728 x 90

خیز نظام برای قتل‌عام کرونایی - مروری بر رسانه‌ها

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

خیز نظام برای قتل‌عام کرونایی

در روزنامه‌های حکومتی ۱۴مرداد، بحرانها و بن‌بستهای نظام صف کشیده‌اند. از بحرانهای اقتصادی تا بحران در عرصه روابط بین‌المللی و تا بحرانهای داخلی اعم از گرانیها و جنگ گرگها برای سهم قدرت و غارت بیشتر. نکته برجستهٔ در روزنامه‌های حکومتی امروز اذعان تلویحی به خیز نظام برای قتل‌عام کرونایی مردم است.

ستاره صبح در سرمقاله‌اش به‌نقل از یک کارشناس حکومتی و عضو ستاد ملی کرونا نوشته است: «ویروس کرونا حداقل یک ماه قبل از اعلام رسمی مقامات کشور، یعنی اوایل دیماه ۹۸ از کشور چین وارد ایران شد و بنا به برخی دلایل یا ندانم‌کاریها این موضوع اعلام نشد؛ زمانی اعلام شد که کار از کار گذشته بود». این روزنامه در ادامه نوشته است: «به‌دلیل ساختار معیوب تصمیم‌گیری در حوزه سلامت و سوء‌مدیریت دولت، ایران هم‌چنان درگیر بیماری هست و خواهد بود. وقتی رئیس‌جمهور بدون توجه به‌نظر کارشناسان می‌گوید عزاداریهای محرم می‌تواند به‌صورت باشکوه برگزار شود، بدین معناست که اختلاف‌نظرها میان اعضای ستاد ملی کرونا و هیأت دولت جدی است».

آفتاب یزد هم زیر عنوان «قتل‌عام کرونایی» به‌نقل از همین کارشناس حکومتی افزوده است: «در حال حاضر ویروس کرونا به تمامی روستاهای کشور نفوذ پیدا کرده است. این در شرایطی است که شرایط درمانی در روستاها اصلاً مناسب نیست. این را بگویم که هیچ‌یک از پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و دستکش نمی‌تواند جایگزین اقداماتی شود که وظیفه دولت است.

اگر هم‌چنان دولت به توصیه و پیشنهاد دادن اکتفا کند و هم‌چنان در یک گیجی عمومی به سر ببرد و جامعه را هم گیج و گنگ کند، من فکر می‌کنم ... تعداد مرگ و میر‌ها به روزانه بین ۱۶۰۰ تا ۲هزار نفر خواهد رسید».

آرمان هم در مطلب طنز خود به طینت و بددلی نظام اشاره کرده و نوشته است: «پیشنهاد‌ می‌کنیم به جای توصیف وضعیت گسترش بیماری کرونا د‌ر تمامی استانها، شهرها، شهرستانها و حتی روستاهای کشور به جای رنگ قرمز از رنگ خرد‌لی مایل به قهوه‌ای استفاد‌ه کنیم تا هم به تیم پرسپولیس توهین نکرد‌ه باشیم و هم وضعیت مد‌یریت بحران را د‌ر کشور واضح‌تر نشان د‌هیم».

گسترش فقر و چپاول در چشم‌انداز اقتصادی نظام

در روزنامه‌های هر دو باند حاکم اعتراف به شرایط وخیم اقتصادی دیده می‌شود.

برخی روزنامه‌ها از جمله اعتماد ضمن خبر دیدار اعضای مجلس آخوندی از کارگران اعتصابی هفت‌تپه این دیدار را نمایشی و سیاسی‌کاری توصیف کرده است.

در مورد کوپنی کردن کالاهای اساسی هم جهان صنعت نوشته است: «در شرایط جنگی اقتصاد ایران دولتمردان و آقازاده‌ها منابع کشور را در اروپا و آمریکا خرج می‌کنند و در بهترین شرایط از نظر اقتصادی زندگی می‌کنند. بنابراین این چه جنگی است که رفاه و آسایش و تفریح را نصیب عده‌یی می‌کند و عده‌یی دیگر را از حداقل‌های زندگی محروم می‌سازد؟... این دوگانگی و تبعیض آشکار بین یک ملت است که اجازه دهیم عده‌یی منابع مالی را غارت کنند اما عده‌یی دیگر از حداقل‌ها محروم بمانند و طبق دستور مقامات دولتی مجبور به دریافت کوپن شوند».

رسالت از باند خامنه‌ای هم اعتراف کرده: «میزان مستمری دریافت شده توسط ۷۷درصد مستمری‌بگیران سازمان تأمین‌اجتماعی و ۳۵درصد از مستمری‌بگیران سازمان بازنشستگی کل کشور کمتر از خط فقر است

در چنین شرایطی نمی‌توان چشم‌انداز مناسبی را برای نظام بازنشستگی کشور قائل بود و پیش‌بینی می‌شود نابرابریها افزایش یابد».

تداوم ربودن انقلاب مشروط در نظام ولایت

امروز به‌مناسبت ۱۱۴سالگی انقلاب مشروطه، روزنامه‌های باند مغلوب به تداوم دیکتاتوری سلطنتی و در نظام ولایت اذعان کرده‌اند.

مستقل نوشته است: «جرم سیاسی در سال۱۲۸۶ به‌رسمیت شناخته شده بود ولی در دوره (قاجاریه، پهلوی و جمهوری اسلامی) این قانون به اجرا در نیامد. هر اقدام خلاف طبع خود را اقدام علیه امنیت تفسیر و با اشد مجازات با مخالفان برخورد شد».

همدلی هم با طرح سؤالاتی که پاسخ مقدر «نه» را دارند از جمله نوشته است: «آیا اگر نهضت مشروطیت برای آن بود که حتی بودجه دربار به امضای مجلس برسد، امروز بودجه همه ارکان حکومت به‌صورت شفاف در مجلس طرح و تصویب می‎‌شود؟

آیا امکان تشکیل مجلسی که نمایندگی از همه آحاد ایرانیان باشد وجود دارد؟».