728 x 90

شقه و شکاف درونی و «تعارض افکار عمومی» با نظام!

شقه و شکاف درونی
شقه و شکاف درونی

۴روز پس از اظهارات ولی‌فقیه ارتجاع که به کارگزارانش گفت «به جان هم نیفتید»، بحرانهای لاعلاج نظام، ایادی رژیم را به صف‌بندی شدیدتر علیه یکدیگر کشانده است.

 

خط و نشان سرکرده سپاه پاسداران

پاسدار محمدعلی جعفری سرکرده سپاه پاسدارن ضدخلقی به صحنه آمد و کسانی را که بخواهند ذهن مردم را از اصول ارتجاع حاکم «به سمت سازش هدایت کنند» تهدید کرد: «قطعاً سپاه مقابل آن می‌ایستد».

سرکرده سپاه برای دولت و باند روحانی خط‌ونشان کشید: «باید بدانند که اگر سازش کنند، ذلت و بدبختی به بار می‌آید. سپاه با جریانی که با نفاق و دو‌رویی، سازش را طور دیگری تبلیغ می‌کند، مبارزه همه‌جانبه کرده و آن را افشا می‌کند».(سایت انتخاب ۲۶اسفند ۹۷)

 

حاج قاسم در تنور داغ حلب

کیهان خامنه‌ای هم ضمن اشاره به مذاکرات دولت روحانی در جریان مذاکرات برجام و مذاکراتش با اروپا برای آویختن به دامان اروپا نوشت: «در همان روزها که دیپلمات‌های ما در مذاکرات برجام شش‌دانگ حواس‌شان به این بود که دکمه‌های لباس‌شان را از بالا ببندند یا از پایین تا قواعد دیپلماتیک به‌هم‌نخورد و سرگرم نوشیدن قهوه در هتل کوبورگ و هتل اینترکنتیننتال و کجا و کجا بودند حاج قاسم در تنور داغ حلب و موصل... بود».(کیهان ۲۶اسنفد ۹۷)

 

بحران درونی دو باند

بحران تنها بین دو باند حاکم اوج نگرفته است، در هر یک از باندها هم بحرانهای گریبانگیر نظام، به شکاف درونی آنها دامن زده است.

پاسدار سعید قاسمی، سرکردهٔ چماقداران خامنه‌ای اذعان کرد:‌ «دیشب تو قم نگاه می‌کردم فرمایشات آقا را که سؤال کردم از جمعیت حزب‌الله جمعیت حزب‌الله فرمان گام دوم را تو هزار نفر که برای آنها سخنرانی کردم فرمان گام دوم را چه‌قدر خوانده‌اید یک‌دهم دست بلند کردند. بلند شدم سر پا گفتم قم رهبر آمادگی ندارد برای پیام گام دوم تو را بخواهد اجرا بکند چون اصلاً نخوانده دستورالعمل تو را و انگار بنا نیست اصلاً آن اتفاق بیفتد».(تلویزیون رژیم شبکه افق ۱۹اسفند ۹۷)

در تداوم خط و نشان کشیدن باندها برای یکدیگر خصوصاً تهدیدات باند خامنه‌ای علیه دولت و باند روحانی، بحران‌ و شقه در دون باند موسوم به اصلاحات را هم عمیق‌تر کرده است.

علی صوفی مشاور آخوند محمد خاتمی با اشاره به نفرت مردم از عملکرد جریان اصلاح‌طلب در اداره کشور گفت: «خاتمی به روحانی گفت: اگر نمی‌تواند از ریاست‌جمهوری استعفا دهد... اگر دولت موانعی در کار خود حس می‌کند... اگر این موارد به نیروهای بالادستی مربوط است یا قوای دیگر باید رئیس‌جمهور تعیین‌تکلیف کند. اگر نمی‌تواند موانع را برطرف کند کنار بکشد».(سایت رویداد۲۴ - ۲۶اسفند ۹۷)

روزنامهٔ جهان صنعت هم‌سو با باند روحانی در وحشت از انفجار خشم مردم به روحانی هشدار داد: «دشواری معیشت، گرانی، بیکاری، فسادهای کلان، کاهش شدید ارزش پول ملی، تضعیف بخش خصوصی و همچنین فضای کسب‌وکار و همه آن حوادثی که... انتظار می‌رفت دولت پس از اعتراضات دیماه گذشته نگران وخامتش شود و درصدد درمان و اصلاح آن برآید اما برعکس یا نمک بر آن پاشید یا به‌حال خود رهایش کرد و تنها نظاره‌گر بود. نارضایتی اجتماعی به هر دلیل که باشد نمی‌توان به‌سادگی از کنارش گذشت». این روزنامه افزود: « نظام اداره کشور به یک تعارض با افکار عمومی رسیده است». این روزنامه با بیان این‌که « هیچ مدل و سیاستی قادر به درمان معضلات اقتصادی و معیشتی نیست» افزود: «شکاف اعتماد بین مردم، دولت و حاکمیت در حال عمیق‌تر شدن است و ناکارآمدی‌های اقتصادی روزبه‌روز پررنگ‌تر می‌شوند».(جهان صنعت ۲۶اسفند ۹۷)

 

شقه بازتاب بن‌بست و بحران سرنگونی

شقه‌وشکاف درونی نیز بازتاب بحران و بن‌بستهای درمان‌ناپذیر گریبانگیر رژیم است، به فرض محال اگر راه برون‌رفتی از بحران سرنگونی و بن‌بست برای رژیم وجود داشت، قطعاً با اتکا به آن می‌توانست بر بسیاری از بحرانها از جمله بحران درونی فایق آید.

 

اوج بحران آنجایی است که حتی بسیجی‌های خامنه‌ای برای حرف‌ها و مرحله‌بندی‌های خامنه‌ای از جمله «گام بزرگ دوم» او تره هم خرد نمی‌کنند.

اعتراف سرچماق‌دار خامنه‌ای بیانگر شدت و حدت ریزش نیروهای رژیم است که قطعاً ناشی از ضعف رژیم و در رأس آن علی خامنه‌ای از یک طرف و از طرف دیگر قدرت‌گیری مردم و مقاومت ایران است.

 

چرخش تعادل‌قوا و ریزش درونی

بسیجی‌ها و چماق‌به‌دستان در طول ۴۰سال حاکمیت آخوندی منطق و درس تعادل‌قوا را به‌خوبی می‌فهمند، چون نان به نرخ روز خورهای حرفه‌ای هستند. وضعیت را طوری دیده‌اند که حتی حاضر نشده‌اند در مقابل سؤال سعید قاسمی جواب مثبت بدهند.

همچنین شقه در باند مقابل موسوم به اصلاح‌طلب نیز ناشی از این بن‌بست است و ناشی از این‌که «نظام به یک تعارض با افکار عمومی رسیده است».

افکار عمومی که خواهان سرنگونی تمامیت نظام با همه دسته‌بندی‌های درونی آن است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/49a26520-5757-4fdb-a8e4-f367a6e43790"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات