728 x 90

خون هماره جوشان قیام آبان۹۸ و عفو‌ بین‌الملل

اشرف۳، گرامیداشت شهدای قیام آبان ۹۸
اشرف۳، گرامیداشت شهدای قیام آبان ۹۸

عفو‌بین‌الملل در۲۰مه ۲۰۲۰ (۳۱ اردیبهشت۹۹) ۶ماه بعد از کشتار آبان۹۸ توسط پاسداران خامنه‌ای، گزارشی مبسوطی از قتل‌عام تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم ایران ارائه داده است. عفو بین‌الملل در این گزارش با استناد به گزارشات قبلی و درخواست از مقامات رژیم برای بررسی عاملان کشتار مردم بی‌دفاع خواستار بررسی عادلانه این قتل‌عام توسط شورای حقوق‌بشر داده است.

«بدون هیچ چشم‌انداز جدی برای حسابرسی در سطح کشور، ما فراخوانمان به اعضای شورای حقوق‌بشر را برای درخواست یک بررسی در این قتلها و شناسایی راههایی برای رسیدن به حقیقت و عدالت و جبران خسارت تکرار می‌کنیم. » (سایت عفوبین‌الملل ۲۰مه ۲۰۲۰)

نمای شماری از شهیدان قیام آبان ماه۹۸

نمای شماری از شهیدان قیام آبان ماه۹۸

قیام آبان و آنچه که گذشت

تظاهرات سراسری مردم به‌جان آمده از سرکوب و غارت سالیان آخوندهای جنایتکار در پی اعلام ناگهانی افزایش قیمت بنزین توسط آخوند روحانی در تاریخ ۱۵نوامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آبان۱۳۹۸) شروع شد و با خشمی کوبنده، آتش قیام را فروزان کرد و در ادامه این تظاهراتها تا ۲۸آبان، به فرمان خامنه‌ای جنایتکار، پاسدران و بسیجی‌های مزدور ولایت فقیه با قطع اینترنت بیش از ۱۵۰۰نفر را کشته و بیش از ۱۲۰۰۰نفر را دستگیر کردند.

تهاجم برق‌آسا و آتشین قیام بر پیکر فرتوت رژیم آخوندی طی یک هفته از (۲۴ تا ۳۰آبان ۹۸) در بیش از ۲۰۰شهر و ۸۰۰نقطه حکومت پلید آخوندهای جنایتکار را به لبه سقوط کشاند.

سازمان مجاهدین خلق ایران در آذر۹۸ طی اطلاعیه‌یی کشتار به دستور خامنه‌ای را «جنایت علیه بشریت» خواند و اعلام کرد: «تاکنون سازمان مجاهدین خلق ایران بیش از ۱۵۰۰تن از شهیدان قیام مردم ایران را در شهرهای مختلف کشور ثبت کرده است. شمار بازداشت شدگان از ابتدای قیام تاکنون از مرز ۱۲۰۰۰تن گذشته است. شمار شهیدان در استان تهران حداقل ۴۰۰، درکرمانشاه حداقل ۳۲۰، در فارس حداقل ۲۷۰، در خوزستان حداقل ۲۴۰، در اصفهان حداقل ۱۲۰و در البرز (کرج) حداقل ۱۰۰تن می‌باشد. » (اطلاعیه شورای ملی مقاومت، قیام ایران شماره ۵۵ ـ۲۴ آذر۱۳۹۸) .

آخوند علیرضا ادیانی، رئیس عقیدتی سیاسی نیروی سرکوبگر انتظامی در وحشت از دریافت ضربات برق‌آسا و آتشین مردم سه روز بعد گفت: «تنها در یک روز در ۱۶۵شهر و ۹۰۰نقطه کشور ناآرامی به‌وجود آمد حوادث این چند روز اخیر در کشور پیچیده‌تر از حوادث سال‌های ۷۸، ۸۸و ۹۶ بود. » (سایت حکومتی رویداد، ۳۰آبان ۹۸)

کشتار وحشیانه

در گزارش جمع‌بندی تحقیقی عفو بین‌الملل به دروغ‌گویی آخوندها که کشته‌شدگان را مانند چهل سال گذشته که کشته‌شدگان خودشان، خودشان را کشتند مقصر دانسته است؛ پاسداران را عامل کشتار دانسته و در گزارشش نوشته است: «استفاده نیروهای امنیتی از نیروی مرگبار علیه اکثریت کشته‌شدگان غیرقانونی بوده است.»

«این واقعیت که بسیاری از کسانی که به ضرب گلوله کشته شده بودند هیچ تهدیدی نداشتند نشان‌دهنده بیرحمی محض نیروهای امنیتی می‌باشد.»... «بنابراین تحقیقات از جمله تجزیه و تحلیل فیلمی که توسط عفو بین‌الملل انجام شده، در تقریباً تمامی تظاهراتهایی که در فاصله ۱۵تا ۱۹نوامبر انجام شد هیچ مدرکی که افراد دارای سلاح گرم بوده یا تهدید جانی فوری داشته باشند که مستلزم استفاده از نیروی مرگبار باشد، وجود نداشته است.»

فیلیپ لوتر مدیر تحقیق و مشاور عفو بین‌الملل برای خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: «این واقعیت که بسیاری از کسانی که به ضرب گلوله کشته شده بودند هیچ تهدیدی نداشتند نشان‌دهنده بیرحمی محض کشتار غیرقانونی نیروهای امنیتی می‌باشد». (سایت عفوبین‌الملل ۲۰مه ۲۰۲۰)

از سایت عفو بین‌الملل - ۲۰ می ۲۰۲۰

از سایت عفو بین‌الملل - ۲۰ می ۲۰۲۰

سیاست شلیک به قصد کشتن

هم‌چنین عفو بین‌الملل معتقد است که: «طبق اطلاعات جمع‌آوری شده، در همه موارد بجز چهار تا، قربانیان توسط نیروهای امنیتی ایران به شلیک گلوله کشته شده‌اند. از جمله توسط اعضای سپاه پاسداران، نیروهای شبه‌نظامی بسیج و پلیس، آن هم با مهمات حقیقی و اغلب هم در ناحیه سر و سینه مورد اصابت قرار گرفته‌اند که نشان می‌دهد شلیک ها به قصد کشت بوده است.»

«از میان ۴قربانی ذکر شده، ۲نفر به‌خاطر جراحت در ناحیه سر، آن هم بعد از ضرب و شتم قرار گرفتن توسط نیروهای امنیتی، جان خود را از دست داده‌اند. مرگ ۲نفر دیگر خفگی بر اثر گاز اشک اور ثبت شده است.»

مخفی‌کاری و انکارهای حکومت

در گزارش عفو بین‌الملل از عدم ارائه آمار توسط رژیم و ضرورت پیگرد جنایی سرکردگان رژیم به‌دلیل این کشتار آمده است: «شش ماه بعد از این کشتار، مقامات ایرانی هنوز آمار رسمی در مورد کشته‌شدگان اعلام نکرده‌اند. مصونیتی که به نیروهای امنیتی داده شده است اجازه تکرار درهم شکستن مخالفان با استفاده از نیروی قهرآمیز را می‌دهد. »

«مقامات ایرانی مجموعه‌ای از حرفهای دروغ را که در ویدئوهای تبلیغی گفته و در تلویزیون دولتی پخش شده مطرح کرده‌اند، مبنی بر این‌که قربانیان توسط «شورشگر»های مسلح یا «عوامل مشکوک» که برای «دشمنان» جمهوری اسلامی ایران کار می‌کنند کشته شده‌اند.»

«فیلیپ لوتر» درباره پنهان‌کاری رژیم و ندادن آمار کشته‌شدگان قیام گفت: «امتناع حکومت از بیرون دادن آمار حقیقی کشته شدگان، انجام تحقیقات جنایی و مؤاخذه و حسابرسی از مسئولانی که دستور این کشتار را داده‌اند، تنها باعث افزایش درد و رنجهای روحی بیشتر شده است». (سایت عفوبین‌الملل۲۰ مه ۲۰۲۰)

خبرگزاری فرانسه، کشتارهای «بیرحمانه»

خبرگزاری فرانسه در ۲۰مه ۲۰۲۰ گزارش جمع‌بندی ۶ماهه عفو بین‌الملل را انعکاس داد و نوشت: «سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه از سازمان ملل خواست تحقیق در مورد کشته شدن معترضان توسط نیروهای امنیتی ایران، شش ماه پس از فوران اعتراضات به قیمت بنزین، را آغاز کند.

عفو بین‌الملل از شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد خواست تا دستور تحقیقات در مورد سرکوب ماه نوامبر را صادر کند... » (سایت خبرگزاری فرانسه ۳۱اردیبهشت ۹۹)

قیام آبان و لرزه سرنگونی

در شرایطی که سران جنایتکار رژیم در خصوص شمار کشته‌شدگان و بازداشت شدگان سکوت کرده و هر یک دیگری را مسؤل ارائه آمار کشته‌شدگان می‌دانند؛ اما روزی نیست که در دعوای باندی به جنایتی که خامنه‌ای برای حفظ حاکمیت ننگین خود به یکی از بزرگ‌ترین قتل‌عام‌های قرن بیست و یکم دست‌زده است، اشاره نشود.

سایت رادیو آلمان در مطلبی تحت عنوان شمار واقعی کشته‌شدگان آبان۹۸ را اعلام کنید! نوشت: «در جلسه دیدار "سیاسیون!"با روحانی در دوشنبه ۲۸اردیبهشت، بار دیگر از رئیس‌جمهور ایران درخواست شد که"آمار درست کشته‌شدگان آبان" را ارائه کند. علی شکوری راد، درباره جلسه روحانی گفت: «حمیدرضا جلایی‌پور در دیدار فوق، با اشاره به حوادث آبان ماه سال گذشته از روحانی پرسید؛ چرا آمار درست کشته‌شدگان را ارائه نمی‌کنید تا فرصت ایجاد نشود برای کسانی که ادعا کنند ۱۵۰۰نفر بوده است.» (سایت فارسی رادیو آلمان ۳۱ اردیبهشت۹۹)

هم‌چنین علی مطهری سه‌شنبه ۱۶اردیبهشت در جلسه‌ٔ علنی مجلس رژیم گفت: «وزیر کشور مقصر اصلی حوادث آبان ماه بود که منجر به کشته شدن تعدادی از هم‌وطنانمان شد... بنده و تعدادی از نمایندگان مجلس پیگیری کردیم و با وجود این‌که از حد نصاب هم نیفتاد با این حال از استیضاح جلوگیری کردند... . و در نهایت هم به ما گفتند که هم‌اکنون شرایط مناسب نیست و بعد از انتخابات این استیضاح را دنبال کنید، الآن هم می‌گویند موضوع کرونا است... . » (خبرگزاری مجلس رژیم)

دزدی، اختلاس آن روی سکه کشتار آبان۹۸

درست در زمانیکه پاسداران به فرمان خامنه‌ای در قیام آبان مردم گرسنه را به رگبار می‌بستند حرفشان این بود که قیمت بنزین را برای رفع کسری بودجه کشور تحت تحریم آمریکا سه برابر کردند. اما واقعیت پشت صحنه کشتار را فقط در همین یک مورد از هزاران اعتراف بخوانید:

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده رژیم از اسلام‌آباد غرب و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ارتجاع در مصاحبه با برنامه «رودررو» رژیم گفت: «... ما شاید ۲۰ تا ۳۰میلیارد دلار به سوریه پول دادیم و باید از سوریه پس بگیریم. پول این ملت آنجا هزینه شده است/ مگر ما چند هزار مشکل اقتصادی در کشور داریم؟ با روزی ۲۰۰میلیارد تومان که تنها با گران شدن بنزین به دست می‌آید، ولی می‌خواهم بگویم روزی ۲۰۰میلیارد تومان میانگین درآمدی است که از گران کردن بنزین و فروش مازاد مصرف به خارج به دست می‌آید، البته کشور چالشهای بسیار سنگینی را پشت سر گذاشته است در مورد آینده کشور مسیر پرچالشی داریم... » سایت اعتماد آنلاین (رژیم) ۳۱اردیبهشت ۹۹

در حالی‌که در هفته‌های اخیر جنگ‌وجدال باندهای حاکم به‌شدت بالا گرفته و پرونده‌های نجومی از دزدی از هر باندی با ارقام چند هزار میلیاردی برملا می‌شود، و در شرایطی که کمر مردم زیر فشار گرانی قیمتها از یک‌طرف و عواقب پنهان‌کاری رژیم در زمینه کرونا و فرستادن مردم به قربانگاه کرونا، خم شده است؛ برای مردم این واقعیت کاملاً روشن شده است که بحران اصلی امروز جامعه ایران همانا حاکمیت پلید ویروس چهل ساله کرونای ولایت فقیه است و بس.

قیام آبان جهشی عظیم و برگشت‌ناپذیر

رهبر مقاومت در پیام شماره ۱۷ گفت:

«شورش ادامه دارد و این قیامی است تا پیروزی، اکنون در میدان عمل همگان وضعیت رژیم و ضد رژیم را به‌چشم می‌بینند.

رژیم هر روز باید برای بقاء و سرنگون نشدن خود شانس بیاورد و ساز و دهل بزند.

اما مردم و مقاومت ایران با بهای سنگین و خونین به جهشی عظیم و بازگشت‌ناپذیر دست یافتند. این بیمه‌نامه ما در تحولات آینده است.

استراتژی ظفرنمون ارتش آزادی در کانون‌ها و محله‌ها و شهرهای شورشی محک خورد. این استراتژی اکنون در سراسر میهن شعله افکنده است»

مسعود رجوی ـ ۱۴آذر ۱۳۹۸