728 x 90

سپاه پاسداران آتش‌بیار هورالعظیم!

سپاه پاسداران آتش‌بیار هورالعظیم!
سپاه پاسداران آتش‌بیار هورالعظیم!

برای خمینی و خامنه‌ای و روحانی آب و خاک، فرهنگ، جان و دارایی مردم ایران ارزشی ندارد. تنها یک چیز اهمیت دارد آن هم حفظ و بقای حاکمیت آخوندی است که خمینی آن‌را «اوجب واجبات» اعلام کرد و به‌خاطر آن خاک و آب ایران را به باد داد و مردم را در خاک سیاه فقر و فجایع زیست محیطی گرفتار کرد.

با جنایاتی که رژیم در حق این مردم و این آب و خاک کرده است، یک رژیم اشغالگر چه کاری می‌توانست با ایران و ایرانی بکند که این حاکمیت ننگین نکرده است. جنایات آن در حق مردم و در حق کشور به مراتب بدتر از مغولها است که ایران را اشغال کردند.

یکی از آن جنایتها ـ در حق آب و خاک ایران ـ جنایت در مورد هورالعظیم است که به بهانه‌های مختلف از جمله زدن چاه نفت، هور را هم از جنایات و فجایع خود در امان نگذاشته است، به‌گونه‌یی که ماهها است که در آتش می‌سوزد.

هورالعظیم،آخرین بازمانده تالاب‌های بین‌النهرین در جنوب غربی ایران در استان خوزستان قرار دارد یک‌سوم این تالاب در ایران و دو سوم آن در عراق واقع شده است.

در اثر آتش‌سوزی در قسمت غربی هورالعظیم که در کشور عراق است حدود ۱۸هزار هکتار از بخش عراقی هورالعظیم و ۲۸هزار هکتار از نیزارها در آتش‌سوزی از بین رفته است.(سایت حکومتی باشگاه خبرنگاران جوان ۲۲شهریور ۹۷)

به‌دلیل دود ناشی از آتش‌سوزی هورالعظیم صدها نفر از مردم منطقه به‌دلیل مشکلات تنفسی راهی بیمارستان شدند.

دود غلیظ ناشی از آتش‌سوزی هورالعظیم تا فاصله ۱۱۰کیلومتری تالاب منتشر شده و چندین شهرستان استان خوزستان را فراکرفته است.

مشکلات دود ناشی از آتش‌سوزی هورالعظیم برای مردم منطقه در شرایطی است که به‌دلیل بیابانی شدن بخش‌های وسیعی ازهور، پیش از این نیز کانون ریزگردها بود و مردم منطقه را با مشکلات تنفسی بسیاری مواجه کرده بود.

در زمینه علت اصلی این فاجعه زیست محیطی قاسم ساعدی عضو مجلس ارتجاع اعتراف کرد: «بعد از جنگ، مسئولان برای تأمین امنیت کشور، اقدام به احداث جاده در مرز تالابی و آبی با عراق کردند؛ به عبارتی قلب تالاب هورالعظیم را شکافتند و جاده درست کردند که این جاده مانع این شد که آب در داخل تالاب بچرخد. این جاده در واقع ارتباط بین آب دجله و فرات و رودخانه کرخه را قطع کرد. این کار باعث شد

آب در قسمت ایران محصور بماند و از طرف دیگر وزارت نفت دست به بهره‌برداری نفت در این منطقه زد و با قطعه بندی تالاب قسمت قابل توجهی از تالاب را خشکاندند و در آنجا پالایشگاه زدند، در حالی که می‌توانستند خیلی راحت از تکنولوژی بهره‌برداری نفت در آب استفاده کنند و کاری به آب تالاب نداشته باشندفاجعه‌ای که هنوز ادامه دارد و آثار مخرب آن در راه است».(خبرگزاری ایسنا ۱۲مرداد ۹۷)

سایت حکومتی افکار نیوز ۱۶خرداد ۹۶ از قول جهانگیری نوشت: «کشور ما در عمق چند صد متری در خلیج‌فارس برای اکتشاف نفت حفاری می‌کند آن وقت در عمق یکی، دو متری تصمیم گرفتند برای استخراج نفت هورالعظیم را خشک کنند و این تالاب عظیم به یک معضل بدل شد».

یکی از اهالی روستای جفیریک در نزدیکی هورالعظیم هم شرکتهای اکتشاف نفت را عامل این بحران زیست محیطی می‌داند که با جاده‌سازی در هور و خشکاندن مساحت‌های بزرگی از آن جهت اکتشاف نفت، خسارت‌های زیادی به اکوسیستم منطقه وارد کرده‌اند.

همه می‌دانند که پروژه‌های حفاری نفت هورالعظیم به عهده سپاه پاسداران است که حالا یکی دیگر از اقدامات مخرب آنها در محیط‌زیست تنها به‌خاطر چپاول نفت افشا می‌شود.

تسلط این نهاد ضدمردمی در همه شئونات اقتصادی، زیست محیطی است که اکنون به‌مثابه یک سرطان به جان ایران افتاده است.

تنها منطقه هورالعظیم و مردم منطقه نیست که در اثر چپاولگریها سپاه و قرارگاه موسوم به خاتم‌الانبیای آن به چنین روزی افتاده‌اند.

مردم بسیاری از استان خوزستان، استان اصفهان، چهار محال بختیاری و کهکیلویه و بویر احمد و... نیز از غارتگری این نهاد و آثار مخرب آن در کشاورزی مناطقشان در امان نمانده است.

این نهاد غارتگر با زدن سد ‌های بیشمار و انتقال آب این مناطق برای صنایع آب‌بر وابسته به خود، بسیاری از زمین‌ها و دشت‌های این مناطق را به بیابان تبدیل کرده است و اضافه برتخریب محیط‌زیست، کشاورزان منطقه را نیز به خاک سیاه فقر نشانده است.

از جمله این سدها ساخت ۲۰سد روی زاینده رود است که به‌خاطر این سدسازیها تالاب گاوخونی خشک شده است و این اقدام تبهکارانه کشاورزان بخش وسیعی از استان چهار محال و بختیاری و دهها روستای مسیر زاینده‌رود را از هستی ساقط کرده است و آنها تا کنون طی چندین تظاهرات و راهپیمایی خشم و اعتراض خود را ابراز کرده‌اند.

همین فاجعه، در حوزه آبخیزداری کارون هم به‌وقوع پیوسته و پاسداران با احداث سد و تونل، آب این پرآب‌ترین رود کشور را به جانب زمینهای مورد نظر خودشان منحرف کرده‌اند و کارون را نیز هم‌چون زاینده‌رود در معرض مرگ و نابودی قرار داده‌اند و در پی آن، صدها شهر و روستای مسیر کارون هم در معرض نابودی قرار گرفته‌اند.

به‌دلیل این سدسازیهای بی‌رویه و بدون مطالعه و برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی توسط سپاه پاسداران، این سفره‌ها از بین رفته و چندین دشت از بهترین و حاصلخیزترین دشتهای کشور کلاً نشست کرده‌اند و لطماتی فاجعه‌بار به کشور وارد آمده و چهرهٔ سرزمینی ایران تغییر کرده است؛ امری که هرگز قابل جبران نیست. این است جنایتی که سپاه پاسداران و سرکردگان غارتگر و جنایتکار با مردم و میهن ما کرده‌اند.

 

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات