728 x 90

سونامی گرانی در اول سال

سونامی گرانی
سونامی گرانی

با شنیده شدن صدای پای بهار بسیاری از مردم ایران که به‌دلیل حاکمیت منحوس آخوندها در فقر و تنگدستی روزگار می‌گذرانند؛ متأسفانه نه تنها خوشحال نمی‌شوند، بلکه بر درد و رنجشان افزوده می‌شود. گرانی و تورم و افزایش نرخ مایحتاج عمومی به‌ویژه در روزهای پایانی سال و روزهای آغازین سال جدید به‌مثابه یک‌سونامی، بر آن است که شادی را از خانه‌های مردم برباید.

قبضه واردات و صادرات توسط سپاه پاسداران و ارگانهای وابسته به آن، با واردات اجناس مختلف و اقلام خوراکی از کشورهای خارجی به سود خودشان، موجب شده کارخانجات و کارگاههای تولیدی تعطیل و میوه شب عید کشاورزان داخلی در زمینهای زراعی‌شان مدفون شود و بازار داخلی راکد و با ورشکستگی روبه‌رو شوند.
این روزها مردم بسیاری را در خیابانهای تهران و سایر شهرها مشاهده می‌کنیم که در تلاش برای خرید عید، تنها نظاره‌گر ویترین فروشگاه‌ها هستند، بدون آن که موفق به خرید شوند.

به گفته کارشناسان اقتصادی، خرید بسیاری از کالاها و مواد خوراکی خارج از توان بخش بزرگی از جامعه ایران، شامل کارمندان، کارگران و سایر اقشار میانی است.
مردم روزهای پایانی سال را با نایاب شدن و افزایش قیمت گوشت، مرغ، آجیل، میوه، پیاز در بازار آزاد شروع کردند. مواردی که پیش از این دولت آخوند روحانی وعده داده بود بر آن‌ احاطه دارد و مقابل رشد قیمت‌ و گرانی خواهد ایستاد.
اما واقعیت چیست؟ در آستانه عید رسانه‌های رژیم از گرانی شدید میوه خبر دادند. خبرگزاری حکومتی باشگاه خبرنگاران جوان در ۲۴بهمن ۹۷ با عنوان گرانی به بازار میوه شب عید می‌رسد؟ نوشت: «افزایش ۱۰ تا ۲۰درصدی قیمت میوه در بازار شب عید طبیعی است».

بررسی‌ کارشناسان نشان می‌دهد سیاست‌های اقتصادی دولت برای کنترل بازار و مقابله با گرانی در سال‌های اخیر، قدرت خرید شهروندان خصوصاً طبقه‌ٔ متوسط را کاهش داده‌است. نمود عملی آن، اعتراضات در قیام سراسری دیماه سال ۹۶ بود که ابتدا در مشهد با شعار مرگ بر گرانی شروع شد و اکنون به خروش مرگ بر خامنه‌ای – روحانی و سرنگونی تمامیت رژیم ولایت فقیه تبدیل شده است.

 

کاهش ۷۰-۸۰درصدی قدرت خرید مردم

۹ماه قبل که هنوز وضعیت قیمتها انفجاری نشده بود، رسانه‌های حکومتی از کاهش ۸۰درصدی قدرت خرید مردم به نسبت سال گذشته خبر دادند و نوشتند: «یک استاد اقتصاد گفت: افزایش قیمت دلار، باعث شده طی ۸ماه اخیر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم ۸۰درصد کاهش پیدا کند».(ایسنا خرداد ۹۷)

خبرگزاریها و سایت‌های حکومتی مثل اقتصاد نیوز و مشرق در اسفند ۹۷ نوشتند: «جیب‌های خالی در بازار شب عید و دست خالی مردم با نزدیک شدن به عید نوروز».

این وضع سال گذشته هم به همین منوال بود و روزنامه‌ها و خبرگزاریهای رژیم مثل امسال گزارش می‌دادند مثلاً پارسال رئیس اتحادیه سمساران و امانت‌فروشان می‌گفت: «بنیه مالی مردم به قدری ضعیف شده که حتی خرید کالای دست‌دوم نیز تحت تاثیر قرار گرفته است».

یک کاسب لباس‌فروش می‌گفت: «به‌طور متوسط شبی یک تا ۸قلم جنس می‌فروشیم و اگر وضعیت بازار در شب عید این‌طور باشد دیگر اصلاً بهتر است مغازه خود را تعطیل کنیم».

یک هموطن نیز می‌گفت: «نه گوشت توانستیم بخریم نه برنج. کاری کردند که دیگر هیچکس قدرت خرید ندارد. چه برسد به تهیه پوشاک و اجناس سال نو».

اینها نمونه‌هایی از اسفند ۹۶ که هنوز بخشی از مردم توان و قدرت خرید داشتند، بود ولی امسال وضع بدتر هم شده است تا جایی که دیگر آجیل و پسته را کرایه می‌دادند؛ پدیده جدیدی که زیر سایه آخوند امسال در ایران مرسوم شده است. اما رژیم به ایادی خودش سهمیه جداگانه‌ای داد.

قیمت بالای بسیاری از اقلام موجود در آجیل فکر خرید آن را از سر مردم بیرون کرده است. پسته ۱۵۰هزار تومانی، بادام زمینی ۹۰هزار تومانی، بادام ۸۵هزار تومانی و فندق ۷۵هزار تومانی، قیمتهایی خارج از توان مردم هستند.

 

بالا رفتن قیمت کالاهای اولیه مورد نیاز مردم در آستانه نوروز

با نزدیک شدن سال نو، قیمت کالاهای اولیه مورد نیاز مردم باز هم گرانتر از پیش شدند.

یک نگاه گذرا به همین مقایسه قیمتها در سال ۹۶ و سال ۹۷ آینه تمام‌نمایی از وضعیت خرید اقشار فقیر جامعه است حتی پیاز هم به قیمت سرسام آوری در عید رسیده است.

 

درصد افزایش چند مورد از اقلام ضروری مردم

درصد افزایش چند مورد از اقلام ضروری مردم

 

«شکر ۷۰درصد گران شد».(قاسمعلی حسنی، دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی ۱۴اسفند ۹۷)

«هر روز شاهد افزایش بی‌رویه قیمتها هستیم یکروز مرغ از سفره مردم پر می‌کشد یکروز گوشت قیمتش سرسام‌آور می‌شود و از سفره مردم خداحافظی می‌کند یکروز قند و شکر...».(پوروافرانی، نماینده مجلس ارتجاع - خبرگزاری مجلس ۱۳اسفند ۹۷)

به این صورت در آستانه عید نوروز، این جشن باستانی و عید ملی همه ایرانیان، شیرینی شکر به کام مردم محروم و اسیر در چنگال آخوندها تلخ شد. با نزدیک شدن به شب عید، گرانی کالاهای اساسی هر روز به نسبت روز قبل بیشتر افسار پاره می‌کند و این همان طینت پلید و ضدیت شیطانی دیکتاتوری آخوندی با هر گونه جشن و شادی و عید و شادمانی است تا هر طور شده کام آنها را تلخ و تلخ‌تر کند.

 

افزایش ناگهانی بلیط اتوبوس شهری

رژیم آخوندی در یک اقدام ضدمردمی بلیط اتوبوس بین شهری را ۲۰درصد گران کرد.

عبدالهاشم حسن‌نیا، معاون وزیر راه کابینه آخوند روحانی، روز پنجشنبه ۹اسفند ۹۷ با اعلام این خبر گفت این افزایش قیمت بلیت از روز ۲۵اسفند اعمال می‌شود.

به گفته این کارگزار رژیم "هر چند در سنوات گذشته افزایش قیمت بلیت اتوبوس مختص ایام نوروزی بود و پس از تعطیلات افزایش قیمت لغو می‌شد اما امسال احتمالاً این افزایش قیمتها پس از اتمام تعطیلات پابرجا باشد".

وضعیت آن‌چنان بحرانی است که یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ارتجاع گفت: «۸۰درصد جامعه زیر خط فقر زندگی می‌کنند».

 

اعتراف رسانه‌های حکومتی به موج گرانی 

رسانه‌های حکومتی وضعیت انفجاری جامعه و بحران گرانی را با تیترهایی مانند: شیر، ماست و تخم‌مرغ گران شد، لبنیات در یک سال گذشته ۲بار گران شد، آتش گرانی به جان لوازم خانگی افتاد؛ موج گرانی که کمر مردم را شکسته و سفره فقرا را خالی‌تر کرده و... منعکس کردند.

روزنامه حکومتی مشرق زیر عنوان موج بلند گرانی می‌نویسد:‌ «آشفته‌بازار قیمتها و بی‌توجهی دولت و نهادهای نظارتی به بازار، موجب شده مردم با افزایش ۲ تا ۶۷درصدی قیمت کالاهای اساسی در چند ماه اخیر مواجه شوند. این در حالی است که طی چند سال اخیر قدرت خرید خانوارها به‌شدت روند کاهش را پیموده است».

در این واقعیت مسلم هیچ تردیدی نیست که برای ولایت ‌فقیه و شحنگان او، ایران و هر آنچه وابسته به ایرانی است، ارزشی ندارد. سردمداران این رژیم بارها گفته‌اند که مهم برای‌ آنها حفظ نظام است، نه چیز دیگر. آنچه حاکمیت آخوندی طی ۴دهه بر سر ایران و ایرانی آورده نه تنها کمتر از ایلغار مغول در فلات ایران نبوده، بل بیشتر و فاجعه‌بارتر از آن است.

اما آن روی دیگر این وضعیت، خشم و خروش پایان‌ناپذیر خلق و مقاومتی است که سالهاست در مقابل این دیکتاتوری ایستاده و سر سازش ندارد و در برابر بی‌عدالتی‌های اجتماعی و اقتصادی اعتراض می‌کند. زیرا حق گرفتنی است. هم‌چنان‌که از قیام شکوهمند سراسری مردم ایران در دیماه ۹۶ تا خیزش اخیر کشاورزان دلیر اصفهان و حرکات اعتراضی کارگران و دانشجویان تا فعالیت کانون‌های شورشی در جشن ملی چهارشنبه سوری، شاهد رویاریی اقشار مختلف مردم با حکومت آخوندی هستیم.

این تجربه‌ عملی و واقعیتی است که در قیام ایران همه به‌چشم دیدند:

قدرت برتر نیروی مردم و ضعف و شکنندگی و آسیب‌پذیری رژیم!

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/8bb004bc-343b-47d4-be7a-f46a0372a870"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات