728 x 90

زمزمه استیضاح و عزل روحانی

حذف روحانی
حذف روحانی

روز ۲۸اردیبهشت آخوند علم‌الهدی در نمایش جمعه مشهد از آتش به اختیارهای نظام خواست خودشان نظام و «ولایت» را از چنگ دشمنان داخلی و خارجی رژیم نجات دهند. آخوند علم‌الهدی این درخواست را برای در بردن خامنه‌ای از نتایج شکست برجام و انداختن طوق شکست به گردن روحانی و باندش پیش کشید.

این خواسته تنها از جانب علم‌الهدی مطرح نشد بلکه این صدای واحدی بود که از بوقهای نمایشهای جمعه در سراسر شهرها بلند شد و معلوم بود که کوس رحیل روحانی در باند ولی‌فقیه نواخته شده است.

طبل‌های این جنگ که نمودی از آثار بن‌بست نظام در بحران درونی و تعمیق شقه و شکاف در رأس حاکمیت است در ادامه دعوای بیانیه خبرگان که در آن ضرورت عذرخواهی روحانی به‌خاطر برجام مطرح شده بود، اکنون به این صورت که علم‌الهدی می‌گوید و یا به شکل زمزمه‌های ضرورت استیضاح روحانی در مجلس و رأی عدم کفایت او بیش‌از‌پیش طنین‌افکن شده است.

باند روحانی هم در مقام دفاع روی ۲عنصر تأکید می‌کند، یکی این‌که برجام حاصل کار همه نظام و مشخصاً خامنه‌ای است و دیگر این‌که الآن که رژیم درگیر مذاکرات آشکار و پنهان با اروپاست وقت مناسبی برای بیان این حرفها نیست چون موقعیت نظام را در این مذاکرات تضعیف و آسیب‌پذیر می‌کند.

ولی موضوع «حیثیت» ولی‌فقیه ارتجاع به قدری برای این باند جدی‌تر است که «موقعیت نظام در مذاکرات» را بوسیده و روی طاقچه گذاشته‌اند و آستینها را بالا زده‌اند تا در صورت امکان روحانی را جارو کنند. لابد نخبگان این باند حساب کرده‌اند این کار ۲خاصیت دارد هم جام‌زهر را سرمی‌کشند و از سرشاخ شدن با جامعه جهانی در می‌روند هم روحانی را قربانی این سازش می‌کنند تا آبرویشان در مقابل ته‌مانده نیروهای داخلی و مزدوران برون‌مرزی کمی تا قسمتی شاید محفوظ بماند! البته اینها محاسبات این باند است فعلاً مقدم بر هر چیزی آستین برای دفع روحانی بالا زده‌اند.

آن‌طور که سعید حجاریان، از تئوریسین‌های باند موسوم به اصلاحات، می‌گوید جناح خامنه‌ای برای حذف روحانی تدارک جدی دیده‌اند: «راستها ۴سناریو پیش روی دولت روحانی قرار خواهند داد. اولین آنها پیشنهاد استعفاست؛ یعنی روحانی را به استعفا دلالت کنند. دومین سناریو، اِعمال فشار است؛ و بر سر مسائل شخصی رئیس‌جمهور مانور دهند. سپس بر مبنای عکس‌العمل روحانی حملات را تشدید کرده و از رئیس‌جمهور مشروعیت‌زدایی و نهایتاً وی را وادار به کناره‌گیری کنند.

سناریوی سوم، طرح عدم‌کفایت روحانی است؛ اگر اکثریت مجلس تا پایان سال اوضاع را بحرانی ببینند و نتوانند در برابر فشار مردم تاب بیاورند و به این جمع‌بندی برسند که دولت توانایی حل بحران ندارد، لاجرم و شاید بنا‌ به بعضی صحبتها موضوع عدم‌کفایت را مطرح می‌کنند.

آخرین سناریو از جنس پرونده‌سازی است؛ به این نحو که مجموعه عملکرد روحانی را رصد کنند و فی‌المثل بگویند رئیس‌جمهور با اصحاب فتنه سر‌ و ‌سرّی داشته یا در موضوع برجام ۲ و ۳ با خارجی‌ها ارتباطی برقرار کرده است».(روزنامه حکومتی اعتماد  ۲۹اردیبهشت ۹۷) البته روحانی تافته جدا بافته‌یی نیست که باند خامنه‌ای چنین طرح کشافی برای حذفش تهیه دیده‌اند. حجاریان در ادامه به‌علت واقعی این تعارض در نظام ولایت اذعان کرده و می‌گوید: «هر کس بخواهد درون نظام بیاید و رئیس‌جمهور شود، وضعیتی بهتر از روحانی نخواهد داشت و شاید وضعیتش بدتر شود». این همان اختلافی است که خود خامنه‌ای با خمینی داشت، رفسنجانی و خاتمی با خامنه‌ای داشتند و حتی احمدی‌نژاد که به‌گفته خامنه‌ای «از همه به من نزدیک‌تر است» هم از همه بدتر رو در روی ولی‌فقیه شاخ شد.

به‌هرحال خیز برای حذف روحانی چیز پوشیده‌یی نیست مهره‌های باند خود خامنه‌ای هم از آن صحبت می‌کنند.

حسین الله‌کرم از مهره‌های خامنه‌ای در روز ۲۷اردیبهشت با یادآوری روند قانونی عدم‌کفایت و استیضاح رئیس‌جمهوری در نظام، نیش عزل را نشان داد و بلافاصله پنهان کرد. وی گفت: «البته امیدوار هستم هرگز حمایت رهبری از دولت برداشته‌ نشود چرا که ما نیازمند انسجام و وحدت هستیم». وحدت مورد نظر الله‌کرم هم از این روست که برای مذاکره با اتحادیه اروپا باند روحانی «مقبول»‌تر است. او گفت: «به هر روی الآن بحث تضمین از اروپا از سوی رئیس‌جمهوری مطرح است». بعد هم تاریخ مصرف روحانی برای نظام را این‌گونه توضیح داد: «اگر روحانی نتواند تضمینهای لازم را از اروپا بگیرد باید برجام را آتش زد و موضوعی که مطرح کردید (یعنی استیضاح و عدم‌کفایت) رخ می‌دهد و در واقع می‌تواند حمایتها برداشته‌ شود».

الله کرم که یکی از سرچماقداران لباس‌شخصی‌های خامنه‌ای است همزمان با علم‌الهدی به آتش به اختیارهای نظام اشاره کرد و گفت: «اگر مجلس به وظیفه خود(در عزل روحانی) عمل نکند مردم آن را جبران خواهند کرد».

ظاهراً باند روحانی بوی حلوایی که ولی‌فقیه در تدارک طبخ آن است را پیشاپیش با شامه قوی خود گرفته‌اند و با زبانی که باند خامنه‌ای خوب می‌فهمد هشدار می‌دهند که «الآن موقع تضعیف فرماندهان دیپلوماتیک و اقتصادی در این جنگ تن به تن نیست» چون ظریف مشغول مذاکره با اروپا است.(پاسدار الیاس حضرتی عضو مجلس ارتجاع  ۲۷اردیبهشت ۹۷) و بعد هم تذکر می‌دهند که اگر تقصیری در کار هست سهم ولی‌فقیه در این قصور معلوم است. و خلاصه خاطرنشان می‌کنند که روحانی بدون «اذن آقا» نمی‌توانست دست از پا خطا کند و هر چه هست از خود ایشان است.

همین دفاع از خود باند روحانی است که آتش جنگ را برافروخته‌تر می‌کند چون خامنه‌ای را سپر دفاعی خود کرده‌اند. یعنی به زبان بی‌زبانی می‌گویند اگر قرار است «سر» ما را بزنید قبلش سر خودتان پریده است.

باند روحانی برای این‌که جدیت خود را در این جنگ نشان بدهند جنتی را به‌خاطر طرح موضوع عذرخواهی روحانی چپ و راست کرده و پای خامنه‌ای را به میان کشیده‌اند. مثلاً گفته اند: «جنتی، نه از باب ریاست مجلس خبرگان و نه از باب دبیر شورای نگهبان نمی‌تواند به رئیس‌جمهور، عتاب و عقاب کند».(سایت حکومتی جماران  ۲۷اردیبهشت ۹۷) در آخرین نمونه هم آخوند ناطق نوری بعد از نمایشهای جمعه روز ۲۸اردیبهشت در حمایت از روحانی به صحنه آمد و به نقش تعیین‌کننده خامنه‌ای در امضای برجام تأکید کرد و خاطرنشان کرد اگر‌چه «ایشان» هشدار داده بود ولی آن که النهایه برجام را تأیید کرد خود «مقام معظم رهبری» بود که اگر تأیید نمی‌کرد به تصویب نمی‌رسید.

یا یکی دیگر به باند خامنه‌ای هشدار داده است «الآن وقت بدی برای تصفیه‌حسابهای سیاسی است».(حسینعلی امیری معاون پارلمانی آخوند روحانی ۲۷اردیبهشت ۹۷)

و برای این‌که باند خامنه‌ای درست پنبه استیضاح و عدم‌کفایت را از گوششان بیرون کنند با یادآوری «آنان که مترصد بهره‌برداری از این اوضاع هستند» و یا گوشزد کردن حضور «کسانی که می‌توانند مانند قیام دیماه مردم را به خیابان بکشانند و با شعارهای ساختار شکنانه» امنیت کشور را به خطر بیاندازند، حضور مقاومت آزادی ستان مردم ایران و فضای ملتهب جامعه را یادآوری کرده و به باند رقیب خاطرنشان می‌کنند در صورت چنین اقدامی پیروز صحنه حتماً کسان دیگری خواهند بود.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات