728 x 90

تجمع بزرگ معلمان؛ نقشه‌مسیر اعتراضات گسترده‌تر و متحدتر

تظاهرات معلمان علیه بی عدالتی در نظام آخوندی
تظاهرات معلمان علیه بی عدالتی در نظام آخوندی

روز شنبه ۲۷شهریور در آستانهٔ آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰، بار دیگر ندا و فریاد هزاران معلم شریف ایران علیه ستم‌پیشگان و استثمارگران حکومتی در چندین شهر ایران طنین افکند.

فرهنگیان ایران در استانهای تهران، آذربایجان شرقی، خوزستان، اصفهان، فارس، البرز، کرمانشاه، قم، لرستان، هرمزگان، اردبیل، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و چهارمحال و بختیاری دست به تجمعی بزرگ و کم‌نظیر زدند. انبوه معلمانٍ دادخواه حقوق و طرح رتبه‌بندی، فریاد زدند:

«معلم! داد بزن! حقتو فریاد بزن!

صدا و سیما کجاست؟ صدای ما بی‌صداست!»

معلمان که با فراخوان «شورای هماهنگی فرهنگیان ایران» در شهرهای نامبرده تجمع کردند، با حمل پلاکاردهای بزرگ، بخشی از خواسته‌هایشان را که نیازهای اولیهٔ معیشتی هم شامل آنها می‌شود، بیان نمودند. معلمان با این پلاکاردها آینه‌یی مقابل دزدی و چپاول و استثمار حکومتی گذاشتند و نوشتند:

«حداقل حقوق معلمان را به خط فقر برسانید!

خط فقر ۱۲میلیون تومان، حقوق ما ۳میلیون».

 

خواسته دیگر معلمان که آن هم مطالبهٔ نیازهای تأمین زندگی‌شان می‌باشد، اجرای «طرح رتبه‌بندی به میزان ۸۰درصد هیأت علمی» است. در این‌باره شورای هماهنگی فرهنگیان ایران در بیانیه‌اش به‌مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید اعلام کرده است: «دولت و مجلس موظف هستند این لایحه را تصویب کنند. در صورت تصویب و اجرای این طرح، مبنای حقوقی معلمان لااقل ۸۰درصد حقوق هیأت علمی خواهد شد؛ چرا که معلمان و اعضای این هیأت هم‌رتبه هستند».

 

یادآوری می‌شود که دولت و مجلس رژیم از فروردین تاکنون این طرح را به‌عمد تصویب نکرده‌اند تا مجبور به پرداخت هزینهٔ آن به معلمان نشوند. بهتر است گفته شود که حق و حقوق معلمان را در دولت و مجلس مسکوت نگه‌داشته‌اند تا از قبل آن، جیب نظام را تأمین کنند. از همین رو هم معلمان در تجمع بزرگ روز شنبه فریاد زدند:

«۸۰ درصد حل نشه ــ کلاس‌ها تعطیل می‌شه».

 

تجمع بزرگ معلمان ایران بار دیگر تعدی و بی‌حرمتیِ کارگزاران نظام ولایت فقیه را به ساحت منادیان فرهنگ ایران مورد اعتراض قرار داد. نظام ملایان که یک پایهٔ نگهداشت حکومت را با چپاول حقوق‌بگیران ایران ممکن نموده است، برای این کار حتی معلمان را وادار به خودکشی به‌دلیل محرومیت از تأمین نیازهای زندگی کرده است. در بیانیهٔ شورای هماهنگی فرهنگیان به گزارشهایی از خودکشی معلمان اشاره شده است. در این بیانیه نسبت به پیامدهای وضعیت معیشتی معلمان هشدار داد شده و تصریح شده که یکی از معلمان از توابع شهر نیشابور با قرص برنج خودکشی کرده است. در نمونه‌یی دیگر آمده است: «هفته پیش هم یک معلم در استان فارس به‌دلیل نداشتن ۵میلیون سپرده برای دریافت وام، خودکشی کرد».

 

قابل توجه است که بی‌شرمی حکومت‌مداران و کارگزاران آموزش و پرورش نظام ملایان تا کجاست که خط فقر ۱۲میلیون تومان است، ولی یک معلم حتی ۵میلیون ندارد که وام بگیرد و حداقل‌های زندگی‌اش را تأمین کند!

به موازات تجمع بزرگ معلمان در چندین شهر ایران، در خبرهای روز شنبه شاهد پانزدهمین روز تجمع معلمان کارنامه سبز در مقابل آموزش و پرورش در اعتراض به بلاتکلیف بودن استخدام‌شان هستیم.

 

در آستانهٔ آغاز سال تحصیلی جدید، این اعتراضات با چنین وسعت و خواسته‌هایی گویای متلاطم بودن سال تحصیلی ۱۴۰۰ هستند. سالی که نظام آخوندها می‌خواهد از کرونا هم در مدارس و دبیرستانها برای خود کیسه بدوزد. ولی همین دو تجمع با چنین خواسته‌هایی، هشدار به نظام و کارگزارانش در آموزش و پرورش تحت سیطرهٔ کابینهٔ جلادان می‌باشند. از این رو انگیزهٔ فرهنگیان و معلمان شریف ایران علاوه بر اصرار بر تأمین حقوق اولیه و مسلم حیاتی‌شان، اعتراض به نفوذ و حضور و سیطرهٔ وزیر و کارگزاران حزب‌اللهی و قرون‌وسطایی در آموزش و پرورش می‌باشد.

 

همان‌طور که در دو ماه گذشته شاهد اعتراضات سراسری دانش‌آموزان به نظام ملایان بودیم، اینک اعتراضات معلمان‌شان در مداری جدید، نقشه‌مسیر سال تحصیلیِ پرتلاطم برای نظام آخوندها و سر باز کردن تظاهرات و اعتراضات گسترده‌تر و متحدتر معلمان و فرهنگیان را رقم خواهد زد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات