728 x 90

تکلیف زحمتکشان خاک‌نشین با کرونای کاخ‌نشین

کارگران، آسیب‌پذیرترین در شرایط شیوع کرونا در کشور
کارگران، آسیب‌پذیرترین در شرایط شیوع کرونا در کشور

کرونای طبقاتی!

در دنیایی که کرونا همه‌گیر شده است، روی پلی بزرگ در ترکیه، پارچه ـ نوشته‌ای نصب شده که این عبارت بر روی آن به چشم می‌خورد: «ما کارگران چرا نباید در خانه‌مان بمانیم؟».

حالا این پرسش را کارگران ایران باید جلو حسن روحانی بگذارند که در وسط کشت و کشتار کرونا، تصمیم باز کردن کارخانه‌ها و روانه کردن کارگران به میدان مرگ را اعلام می‌کند.

صرف چنین تصمیمی و بیان آن در رسانه‌های عمومی، گویای انگیزه، سطح و سقف مدیریت دولت آخوندی در بحران کرونا است. این تصمیم و ابلاغ آن، دلیل محکمی بر علت شیوع شتابان کرونا در ایران می‌باشد. این تصمیم نشان قاطعی از جامعه به‌شدت طبقاتی ایران دارد که حتی شیوع کرونا نیز با یاری دولت چپاولگر آخوندی، کارگران را هدف قرار می‌دهد.

 

چالش روزنه با مواضع ژله‌ای رئیس دولت!

حسن روحانی در جلسه روز ۱۶فروردین دولت، به‌طور عجیبی بخش جنوبی ایران را مناطق سفید اعلام کرد. این حرف و تصمیم روحانی حاوی چند نکته مهم است:

ـ این حاکمیت و دولت هیچ تصمیم استوار و موضع قابل اتکایی در برخورد با کرونا نداشته و ندارد؛ از این رو هر روز یک بحران چالش جدید به جامعه تحمیل می‌شود. روحانی شیاد درست دو روز قبل گفت: «این ویروس معلوم نیست تا کی باشد. شاید تمام سال این ویروس با ما باشد». و ۱۶فروردین می‌گوید «استانهای جنوبی ما سفید هستند و مشکلی نداریم».

 

ـ جان مردم ایران در قبال گردش کار حکومتی هیچ ارزشی ندارد. در این بین جان و زندگی کارگران را به خدمت حفظ نظام و چپاولگران آن می‌گیرد.

ـ در حالی که کرونا بر اثر ارتباط بین شهری بیش از ۴۰روز است که گسترش یافته و در هر محله و شهری سلول خفته محسوب می‌شود، حسن روحانی بدون هیچ توجهی به این سابقه و اهمیت آن، عوام‌فریبانه اعلام می‌کند که شهرهای استانهای جنوبی هیچ تهدیدی ندارند.

ـ تصمیم بازگرداندن کارگران به کارخانه‌ها، نقض آشکار مصوبه‌ها و رهنمودهای سازمان بهداشت جهانی محسوب می‌شود. از آنجا که این تصمیم هم منجر به مبتلا شدن کارگران و خانواده‌هایشان می‌شود و هم ویروس را در محله و شهر و کشور گسترش می‌دهد، این تصمیم را باید حکم قتل‌عام تلقی نمود. لذا باید در مقابل آن ایستاد و برشورید.

ـ در حالی که هیچ شهر ایران ـ از جمله قم که مرکز توزیع کرونا بوده ـ قرنطینه نشده، روانه شدن کارگران به کارخانه‌ها یا باز شدن مراکز آموزشی به‌مثابه فرستادن هزاران کارگر و دانش‌آموز و دانشجو و معلم به میدان مین است.

 

تکلیف زحمتکشان خاک‌نشین با کرونای کاخ‌نشین

ـ در حالی که خامنه‌ای تصمیم ندارد از میلیاردها تومان موجودی نهادهای عظیم مالی که در تیول خود دارد ـ که فقط برای حفظ نظام استفاده می‌شود ـ هزینه‌ای برای تأمین زندگی کارگران در بحران کرونا اختصاص داده شود،‌ کشاندن کارگران به کارخانه‌ها، جز با هدف خدمت به نظام و سرپا نگه‌داشتن آن نیست.

ـ بی‌ثباتی و بلبشویی و ولنگاری در تصمیم‌گیری دولت ولایت فقیه در شرایطی که کرونا بیش از ۲۴۰شهر ایران را درنوردیده، گویای این واقعیت مسلم و مسجل است که مردم ایران ـ به‌ویژه کارگران و زحمتکشان و مزدبگیران ـ بیش از گرفتاری به ویروس کرونا، گرفتار حاکمیت و دولت و ساختار کرونایی هستند که تا نخست زندگی خود و ایران را از این ویروس خلاص نکنند، هر روزشان بدتر و کرونازده‌تر از روز قبل خواهد شد.

 

ـ نظام ولایت فقیه می‌خواهد هزینهٔ شرایط بحران کرونا را هم از جیب و سفرهٔ کارگران و مردم ایران بگیرد. در حالی که خامنه‌ای بر اقیانوسی از سرمایه ملت ایران در امپراطوری عظیم ۲۰۰میلیارد دلاری نهادهای مالی وابسته به بیت، نشسته است. بنابراین مسیری که باید برای سر کار رفتن طی کرد، نه کارخانه و مدرسه و...که تعیین‌تکلیف نهایی کرونای کاخ‌نشین ولایت فقیه و دولت قسم خورده به حفظ منافع و نظام آن است.