728 x 90

روز ۲۴ آبان در ایران چه گذشت و چه برگی ورق خورد؟

سالروز قیام آبان۹۸
سالروز قیام آبان۹۸

روز ۲۴آبان، سالگرد گرامی‌داشت قیام آبان ۹۸ با لرزه بر ارکان نظام ملایان شروع شد. روز ۲۴آبان که مصادف با ورود به سومین ماه قیام سراسری است، با طنین فریاد سرنگونی‌خواهی در شهرها و دانشگاههای ایران و با یکی از گسترده‌ترین اعتصابات در دو دهه‌ٔ اخیر، آغاز شد. طلوع روز ۲۴آبان، پاسخ به فراخوان برای تجمعات و تظاهرات و اعتراضات سراسری بود. فراخوانی که با وجود اعلام قبلی‌اش، دستگاه سرکوب نظام ملایان نتوانست مانع برگزاری آن شود.

 

روز ۲۴آبان دهها شهر ایران با اعتصاب و تظاهرات به‌همراه بیش از ۵۰ دانشگاه، سالگرد قیام آبان ۹۸ و ۱۵۰۰ شقایق محبوب آزادی را به بهترین وجه ممکن، گرامی داشتند. این روز، به‌راستی تجلی‌گاه قیام ۹۸ در خیزش و خروش ۱۴۰۱ بود. بسیاری گزارشات گواهی دادند که در این روز، «ایران در اعتصاب کامل بود». البته این هنوز از نتایج سحر فراخوانها برای روزها و هفته‌های آینده است.

 

کارگران ذوب آهن اصفهان در یک راهپیمایی اعتراضیِ شکوهمند، از یک‌طرف همراهی با قیام سراسری را نمایندگی کردند و از طرف دیگر نمادی از اعتصاب سراسری را به‌مثابه قدرت هماوردی با حاکمیت و هشدار به آن، به نمایش گذاشتند.

تصویر جامع همه‌ٔ شهرهای شاهد تظاهرات و اعتراض و اعتصاب، بیان پتانسیل جوشان عزمی مشترک برای استمرار قیام تا نتیجه‌ٔ مطلوب نهایی آن است.

 

آنچه که روز ۲۴آبان از منظر مردم ایران بسیار درخشان و غرورانگیز و از منظر نظام ملایان بسیار وحشتناک و حیرت‌انگیز بود، این بود که با وجود بیش از ۳۰هزار دستگیری و بیش از۵۵۰ شهید طی دو ماه گذشته، از وسعت تجمعات و تعدد شهرها و خیزش و خروش مردمی کاسته نشده است. در همین راستا، طنین محکم شعارها در تمامی شهرها و دانشگاههای درگیر در قیام، بسیار قابل توجه است.

با سرجمع نمودن شعارها در شهرها و دانشگاهها، شاهد تمرکز آنها بر دو محور هستیم:

۱ ـ نبرد آزادی با دیکتاتوری تا سرنگونی دیکتاتور، با دو شعار در تمامی شهرها و دانشگاهها فریاد شده است:

«مرگ بر دیکتاتور»

«آزادی، آزادی، آزادی».

۲ ـ معرفی ولی‌فقیه به‌عنوان نخستین مسبب جنایت، فقر، فساد و گرانی:

«این همه سال جنایت ــ مرگ بر این ولایت

فقر، فساد، گرونی ــ می‌ریم تا سرنگونی

امسال سال خونه ــ سیدعلی سرنگونه».

 

شعارها اسباب کار مقاومت و پایداری و اتحاد برای استمرار قیام و هدف‌گیریها را تعیین و تثبیت نموده‌اند. اکنون این شعارها به‌مثابه سوخت‌بار مشترک قیام سراسری شده‌اند. در مضمون و ذات این شعارها پیداست که تمام راههای مانور و دسیسه‌چینی را به‌روی ارتجاع آخوندی و اتاق فکر و هم‌سویان و لابی‌های آن بسته‌اند. شعارها هم مرزها و سنگرهای جنبش با ضدجنبش هستند و هم معرف استراتژی آن. بنابراین خطوط پیشروی روشن شده و در چشم‌انداز واقع شده‌اند.

 

روز ۲۴آبان بار دیگر اثبات شد که عزم جزم برای نفی کامل نظام ولایت فقیه، از ذهن و ضمیر و قلب اکثریت قاطع مردم ایران عبور نموده است. در این روز برگی ورق خورد که بر سربرگش نوشته است: با وجود هزاران زندانی و صدها شقایق فدیه‌ٔ آزادی، قیام باکش‌وقوس‌ها و تحولات و هماوردی‌های آینده‌اش، به شرایط ماقبل ۲۴آبان برنخواهد گشت.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f5b94c9b-0a68-4a66-9435-833c7befcdab"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات