728 x 90

تاراج منابع ایران به ثمن بخس

تاراج منابع ایران به ثمن بخس
تاراج منابع ایران به ثمن بخس

در داستان حضرت یوسف در قرآن آمده است: «وَ شَرَوْهُ بِثَمَنٍ بَخْسٍ دَراهِمَ مَعْدُودَةٍ وَ کانُوا فِیهِ مِنَ الزَّاهِدِینَ» (سوره یوسف۲۰) «برادران یوسف او را به بهای ناچیزی فروختند». از آن زمان نیز واژه «ثمن بخس» به موردی اطلاق می‌شود که یک پدیده گران بها را ارزان بفروشند. مفسران دو احتمال برای این ارزان فروشی ذکر کرده‌اند: مفت به دست آوردن مورد معامله! و یا ترس از افشای زود هنگام این خیانت.

این داستان افشاکننده کسانی است که منابع و سرمایه‌های قیمتی یک قوم و خلق و میهنی را به مکر و حیله به چنگ آورده، اما ارزشی برای آن قائل نیستند، جز برای خوردن و بردن و نفله و تباه کردن دارایی‌ها و میراث بی‌جایگزین مردمی که بیش از هر زمانی به آن نیازمندند.

مدت هاست که فاشیسم مذهبی به‌خاطر صدور بنیادگرایی، تروریسم و بمب و موشک به اقصا نقاط عالم مورد تحریم جامعه جهانی قرار گرفته است و به‌راحتی سابق نمی‌تواند ذخایر نفتی ایران را بفروشد ولی به‌قول کارگزاران غارتگر بیت خامنه‌ای، توانسته با «دور زدن تحریم ها»، این منابع مورد نیاز مردم به فقر و فلاکت کشانده ایران را در بازارهای مکاره با قیمتهای ارزان و به ثمن بخش معامله کند.

سال گذشته ارزیابی کارشناسان این بود که رژیم آخوندی به مشتریانش (عمدتاً پالایشگاههای چینی) تخفیفی معادل ۱۵ میلیون دلار در روز قائل می‌شود. خبرگزاری رویترز در گزارشی گفته بود شرکت‌های کشتیرانی برآورد کرده‌اند که رژیم ایران برای جلب رضایت خریداران چینی و تحویل نفت تحریمی ایران، به ازای هر بشکه نفت (به‌طور متوسط روزانه یک‌میلیون و ۲۱۷ هزار بشکه) ۱۰ تا ۱۲ دلار تخفیف می‌دهد. تازه این در حالی است که به‌تازگی یک اصلاح‌طلب قلابی و شاگرد خمینی منحوس (مجید انصاری) گوشه‌یی از این معاملات کثیف را افشا کرده بود: «مسعود دانشمند، فعال حوزه کشتیرانی، صحبت‌های مجید انصاری را این‌گونه تحلیل کرده است: «ما هم‌اکنون نفت را به کشور چین می‌فروشیم و بین ۸ تا ۱۰ دلار بر روی هر بشکه تخفیف می‌دهیم، اما آنها می‌گویند ما نفت شما را می‌خریم، ولی پول را به‌صورت یوآن نزد خودمان نگه می‌داریم که یا باید از ما جنس بخرید و یا اگر می‌خواهید پول خود را آزاد کنید و از کشور دیگر خرید کنید، حدود ۱۶ درصد هزینه جابه‌جایی ارز خواهد شد، که با تخفیفی که ما بر روی نفت به این کشور می‌دهیم حدود ۲۵ درصد زیان معامله ما با چینی هاست» (تین نیوز۱۳تیر۱۴۰۳).

محاسبه محتاطانه بانک جهانی از این معاملات چیزی حدود ۵ میلیارد دلار در سال گذشته است که حدود ۱.۵ درصد از ارزش کل تولید ناخالص داخلی ایران خواهد بود. اگر این مبلغ با قیمت دلار ۵۰ هزار تومانی محاسبه شود مبلغ سرسام‌آور ۲۵۰ هزار میلیارد تومان به دست می‌آید. کدام دزد و چپاولگری در تاریخ ایران می‌توانست چنین خیانتی به مردم ایران روا دارد؟ گرچه خرده ریزه‌های چنین مبالغی آن‌قدر هست تا جیب آخوندهای دین‌فروش و پاسداران جنایتکار را برای چندین نسلشان پر کند که از دایره محاسبات خارج است.

در جنگ و نزاع های نمایش انتخابات اخیر، ظریف گفته بود چشم‌پوشی از دور زدن تحریم‌ها بواسطه حضور دموکرات ها در کاخ‌سفید آمریکا صورت گرفته است! یعنی این‌که استکبار جهانی همواره هوای فاشیسم مذهبی حاکم بر ایران را داشته است تا نکند عوامل جنگ‌افروزیهای منطقه‌ای و نیروهای نیابتی با کمبود درآمد مواجه شوند!

 

تاراج نفتی به دست دو باند+ استکبار!

از سوی دیگر باز معلوم شده است این حاتم‌بخشی از کیسه ملت، اصلاح‌طلب و اصول‌گرا نمی‌شناسد و از دوران آخوند روحانی تا به امروز ادامه داشته است.

«گزارشهای بین‌المللی و رسمی جمهوری اسلامی نشان می‌دهد موضع هر دو جناح درباره صادرات نفت و قیمت آن اشتباه است و آنها آمارهای گمراه‌کننده ارائه می‌دهند. آمارهای شرکت اطلاعات کالا، کپلر، نشان می‌دهد صادرات نفت ایران با روی کار آمدن دولت جو بایدن و در آخرین سال ریاست جمهوری حسن روحانی دو برابر شد و به نزدیک ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسید. طی سه سال گذشته نیز هر سال به‌طور متوسط ۳۰ درصد به حجم صادرات نفت ایران اضافه شده و در بهار امسال، متوسط صادرات نفت خام ایران حدود یک میلیون و ۵۶۰ هزار بشکه بوده است» (دویچه وله۱۳تیر۱۴۰۳).

همین گزارش فاجعه دیگری را هم افشا کرد و آن این‌که «آمارهای گمرکی چین نشان می‌دهد هیچ نفتی را مستقیماً از ایران خریداری نمی‌کند. بلکه بیش از نیمی از نفت ایران از طریق دلال‌هایی در مالزی راهی چین می‌شود و بقیه نیز عمدتاً از طریق واسطه‌هایی در عراق، عمان و امارات به دست پالایشگاههای چینی می‌رسد» (همان).

این‌گونه معاملات دزدکی و پنهانی از سوی منابع دیگر هم تأیید شده است: «همه نفتی که از سوی ایران به شرق آسیا می‌رود، توسط پالایشگاههای کوچک و خصوصی چین خریداری می‌شود آن‌هم به اسم نفت مالزی!» (میز نفت۱۹ دی۱۴۰۲)

با این‌حال کارشناسان رژیم آخوندی با سرافکندگی این نوع معاملات را تأیید می‌کند: «بنا بر آمار گمرک در سال گذشته حدود ۸ میلیارد دلار برای هزینه دلالی و هزینه تبدیل یوآن به ارزهای دیگر و دور زدن تحریم‌ها کرده‌ایم. عدم پذیرش FATF در کشور با این حجم کم صادرات و واردات، حدود ۲۵ میلیارد دلار ضرر است که باعث شده اقتصاد ایران روزگار خوبی نداشته باشد.

 

«هیس! محرمانه است»

مجیدانصاری عضو مجمع تشخیص برای رسوا کردن باند غالب دست به افشاگری زد و گفت: «به قیمت به خاک سیاه نشاندن ملت در حال کاسبی هستند. چه کسانی نفت می‌فروشند؟ می‌گویند محرمانه است نمی‌شود گفت... دست‌کم سالی ۱۰ میلیارد دلار زیانی است که به مردم ایران تحمیل می‌شود» (هم‌میهن۱۴تیر۱۴۰۳).

این فروش داراییهای یک ملت است. به‌قول کارشناس حکومتی «می‌توان به کمک قاچاقچیان زندگی کرد ولی پیشرفت و ترقی را فراموش کنیم» (هم‌میهن۱۳تیر۱۴۰۳).

اما مردم ستم دیده و جوانان آگاه و شورشگر هرگز آزادی و عدالت و سعادت را فراموش نخواهند کرد و ایران را از چنگال ایران‌فروشان نجات خواهند داد.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/b5815211-ded5-4bfc-9ca2-95af9cfcab97"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات