728 x 90

تشدید انزوای منطقه‌یی و بین‌المللی رژیم

تنگ‌تر شدن حلقه تحریم‌ها
تنگ‌تر شدن حلقه تحریم‌ها

همزمان با تشدید شرایط انفجاری در داخل کشور، سقوط ارزش پول ملی به کمتر از نصف طی کمتر از ۵ماه و امواج پیاپی حرکتهای اعتراضی و قیام در سراسر کشور، حلقه انزوای منطقه‌یی و بین‌المللی بر گردن رژیم روزبه‌روز تنگ‌تر می‌شود.

از یک سو آمریکا دامنه تحریمهای خود علیه رژیم برای دست برداشتن از دخالتهای منطقه‌یی آن را افزایش داده است و از سوی دیگر نه از اروپا و بسته اروپایی و نه از روسیه که رژیم امید زیادی به آنها بسته بود، تاکنون هیچ آبی گرم نشده است.

وزارت‌خارجه آمریکا روز گذشته ۲۵مرداد در یک کنفرانس مطبوعاتی که به ریاست پمپئو، وزیر خارجه و شرکت برایان هوک، مدیر بخش سیاست‌گذاری وزارت‌خارجه، برگزار شد، تشکیل یک کارگروه ویژه تحت عنوان اقدام ایران اعلام گرد.

به گفته مقام‌های وزارت‌خارجه آمریکا این گروه ویژه برای هماهنگی و اجرای سیاستهای دولت آمریکا در قبال ایران ایجاد شده و توسط برایان هوک هدایت می‌شود.

پمپئو در این کنفرانس خبری گفت: «رژیم ایران تهدیدی برای آمریکا و متحدان ما به‌واسطه دامن‌زدن به تروریسم، بی‌ثباتی و تکثیر تسلیحاتی در خاورمیانه، اروپا و فرای آن است در عین این‌که این رژیم جنایات وحشتناکی علیه مردم خودش مرتکب می‌شود».

برایان هوک نیز گفت: «حالا ما می‌توانیم سراغ درآمدهای رژیم ایران برویم و آنچه آنها برای حمایت از اسد، حوثی‌ها و شبه‌نظامیان و نیروهای نیابتی رژیم ایران نیاز دارند را از آنها دریغ کنیم».

اقدامات آمریکا علیه رژیم، همزمان است با تشدید محاصره اقتصادی و سیاسی رژیم در منطقه؛ روز سه‌شنبه گذشته پمپئو با نایب نخست‌وزیر و وزیر امورخارجه کویت شیخ صباح الخالد تلفنی تماس گرفت و از کویت به‌خاطر کمک این کشور در رابطه با نیازهای فوری انرژی و بازسازی طولانی‌مدت عراق تشکر کرد.

لازم به یادآوری است که طی هفته‌های گذشته عراق دستخوش اعتراضات گسترده مردم به‌ویژه در جنوب این کشور بود. علت عمده این اعتراضات قطع جریان برق بود که از جانب رژیم به عراق صادر می‌شد.

در این تظاهرات‌ها مردم عراق به‌خصوص در شهرهای نجف و بصره خشم و نفرت خود از رژیم ایران و دخالتهای جنایتکارانه‌اش در کشورشان را ابراز می‌کردند و همزمان با شعار رژیم ایران اخراج اخراج، عکسهای خمینی و خامنه‌ای را آتش می‌زدند.

پس از آن دولت عراق تصمیم گرفت برق مورد نیاز خود را به جای ایران از عربستان و کویت تأمین کند.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق نیز با شروع دور جدید تحریمهای آمریکا علیه رژیم اعلام کرد که دولت عراق نمی‌تواند این تحریمها را نادیده بگیرد و به مبادلات مالی و تجاری خود به رژیم مانند سابق ادامه دهد. موضعی که خشم شدید رژیم را در پی داشت.

در همین رابطه فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارتجاع گفت:‌ «اجرای تحریم آمریکا علیه ایران موضع شخصی حیدر العبادی و نه دولت و نه مردم عراق است».

فلاحت‌پیشه سپس آشکارا عبادی را آشکارا تهدید کرد و افزود: «در گذشته نیز برخی مقامات عراق مواضعی علیه ایران گرفتند که به دنبالش از صحنه عراق حذف شدند».(خبرگزاری ایسنا ۲۲مرداد ۹۷)

از سوی دیگر خبرگزاری رویتر ۲۶مرداد ۹۷ از قول یک منبع در دولت آمریکا گزارش داد: «دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور و همتای روس وی ولادیمیر پوتین بر سر لزوم خروج نیروهای رژیم ایران از سوریه توافق اولیه دارند».

همین گزارش می‌افزاید: «یک مسئول در دولت آمریکا نیز اعلام کرد که جان بولتون، مشاور امنیت ملی این کشور، هفته آینده در شهر ژنو با همتای روس خود نیکلای پاتروشف دیدار می‌کند و در رابطه با تسلیحات و نقش رژیم ایران در سوریه با وی گفتگو خواهد کرد».

اما روسیه تنها روزنه امید رژیم برای مقابله با آمریکا نیست که دارد کور می‌شود؛ ظریف وزیر خارجه دولت روحانی در تلویزیون رژیم اعتراف کرد که از اروپا هم تاکنون هیچ‌ آبی برای رژیم گرم نشده است: «ما معتقدیم که اروپایی‌ها باید خیلی فراتر از این عمل کنند. یعنی چی؟ یعنی این‌که اروپایی‌ها باید از حرف فراتر بروند و اروپا باید این را بپذیرد. بپذیرد که اگر می‌خواهد از منافع برجام استفاده بکند باید برای حفظ برجام هزینه بکند. خوب الآن اروپایی‌ها دارند ادعا می‌کنند که زمینه‌ها را دارند فراهم می‌کنند. اما هنوز در مرحله عمل ما معتقدیم اروپایی‌ها حاضر نشده‌اند آن میزانی که باید هزینه بدهند، اینها همه‌اش در حد اقدامات سیاسی هست. آن میزانی که باید هزینه بدهند، یعنی از شرکتهای خودشان حمایت کنند در برابر آمریکا ایستادگی عملیاتی بکنند با دادن هزینه‌های لازم، این اقدامات را هنوز ما ندیدیم».(تلویزیون شبکه ۲ - ۲۵مرداد ۹۷)

اظهار ناراحتی ظریف از حمایت نکردن اروپایی‌ها از شرکت‌هایشان، اشاره به جریان خروج پرشتاب شرکتهای اروپایی از ایران است. به‌دنبال خروج دایملر بنز، خبرگزاری فرانسه گزارش داد، دویچه‌بان، شرکت ملی راه‌آهن متعلق به دولت آلمان و دویچه تله‌کوم، شرکت مخابرات آلمان، فعالیت‌های خود را در ایران به‌خاطر تحریم‌های آمریکا، متوقف می‌کنند و به ترتیب در ماه اوت و سپتامبر ایران را ترک می‌کنند.

به نوشته روزنامه هندلز بلات «آنها به این ترتیب فراخوان موگرینی برای افزایش تجارت با (رژیم) ایران در واکنش به تحریم‌های (آمریکا) را نادیده می‌گیرند».