728 x 90

درد و رنج لنج‌داران جنوب

لنج‌داران زحمتکش جنوب در شرایط معیشتی «خط مرگ»
لنج‌داران زحمتکش جنوب در شرایط معیشتی «خط مرگ»

موجهای دریای جنوب کشور هم با خود فریاد و فغانهای لنج‌داران بندرهای جنوب را به ساحل می‌آورد.

زیرا مدتهاست که لنج‌داران زحمتکش جنوب کشور در شرایط معیشتی«خط مرگ» زندگی می‌کنند. اجرای یک مصوبه که دولت آخوند حسن روحانی اخیراً تصویب کرده است مرگ کامل را برای آنها در پی دارد.

به اعتراف خبرگزاری حکومتی ایلنا در ۱۷خرداد ۹۷: «اجرای مصوبه‌ٔ دولت یعنی مرگ کامل مردم دریای جنوب»

در یک ویدیوکلیپ اجتماعی که به تاریخ ۲۷مهر ۹۷ در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است؛ لنج‌داران فقیر مشکلات خود را چنین بیان کرده‌اند: «اینجا بندر گناوه است تمام لنج‌هایی که می‌بینید تمام بیکارند. این لنج مال من است ۳سال خوابیده است، پول نداشتم که راهش بیاندازم رفتم قرض کردم درستش کردم الآن که درستش کردم یک سال است پول ندارم گازوییل بزنم. گازوییلی که ۷هزار تومان هست کجا من بیاورم آقای فرماندار حقوقش را می‌گیرد می‌برد توی خونه‌اش خرج می‌کند... ما از کجا بیاریم خرج پول نداریم نان بخریم برای بچه‌هایمان...».

آخوندهای دزد و غارتگر گازوئیل را که تولید داخلی است به قیمت گزاف به لنجداران می‌فروشند و لنجداران که توان خرید آن‌ را ندارند لنج‌های خود را خوابانده‌اند و قریب به ۲۰هزار نفر فقط در بوشهر از خوردن نان خالی هم بازمانده‌اند.

خبرگزاری حکومتی ایرنا ۱۲شهریور ۹۷ نوشت: «با توجه به این‌که ۲۳۰۰فروند لنج سفاری(تجاری) در استان بوشهر وجود دارد و به‌طور معمول ۸نفر ملوان نیز روی هر فروند لنج کار می‌کنند، افزایش نرخ سوخت، معیشت میانگین ۱۸هزار و ۴۰۰خانواده بوشهری را به‌طور مستقیم با مشکل جدی روبه‌رو کرده است. و در حالیکه بر اساس قانون نرخ سوخت شناورهای تجاری در آبهای داخلی باید با قیمت داخل کشور و در آبهای بین‌المللی به نرخ جهانی محاسبه شود اما در زمان حاضر حتی قیمت سوخت شناورهای باری در آبهای داخلی نیز با نرخ بین‌المللی حساب می‌شود».

یک لنج‌دار بیکار در مورد وضعیت لنج خود، وضعیت بد معیشتی زندگی خودش از یک طرف و حقوق‌های گزاف و نجومی سردمداران رژیم از طرف دیگر می‌گوید: «۷ماه است جهازم رفته زیر آب و نمی‌توانم صید کنم. آقای زنگنه برای خودشان حقوق می‌گیرند و کار به ما ندارند که جهاز ما زیر آب برود. دولت امید است دولت می‌گوید با دلار آمریکا باید گازوییل بگیری، مگر ما آمریکایی هستیم ای وای خدایا به دادمان برس... این زندگی است وجدانا از خدا بتریسید».

در چنین وضعیتی استاندار رژیم هم لنج‌داران را به قاچاق متهم کرد تا ارگانهای سرکوب‌گر که صحنه‌گردان اصلی قاچاق هستند را درببرد او در این رابطه گفت: «اقدامات بسیار خوبی در سطح استان در راستای مقابله با قاچاق صورت گرفته است در این راستا شاهد تلاش گسترده تعزیرات حکومتی، نیروی امنیتی و انتظامی، دریابانی، سپاه، گمرک و دیگر دستگاهها هستیم».(خبرگزاری مهر ۳مهر ۹۷)

آنچه که به آن اشاره شد تنها مشکلات لنج‌داران جنوب نیست بلکه آنها با مشکل دیگری هم مواجه هستند که رژیم با حاتم‌بخشی به دولت چین آبهای ساحلی جنوب ایران را در اختیار ماهیگیران چینی گذاشته است.

صید ماهی توسط صیادان چینی آن‌چنان صیادان و لنج‌داران را برای صید ماهی در تنگنا قرار داده است که به‌قول صیادان ایرانی کف دریا را هم «جارو» می‌کنند.

این سیاست ضدمردمی در ادامه سایر سیاست وطن‌فروشانه آخوندها و در ادامه سیاست غارت و چپاول مردم ایران توسط سردمداران این رژیم است.

رژیم با اتخاذ این سیاست و با دادن امتیاز به صیادان چینی و کشتی‌های ماهیگیری آنها در آبهای جنوب باعث خانه‌خرابی صیادان و لنج‌داران این منطقه از کشور شده است.

چنین فشارهایی بر صیادان و سیاست‌های ضدمردمی است که باعث شده است نان بخورونمیری که صیادان و لنج‌داران زحتمکش در می‌آورند به‌قول معروف «آجر» شود و فشار بر این مردم زحمتکش روزبه‌روز بیشتر شود.

در چنین شرایطی که مردم جنوب ایران بر روی دریای نفت نشسته‌اند، تحت فشار حکومت آخوندی و به‌دلیل سیاست‌های وطن‌فرو شانه آن، سرمایه‌ها و منابع‌شان غارت می‌شود و زندگی مردم زحمتکش جنوب و لنج‌داران در فقر مطلق و رو به نابودی است.

اما سردمداران دزد و فاسد رژیم با داشتن بالاترین امکانات برای زندگی، نه تنها به فکر رفع مشکلات معیشتی این مردم فقرزده نیستند بلکه روزبه‌روز هم مشکلات آنها را بیشتر می‌کنند و آنها را در منگنه فقر و بیکاری قرار می‌دهند.