728 x 90

خیزش معلمان؛ تعادل جدید

سخن روز
سخن روز

«ای دزدان، یقه‌سفیدان، اختلاس‌گران با وضو؛ ای نامردان تاریخ ایران، به‌حول قوه الهی سرنگون خواهید شد!».

پنجشنبه ۲۳دی، هنگامی‌که در جریان خیزش سراسری فرهنگیان‌، یکی از معلمان در شیراز این جملات را فریاد زد، تشویق پرشور سایر معلمان و فریادهای «انشاالله، انشاالله» او را همراهی کرد. خیزش سراسری و بزرگی که در ۱۱۶شهر و ۳۰استان میهن اشغال‌شده برگزار شد. خیزشی که با شعارهای «دولت خیانت می‌کند، مجلس حمایت می‌کند» تمامیت ساختار رژیم «دزدان و یقه‌سفیدان» را هدف قرار داد و با فریادهای «به‌پاخیز برای رفع تبعیض» مردم و اقشار ستمزدهٔ ایران را به عصیان دعوت می‌کرد؛ خیزشی که رودرروی سرکوب و خفقان آخوندی «معلم زندانی آزاد باید گردد» را فریاد می‌زد؛ خیزشی که به‌گفتهٔ خانم مریم رجوی، «با پافشاری بر حقوق خود، درس مقاومت علیه ظلم و ظالم» می‌داد.

این سومین خیزش سراسری معلمان طی دو ماه گذشته است. خیزش‌های سراسری ۲۲آذر، ۲دی و ۲۳دی که هر بار از نظر خواستها و شعارها عمیق‌تر و رادیکال‌تر شده است، پیامی روشن دارد.

پیام به‌رژیم غارتگران این است که دیگر تیغ سرکوب، خفقان، تهدید، زندان، لباس‌شخصی و انتظامی نمی‌تواند این جامعهٔ عاصی را به‌سکوت وادار کند. حتی آوردن جلاد۶۷ جهت مرعوب کردن جامعه و اعدام ۲۴۵تن طی ۵ماهی که از آمدن رئیسی جلاد می‌گذرد (که حدوداً به‌اندازه اعدام‌های سال۹۹ است) هم پاسخگو نبوده و تیر خامنه‌ای برای مهار و به‌سکوت وادار کردن مردم ایران به‌سنگ خورده است.

 

تا چند سال پیش، هنگامی‌که معلمان و فرهنگیان تنها در ابعاد چند ده نفره و آن هم فقط در تهران، قصد تجمع اعتراضی صنفی در برابر مجلس ارتجاع را داشتند، پاسداران خامنه‌ای با چماق و گاز اشک‌آور به‌آنها حمله می‌کردند و تجمع را برهم می‌زدند. اما اکنون به‌رغم اطلاع‌رسانی گستردهٔ قبلی این خیزش و بسیج تمام‌عیار نیروهای سرکوبگر، طی دو ماه ۳زنجیرهٔ خیزش سراسری در ابعاد چند هزار نفره برگزار شده، با شعارهایی که تمامیت رژیم را هدف قرار می‌دهد. آیا ماهیت سرکوبگری رژیم تغییر کرده؟ نه‌تنها نکرده، بلکه خامنه‌ای رئیسی جلاد را هم آورده است. اما آنچه تغییر کرده، تعادل‌قوا میان مردم و رژیم آخوندی است. از یک‌سو رژیم در چنبرهٔ ابر بحرانها و بی‌راه‌حلی برای خلاصی از آنها، هر روز ضعیف‌تر، شکننده‌تر و ناتوان‌تر می‌شود؛ از سوی دیگر هر روز انباشت نفرت و خشم در جامعه علیه رژیم افزایش می‌یابد و هم‌زمان کانون‌های شورشی با عملیات اختناق‌شکن خود، محرک این جامعهٔ عاصی برای قیام و خیزش هستند.

 

پیام خیزش سراسری معلمان به‌مردم و اقشار ایران هم این است که «وقت برخاستن» است. همان‌طور که آن معلم شجاع در خیزش ۲۳دی گفت: می‌گویند علی (ع) سکوت کرد! علی سکوت نکرد، علی سراپا فریاد بود تا حق را بگیرد! ما هم باید فریاد شویم و حق را بگیریم، چرا که حق گرفتنی است!

اکنون خیزش سراسری ۲۳دیماه معلمان زنجیرهٔ خیزش‌ها و قیام‌هایی را کامل‌تر کرد که از اسفند۹۹ تا امروز پیاپی شعله می‌کشد و هر بار فاصلهٔ آنها از یکدیگر کمتر می‌شود. روندی که گواه «شرایط انقلابی» جامعهٔ ایران است که قیام و انقلابی بزرگ و بنیان‌کن را در آتیة نزدیک، نوید می‌دهد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/2868d7de-4177-4675-9b3e-436b3e75254c"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات