728 x 90

حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷!

حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷
حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷

با این‌که کمتر از یک هفته به پایان سال باقی‌مانده، تکلیف حداقل حقوق کارگران هنوز معلوم نیست. برخی آگاهان معتقدند که به‌تأخیر انداختن زمان اعلام میزان عیدی امسال و حداقل دستمزد کارگران به آخرین روزهای سال، بی‌حکمت نیست.

از آنجا که رژیم می‌داند اعلام حداقل دستمزد کارگران با خشم و حرکتهای اعتراضی کارگران مواجه می‌شود، عمداً آن را تا شب عید کش می‌دهد تا به‌زعم خود فرصت و امکان هر واکنشی را از کارگران سلب کند.

اما در مورد این‌که آنچه رژیم امسال به‌عنوان حداقل دستمزد تعیین و اعلام می‌کند، با حداقل دستمزد واقعی و حتی با خط فقر فاصله‌یی بیش از همیشه خواهد داشت، نشانه‌های زیادی وجود دارد.

در گفتگوی ویژه شبکه ۲تلویزیون رژیم ۲۲اسفند ۹۶ با به‌اصطلاح نماینده کارگران و نماینده کارفرمایان، نماینده کارگران می‌گوید: «با توجه به برآوردی که در کارگروه ذیل شورای عالی کار انجام شده، آن چیزی که باید باشد، طبق مادهٴ ۴۹قانون کار، عدد ۲میلیون و ۶۶۹هزار و ۸۰۰تومان به‌عنوان حداقلهای زندگی تعریف شده و در اصل به اعتقاد ما آن چیزی که باید باشد، این عدد هست».

مجری برنامه نظر جامعه کارگری را می‌پرسد که در این زمینه نماینده کارفرمایان می‌گوید: «مطلبی که جناب آقای خدایی فرمودند، جدولی است که تقریباً ۲ماه جامعه کارگری و کارفرما کار کردند، درست می‌گن سبد معیشت ۲میلیون و ۶۶۹هزار و ۸۰۰تومن تعیین شده...

مجری (با خنده) می‌گوید: «اگر موافقید همین‌جا برنامه را تمام کنیم و سال بعد انجام بدهیم».

کارفرما در جواب می‌گوید: «خوب این ادامه دارد، اگر اجازه بفرمایید خوب توی سبد معیشت، قسمتی از آن به‌عهدهٴ ماست، قسمتی دیگر نیز مطابق قوانین بالادستی به‌خصوص قانون اساسی به‌عهدهٴ حاکمیت و دولت گذاشته شده است.

سهم مسکن، آب، گاز، حدوداً ۴۰درصد است، مطابق جدولی که هم به امضای نماینده کارگران و هم کارفرمایان رسیده، سهم بهداشت و درمان حدوداً ۷درصد و سهم آموزش یک درصد، یعنی ۴۸درصد از این مبلغ سهمی است که مطابق قوانین بالادستی به‌عهده حاکمیت است و...»

آنچه که به آن اشاره شد مختصری از انبوه حرفهایی است که نماینده کارفرما و در قسمتهای بعدی این گفتگو سایر نمایندگان رژیم گفتند، که خلاصه مضمون همهٴ آنها این بود که کارگران بروند خدا را به همین چیزی هم که به آنها می‌دهند (تازه اگر بدهند) شکر کنند و به ظلم فاحشی که در حق آنها می‌شود قانع و راضی باشند.

نماینده کارفرما با رقمهای متعددی که ارائه داد گفت که تازه همین هم که به کارگر می‌دهند خیلی زیاد است و آن کسی هم که به‌عنوان نماینده کارگران معرفی شد گفت که حق کارگران ۲میلیون و ۶۰۰هزار تومان است. این در حالی است که دبیرکل کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران (که یک تشکل حکومتی است) چند روز پیش اعلام کرد که سبد معیشت ماهانه یک خانوار کارگری، ۳میلیون و ۷۰۰هزار تومان است. (خبرگزاری حکومتی ایسنا ۱۶اسفند ۹۶)

علاوه بر آن، ۵تشکل کارگری چندی پیش اعلام کردند که بر اساس محاسبه‌های دقیق: حداقل دستمزد ماهانه کارگران باید ۵میلیون تومان باشد. یعنی ۲برابر آن چیزی که این به‌اصطلاح نماینده کارگران اعلام کرد.

بسیار واضح است که وقتی این به‌اصطلاح نماینده کارگران سقف خواسته کارگران را نصف خط فقر اعلام می‌کند، بنا ‌به تجربه دولت و کارفرما حتی نصف آن، یعنی یک میلیون و سیصد هزار تومان را هم به کارگران نخواهند داد و با تورم و گرانی موجود، کارگران در سال آینده، فقیرتر و محرومتر از سال پیش خواهند بود.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/18229aa5-80e5-408a-806a-941fe30adc7b"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات