728 x 90

سیگما - لیست سیاه اف ‌ای تی ‌اف (FATF)

نهاد اف ای تی اف (FATF) اعلام کرد رژیم ایران را در فهرست سیاه خود نگه می‌دارد.

اما اف‌. ای‌. تی. اف (FATF)؟

اف‌. ای‌. تی. ‌اف (FATF) یک سازمان بین‌دولتی است که برای مبارزه با پولشویی، تأمین مالی تروریسم و تأمین و ترویج سلاحهای کشتار جمعی ایجاد شده است.

رژیم تاکنون ۳۸توصیه از ۴۱توصیه اف‌. ای‌. تی. ‌اف (FATF) را پذیرفته است. اما ۳دستور‌العمل را نمی‌پذیرد، اصلاح قانون پولشویی، اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم و لایحه کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته (پالرمو)

در لیست سیاه اف‌. ای‌. تی. ‌اف (FATF) بودن بخودی خود تحریم رسمی به‌دنبال ندارد، اما به این معنی است که کشوری که در لیست سیاه است، به‌طور خودکار در معرض فشار شدید مالی قرار می‌گیرد، چون کسی حاضر به معامله با آن نخواهد بود.

کارشناسان نپذیرفتن اف‌. ای‌. تی. ‌اف (FATF) از سوی رژیم را به‌معنای بروز خطرات بسیار جدی و فراگیر، با سرعت فوق‌العاده زیاد می‌دانند و نپذیرفتن این موارد تأثیراتی دارد که تحریم‌های هسته‌یی گذشته پای آن به‌نظر شوخی می‌رسد (خبرگزاری اسپوتنیک - ۱۴ اوت ۲۰۱۸ (۲۳ مردادماه ۱۳۹۷)

پورفلاح مشاور عالی اتاق بازرگانی هم گفته بود اگر اف‌. ای‌. تی. ‌اف (FATF) عملیاتی نشود در آینده اگر تحریم‌ها هم لغو شود، هیچ‌گونه جابه‌جایی مالی صورت نمی‌گیرد.

پیوستن به این معاهده باعث دست بستگی رژیم در پولشویی و حمایت از تروریسم می‌باشد؛ گروههایی نظیر حزب‌الله، حوثی‌های یمن، گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق بندنافشان از رژیم بریده می‌شود که باعث اضمحلال آنها خواهد شد، و این ضربه به نیروهای نیابتی دولت ایران و به تبع آن به خود رژیم است.

حتی دولت نمی‌تواند به سپاه هم بودجه‌یی بدهد چرا که جزو نیروهای تروریستی دسته‌بندی شده است.

از طرف دیگر نپیوستن به این معاهده هم خفگی اقتصادی بیشتر به‌دنبال دارد، این بن‌بست رژیم در مرحله سرنگونی است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/4a8081f1-773e-4be0-9314-95ac985f2907"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات