728 x 90

جنگ اوکراین کارت نظام برای موازنه سازی با غرب - مروری بر روزنامه‌های حکومتی

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

در روزنامه‌های حکومتی امروز بیشترین مطالب اختصاص دارد به پیامدهای جنگ اوکراین و خبرهای مربوط به آن. تاثیرات جنگ اوکراین بر مذاکرات وین و چشم‌انداز مذاکرات وین. در کنار اینها در روزنامه‌های باند ولی‌فقیه زوزه‌های تکراری رژیم این بار از زبان غریب آبادی در دیدار با کمیسر حقوق‌بشر ملل متحد میشل باشله، در مورد مجاهدین انعکاس یافته است. از مسائل داخلی ایران طرح سانسور اینترنت است که حتی روزنامه ارگان دولت رئیسی هم محترمانه آنرا غیرعملی دانسته و رد کرده است. گرانی افسار گسیخته شب عید، بلاتکلیفی حقوق کارگران از جمله مسائل مطرح شده در روزنامه‌های امروز است. دیدار نمایشی رئیسی از خودروسازی و دستور درمانی‌اش هم مورد تمسخر رسانه‌های باند مغلوب قرار گرفته و نوشته‌اند رئیسی نشان داد نه از اقتصاد چیزی می‌فهمد نه از روند خصوصی‌سازی.

 

درب برجام بر پاشنهٔ قبلی

فضای روزنامه‌های حکومتی در مورد برجام در مجموع بن‌بست یا تسلیم نظام است. ارگان دولت رئیسی ایران زیر عنوان «ایستگاه آخر» نوشته است: «تردیدی وجود ندارد که عدم توجه کافی برای پرانتزهای خالی باقی مانده سبب می‌شود بار دیگر درب برجام بر پاشنه قبلی بچرخد و تحقق منافع و مصالح کشور را با تردید مواجه سازد».

«احتمال شکست مذاکرات» عنوان مطلب جهان صنعت است که به‌نقل از علی بیگدلی تحلیل‌گر حکومتی به تأثیر مواضع رژیم در حمایت از روسیه بر برجام اشاره کرده و نوشته است «این مسأله با واکنش‌های منفی غربی‌ها در جریان مذاکرات مواجه شده است. به همین دلیل از سه‌شنبه بعدازظهر به این سو و در مواضع وزیر خارجه فرانسه و سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا دیدیم که چقدر تهدیدها افزایش یافت». در ادامه هم افزوده است: «به‌نظر می‌رسد که این مسأله در حال پیچیده شدن است و برای ایران خیلی سخت و سنگین تمام می‌شود که مذاکرات با شکست مواجه شود». این کارشناس حکومتی به نظام گوشزد کرده است اگر از مواضع منطقه‌یی و موشکی‌اش کوتاه نیاید این بار مستقیم پرونده از شورای حکام به شورای امنیت می‌رود و تمامی تحریم‌ها بازگشته و مکانیزم ماشه هم فعال خواهد شد، در انتها هم تأکید کرده: «با توجه به این‌که هر روز با نارضایتی عمومی و اعتراضات بیشتری در داخل مواجه هستیم، هم‌چنین با توجه به کسری بودجه‌یی که داریم و فشار مالیاتی که بر مردم وارد می‌شود، سال آینده با مشکل مواجه خواهیم بود».

در روزنامه‌های باند ولی‌فقیه هم از امکان کوتاه‌آمدن در جریان مذاکرات ابراز دلواپسی کرده‌اند. جوان وابسته به سپاه زیر عنوان «هدف مذاکرات را گم نکنیم نوشته است: «قرائن و شواهد نشان می‌دهد، آمریکا به هیچ‌کدام از مطالبات قانونی ایران پاسخ مثبت نداده و کماکان با قلدری بر طبل لجاجت کوبیده و به هیچ‌وجه حاضر به انعطاف پذیری و دادن کم‌ترین امتیاز به (نظام) نیست».

 

جنگ اوکراین کارت نظام برای موازنه سازی با غرب

در روزنامه‌های باند خامنه‌ای جنگ اوکراین را بهانهٔ توجیه سیاست‌های توسعه‌طلبانه و اتمی نظام کرده و بر خط انقباض خامنه‌ای به‌عنوان «ضامن امنیت» نظام تأکید کرده‌اند. تیتر گویای «امنیت مقدم بر آزادی» در وطن امروز از این نمونه‌ها است. روزنامه‌های باند خامنه‌ای هم‌چنین مجدداً زیرپوش حمله به باند مغلوب از حمله به اوکراین دفاع کرده‌اند. در روزنامه‌های باند مغلوب اما ازتأثیر منفی جنگ اوکراین و نقش روسیه در برجام، برای حمله به سیاست‌های رسمی نظام در حمایت از روسیه استفاده کرده‌اند.

«جنگ فرجامی ناخوشایند» عنوان مطلبی در روزنامه اعتماد است که نوشته: «این قدرت‌نمایی‌هایی که از جانب رئیس‌جمهور خود محور روسیه می‌بینیم، بازی خطرناک و تجاوز آشکاری است که حتی جامعه جهانی را تهدید خواهد کرد و ممکن است به‌زودی شاهد پیشروی این تهدید از جانب دولت روسیه باشیم».

«اوکراین باتلاق روسیه» هم عنوان مطلبی در آرمان است که نوشته «چرا نباید در این شرایط با احیای برجام و لغو تحریم‌ها از منافع فروش نفت استفاده کنیم و قدری به بهبود معیشت مردم بیندیشیم؟! واقعاً سایه سنگین عشاق و سینه چاکان پوتین در داخل کشور اجازه نفس کشیدن را نمی‌دهد روسیه به‌دلیل بازی‌کردن با کارت ایران خود را از مذاکرات وین بیرون نخواهد کشید».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/6fae5807-2941-4bc9-9342-405d367869d0"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات