728 x 90

دستگیری یک مدیر شرکت هواوی چین به اتهام جاسوسی در لهستان

دستگيري يك مدير شركت هواوي چين به اتهام جاسوسي در لهستان
دستگيري يك مدير شركت هواوي چين به اتهام جاسوسي در لهستان

مقامات امنیتی لهستان روز جمعه ۲۱ دیماه ۹۷ از دستگیری یکی از مدیران چینی شرکت هواوی در این کشور به اتهام جاسوسی خبر دادند.

سخنگوی سازمان امنیت داخلی و ضد جاسوسی لهستان ضمن تأیید این خبر اعلام کرد یک شهروند این کشور که نیز متخصص در حوزه امنیت شبکه است به اتهام جاسوسی دستگیر شده است. یک دادگاه شامگاه پنجشنبه حکم بازداشت موقت این دو نفر به مدت سه ماه برای تحقیقات را صادر کرده است.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه گزارش داد مدارکی به‌دست آورده که ارتباط شرکت چینی هواوی با دو شرکت ایرانی و فریب بانکهای بین‌المللی برای دور زدن تحریمها علیه رژیم ایران را ثابت می‌کند.

همچنین اخیراً مقامهای آمریکا اعلام کردند ارتباط مدیر شرکت هواوی با دو شرکت دیگر در تهران و دمشق را ردیابی کرده‌اند.

 

بازداشت مدیر مالی شرکت هواوی در کانادا

خبرگزاری رویترز گزارش داد، بازداشت مدیر مالی شرکت چینی هواوی در کانادا نشان داده است که این شرکت با دو شرکت در تهران و دمشق به‌طور مستقیم و برای دور زدن تحریمهای رژیم ایران همکاری داشته است. شرکتی که در تهران مستقر است، در زمینه تجهیزات مخابراتی و ارتباطات فعالیت می‌کند.

رویترز افزود: پرونده‌های یافت‌شده از این شرکتها و دیگر اسناد یافت شده در ایران و سوریه نشان می‌دهند که هواوی ارتباطی بسیار نزدیکتر از آنچه پیش از این آشکار شده بود با این شرکتها داشته است.

این اسناد فاش می‌سازد که مدیر شرکت اسکای کومز Skycom’s در ایران توسط یک هیات اجرایی عالیرتبه هواوی منصوب شده بود. همچنین شرکت هواوی عملیاتی را در سوریه از طریق شرکت Canicula به پیش می‌برد.

 

رویترز نوشت: مقامهای آمریکایی گفتند منگ وانجو، بانکهای بین‌المللی را برای داد و ستد مالی با ایران فریب داده‌است؛ به‌ این شکل که مدعی شده این دو شرکت ارتباطی با هواوی ندارند، در حالی‌که در عمل در کنترل کامل هواوی قرار داشتند. نام این دو شرکت «اسکای‌کام تک» و «کانیکولا هولدینگ» عنوان شده که این دومی یک شرکت صوری‌ست.

 

رویترز می‌گوید شرکت «کانیکولا هولدینگ» تا دو سال پیش در سوریه دفتر داشت و به‌نمایندگی از هواوی مشغول فعالیت بود.

بنا بر گزارش رویترز یکی از مشتریهای مخابراتی اصلی کانیکولا، ام.تی.ان سوریه است، که تحت کنترل ام.تی.ان آفریقای جنوبی قرار دارد؛ ام.تی.ان صاحب بخشی از سهام ایرانسل است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات