728 x 90

شراره‌های قیام در پس بحرانها - مروری بر رسانه ها

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

شراره‌های قیام در پس بحرانها

روزنامه‌های حکومتی ۲۹شهریور، نمایشگاه شقهٔ درونی رژیم است. از به‌قول همین روزنامه‌ها از مرز سرخ رد کردن احمدی‌نژاد تا زبان گشودن مهدی نصیری علیه قوانین آخوند‌ساخته حجاب دیده می‌شود. مهدی نصیری به نوشتهٔ همین روزنامه‌ها سردبیر و مدیر مسئول اسبق کیهان و معاون سیاسی شورای سیاست‌گذاری نمایشهای جمعه رژیم، و معاون فرهنگی دفتر ولی‌فقیه ارتجاع در کشور امارات تا سال۱۳۸۸ بوده. علاوه بر اینها در کنار مطالب مربوط به انزوای رژیم، ابراز وحشت از قیام و خیزش مردمی علیه نظام به بیانهای مختلف و در زمینه‌های مختلف در روزنامه‌های امروز دیده می‌شود.

ستاره صبح در مورد قتل نوید افکاری نوشته است: «نوید افکاری متهم به‌قتل بوده و به اعدام محکوم شده بود. به‌دلیل جوان و کشتی‌گیر بودن، موجی در فضای مجازی و عرصه بین‌الملل به نفع او ایجاد شد که اعدام او انجام نشود، اگر اجرای یک حکم تبعات اجتماعی و سیاسی برای (نظام) در سطح بین‌المللی داشته باشد، آیا بهتر نبود در این حکم تجدیدنظر می‌شد یا اجرای آن به پس از زورآزمایی ایالات‌متحده آمریکا بر سر بازگرداندن تحریم‌های پیش‌بینی‌شده در شش قطعنامه شورای امنیت موکول می‌شد تا این همه هزینه بر (نظام) وارد نمی‌شد».

روزنامه شرق هم به بی‌پایه بودن باندهای حاکم در میان طبقات محروم اعتراف کرده و نوشته است: «تاکنون هیچ‌کدام از مسئولان دولت کنونی و سابق و جریانهای سیاسی به اعتماد از‌دست‌رفته تهیدستان اشاره‌یی جدی نکرده‌اند، چرا که هیچ‌کدام از این جریانهای سیاسی منافع واقعی این توده‌ها را نمایندگی نمی‌کنند

اینک آنچه همه جریانهای سیاسی را نگران کرده این است که هیچ‌کدام از آنان قادر به نمایندگی تهیدستان نیستند و تهیدستان نیز به آنان باوری جدی ندارند».

مردم‌سالاری هم به شکاف بین سیاست‌های توسعه‌طلبانه نظام با مردم اذعان کرده و نوشته است: «موضع‌گیریهای احساسی برخی از گروه‌های تندرو در قبال جهان غرب گاه خود الگوهایی را تحمیل می‌کنند که هیچ‌گونه خوانایی با نیازهای جامعه ندارند».

طوفان کرونا در میان بن‌بست ناکارآمدی

جهان صنعت به‌نقل از شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس آخوندی نوشته است: «تاکنون رئیس‌جمهور هیچ تدبیری برای مهار کرونا نیندیشیده و به توصیه‌های پزشکان و خبرگان اعتنایی نکرده است... امسال سال سختی را در پیش رو داریم. همزمانی دو ویروس مهلک کرونا و آنفلوانزا می‌تواند جان بسیاری از مردم را بگیرد. با این حال رئیس‌جمهور که رکن اصلی ستاد مقابله با کروناست هیچ نظارت و برنامه‌ریزی دقیقی در خصوص کنترل کرونا ندارد».

مستقل نوشته است: «مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:

«دیگر نمی‌توان این‌گونه کشور را اداره کرد. با دست‌فرمانی که کشور طی این سی و چند سال اداره شده است، نمی‌شود از این به بعد هم کشور را اداره کرد. طی این سال‌ها ما همواره تورم دورقمی داشتیم، همواره دچار کسری بودجه‌های بزرگ بودیم و همواره بیکاری دورقمی داشتیم؛ علاوه بر این مسائل، اتفاق دیگری که رخ داده است، افزایش شکاف ثروت و فقر است... سخنان وی واقعیتی تلخ را آشکار کرد؛ اما اعترافی دیر هنگام است».

اعتماد هم به کارنامه نظام در مورد زنان اشاره کرده و نوشته است: «بنا بر آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد که از سال۲۰۰۶ به میزان دسترسی زنان کشورها به فرصت‌های برابر در شاخصهای اقتصاد، سیاست، آموزش و بهداشت (رتبه شکاف جنسیتی) می‌پردازد، ایران در طول این سال‌ها همواره جزو ۱۰کشور آخر این گزارش بوده است».

سیاست روز از باند خامنه‌ای رو در روی شعارهای مجلس آخوندی مبنی بر خروج از برجام به‌نقل فواد ایزدی کارشناس این باند نوشته است: «وی، خروج از برجام از سوی (نظام) را اقدام نامناسبی دانست و درباره علّت آن گفت: برجام یکسری تعهدات را برای ما ایجاد کرده که ما اجرا کرده‌ایم و الآن خروج از آن خیلی برای ما امتیازی ندارد».