاز چیست؟ واقعیت این است که بحران گاز یکی از چندین بحرانی است که سراپای نظام ولایت فقیه را در چنبره خود گرفته است و همه این بحرانها یا ابر بحرانها، خودشان معلول و ناشی از غارتگری و دزدی و بی‌کفایتی رژیمی است که چهل سال است کلیه منابع زمینی و زیرزمینی ایران را در خدمت صدور تروریسم و سرکوب داخلی به کار گرفته است. در همین روزها و همزمان با قطع گاز مردم و بحران انرژی در ایران، وزیر خارجه رئیسی جلاد در دیدار با همتای لبنانی خود برای تأمین سوخت آن کشور و ساخت نیروگاه برق مورد نیاز در آنجا تأکید و ابراز آمادگی می‌کند و تمام دار و ندار مردم ایران از جمله نفت و گاز را برای سر پا نگه‌داشتن عوامل رژیم پیشکش می‌کند. استهلاک زیرساختها و فرسوده شدن چاهها و منابع گازی نیز به‌دلیل همین روحیه چپاولگری بی‌حد و حصر هر روز تشدید می‌شود.

اگر هم سرمایه یا پولی از فروش گاز به ترکمنستان!، فروش نفت، یا چاپ اسکناس گیر می‌آورند برای سرکوب در داخل و چرب کردن سبیل مزدوران داخلی و یا قراردادهای کلان و باج دادن به طرف‌حساب‌های خارجی در دنیای مماشات هزینه می‌کنند. حتی بیشتر گاز داخلی نیز باید برای پول در آوردن، روانه‌ٔ کارخانه‌های بزرگ و هولدینگ‌های سپاه شود تا چرخ سرکوب بچرخد و یک لحظه از حرکت نایستد.

در حالی که اگر یک دولت مردمی سر کار بود و درآمد کلان نفت و گاز خرج مردم و مملکت می‌شد اولاً هیچ وقت این بحرانها پیش نمی‌آمد و ثانیا می‌شد با حل «نیمه خالی» لیوان از «نیمه پر» آن حداکثر استفاده را کرد. مثلا در همین بارش برف امسال که «بیش از یازده درصد از مساحت ایران معادل ۱۸۳هزار کیلومتر مربع» را در بر گرفته است، با این همه ثروت مجانی و خدادادی می‌شد برای پر کردن ذخایر و منابع آبی کشور استفاده کرد تا تابستان سال بعد آب مردم تأمین باشد ولی همه اینها به‌دلیل وجود نظام ولایت فقیه فعلاً تعلیق به محال است.

بهتر بگوییم: حل همه مشکلات، معضلات، بحرانها و فجایع در ایران اشغال‌شده منوط به استمرار قیام دموکراتیک مردم ایران تا رسیدن به پیروزی و جارو کردن رژیم آخوندی از خاک پاک ایران‌زمین است.

موضوعی تمام مردم ایران با گوشت و پوست حس کردند و بر هیچ‌کس پوشیده نیست که حق را می‌توان و باید ستاند هم‌چنان‌که مردم دلیر تربت‌جام در سرمای سخت خرسان شعلهٔ قیام را روشن کردند و کارگزاران خامنه‌ای به دست و پا افتادند.

«درس‌های آتشین مانند بنزین در قیام ۹۸ در راه است».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/e6a2ae99-8759-467c-9686-aac556d1114f"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات