728 x 90

سال «دانش بنیان» و ترکیدن بادکنک ماهوارهٔ نظام!

سخن روز
سخن روز

خامنه‌ای سال۱۴۰۱ را سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» نامید. ۴ماه پس از این ادعا، کارگزاران حکومتی از نابودی تولید و «تعطیلی ۵۰درصد بازار» خبر می‌دهند (مختاریانی، از کارگزاران حکومتی-مرداد۱۴۰۱). ادعای «اشتغال آفرین» نیز با وجود میلیونها جوان و فارغ‌التحصیل بیکار تبدیل به مضحکه شده است.

اکنون خلیفهٔ ارتجاع تلاش کرد دست کم بادکنک «دانش بنیان» را باد کند و رو آورد به «ماهوارهٔ خیام!». ارگان رسمی دولت رئیسی جلاد با دود و دم نوشت: «ارسال این ماهواره یکی از بزرگترین، سنگین‌ترین و مدرن‌ترین ماهواره‌های» نظام است که «برای اهداف بسیار مهمی طراحی شده» است! خبرگزاری رسمی رژیم، ایرنا هم از «پرتاب موفقیت‌آمیز ماهوارهٔ بومی» و «پیشرفت‌های جمهوری اسلامی» نوشت. تسنیم هم تیتر زد «از صفر تا صد ماهوارهٔ بومی» نظام. سازمان به‌اصطلاح فضایی رژیم هم بدون اشاره به‌فضاحت‌های قبلی و شکست‌های پیاپی پرتاب ماهواره نظام، و بدون این‌که اشاره کند همین ماهواره هم توسط ماهواره‌بر سایوز روسیه از قزاقستان پرتاب شد، گفت: «فرایند ارسال فرامین و دریافت اطلاعات ماهواره خیام مطابق الگوریتم رمزنگاری شده از سوی محققان این سازمان انجام شده و هیچ کشور ثالثی» در آن نقش ندارد!

 

اما ۲۴ساعت از این دود و دم نگذشته بود که سفارت روسیه در تهران بند را آب داد که تمام کار توسط «کشور ثالثی» انجام شده و نوشت: «ماهواره خیام توسط شرکت‌های روسی به‌سفارش طرف ایرانی ساخته شده بود!» (۱۹مرداد)؛ این‌گونه بادکنک دانش بنیان نظام هم در زمینهٔ «سنگین‌ترین و مدرن‌ترین» پروژه رژیم ترکید!

فضاحت آن‌قدر بود که وزیر قبلی ارتباطات رژیم که خودش چندین پروندهٔ شکست فضاحت‌بار پرتاب ماهواره را در کارنامه دارد، پروژهٔ «از صفر تا صد ماهوارهٔ بومی» نظام را به‌سخره گرفت و نوشت: «روزی انوری از بازار بلخ می‏‌گذشت، هنگامه‌‏ای دید، پیش رفت و سری در میان کرد، مردی دید که قصاید انوری به نام خود می‌‏خواند و مردم او را تحسین می‌‏کردند.

... انوری گفت: انوری را می‌‏شناسی؟

گفت: انوری منم.

انوری بخندید و گفت: «شعر دزد» دیده بودم، اما «شاعر دزد» ندیده بودم.

حالا حکایت» ماهوارهٔ خیام نظام است! (آذری جهرمی-۱۹مرداد).

 

حتی رسانه‌های بین‌المللی خبر دادند که روسیه پول ساخت این ماهواره را از رژیم گرفته تا به‌طور اسمی آن را برای رژیم به‌فضا بفرستد، ولی از آن برای جنگ در اوکراین استفاده خواهد کرد (واشنگتن پست).

اما علت رو آوردن رژیم به این فضاحت چیست؟

علت وضعیت بحرانی نظام و به‌ویژه شکست پروژهٔ آوردن رئیسی برای مهار جامعه توسط خامنه‌ای است که در وارفتگی و ریزش‌های گسترده بدنه و نیروهای رژیم بازتاب پیدا می‌کند. به‌ویژه آن که ادعای سال «دانش بنیان» رژیم هم با رسوایی‌هایی چون واکسنهای قلابی و ساخت خودروهای داخلی که به «ارابهٔ مرگ» معروف هستند و مواردی از این دست، به‌مضحکه در جامعه و حتی بین نیروهای نظام تبدیل شده. بنابراین خامنه‌ای نیاز دارد برای قدرت‌نمایی و روحیه دادن به‌این نیروها، به هر خس و خاشاکی بیاویزد.

اما مشکل اینجاست که آن‌قدر در تعادل‌قوا پایین آمده، که حتی نزدیکترین متحد بین المللی‌اش هم برایش تره خرد نمی‌کند و پس از گرفتن پول ساخت ماهواره و ۲۴ساعت پس از پرتاب، بدون در نظر گرفتن توافقات پشت پرده، دست خالی نظام را رو می‌کند.

 

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/b9f51f2d-1403-4101-ae6e-667549e460c8"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات