728 x 90

شکست ۴۰سال دروغگویی و جنایت

۴۰سال دروغ و جنایت
۴۰سال دروغ و جنایت

در ساعات اولیه صبح چهارشنبه ۱۸دیماه ۹۸، اخبار یک جهان در تب و تاب موشک‌پرانی رژیم به پایگاههای آمریکایی بود که خبری کوتاه ولی هولناک اخبار موشکی را تحت شعاع قرارداد. پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶سرنشین، سقوط کرد و باعث کشته شدن ۱۷۶نفر از جمله ۱۴۷ایرانی شد.

رژیم با آن‌همه تبلیغات و ادعای سرکردگانش نسبت به انتقام «سخت، محکم، پشیمان‌کننده، قاطع و تمام کننده» در نهایت با موشک‌پرانی به عین‌الاسد آن هم با اطلاع قبلی، به‌گفته خامنه‌ای « یک سیلی» به‌گوش «دشمن غدار» نواخت البته آن‌چنان‌که به‌قول کیهان خامنه‌ای از دماغ دشمن یک قطره خون هم جاری نشد تا اثبات شود که همه چیز در هماهنگی لازم انجام شده است.

به گفته خبرگزاری رویتر: «گفته می‌شود ایران در حملات به نیروهای آمریکایی در عراق عمداً خطا شلیک کرده است».

اما در عوض خامنه‌ای جلاد در یک اقدام جنایتکارانه در افلاس که قدرت جنگیدن با آمریکا را نداشت هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را با ۲موشک هدف قرار داد.(سایت نیوزویک ۹ژانویه ۲۰۲۰) تا با کشتار ۱۷۶سرنشین آن نشان دهد که هم‌چنان دشمن اصلی برای خامنه‌ای مردم ایران هستند.

این در حالی است که در تمام دنیا در وضعیت جنگی و آماده‌باش پدافندی، همه پروازهای مسافری بلادرنگ متوقف می‌شود.

 

اطلاع بالاترین مقامات رژیم و لاپوشانی از کشتار مسافران

با استناد به‌گزارش پاسدار حاجی‌زاده که گفت: «بنده موقعی که مطلع شدم صبح چهارشنبه(۱۸دی ۹۸) بلافاصله به مسئولان اطلاع دادم این موضوع را... به من گفتند یک هدفی را زدیم... من غرب کشور بودم،.. بین راه من زنگ زدم به مسئولان گفتم این اتفاق افتاده احتمال بالا می‌دهم که هواپیماهای خودی را ما زده باشیم».(تلویزیون شبکه خبر رژیم ۲۱دی ۹۸)

در این جمله روی چند کلمه جای تعمق دارد. نخست این‌که «به همه مسئولان اطلاع دادم» و «هواپیمای خودی را ما زدیم»... پس خامنه‌ای هم بلافاصله پس از سقوط هواپیما از قضایا مطلع شده اما در صبح روز ۱۸دی خامنه‌ای سخنرانی داشت هیچ اشاره‌ای به سقوط هواپیما نکرد و به‌عنوان فرمانده کل قوا جنایت را کتمان کرد با این‌که کاملاٌ در جریان بوده است.

در همان روز سقوط هواپیما روحانی صبح چهارشنبه ۱۸دی در جلسه هیات دولت سر هلاکت سلیمانی آه و فغان سرداد اما سر سقوط هواپیما با اشاره‌ای کوتاه گفت: «وزارت راه و شهرسازی و مسؤلان مربوطه دلایل این حادثه را بررسی و به اطلاع مردم برسانند..».(سایت آخوند روحانی  ۱۸دی ۹۸)

پاسدار جنایتکار محسن رضایی در مصاحبه با شبکه ۳ تلویزیون حکومتی در صبح سانحه ۱۸دی گفت: «تبریک عرض می‌کنم این انتقام سخت برادران عزیزم در سپاه به ‌محضر مبارک... و ملت شریف و داغ دیده شهید قاسم سلیمانی... این عملیات در حقیقت موشک‌باران اقتدار به حیثیت آمریکا بود». اما به‌عنوان سرکرده سپاه یک‌کلام از جوانانی که با موشک پاسداران سوختند و خاکستر شدند چیزی نگفت.

در نهایت ۷۲ساعت بعد در ۲۱دی رژیم آخوندی با ۳روز پنهان‌کاری و دروغ تحت فشار بین‌المللی و با وجود جعبه سیاه که جای کتمانی برای موشک زدن به هواپیما باقی نمی‌گذارد، به سقوط هواپیما توسط پدافند سپاه جنایت‌پیشه اعتراف کرد.

 

گاه‌شمار دروغگویی در پوشاندن چهره قاتل

پس از انتشار اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح رژیم مبنی بر پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی توسط موشک سپاه پاسداران، آخوند روحانی در یک بیانیه در اوج سفلگی وقاحت آخوندی گفت: «با نهایت تأسف و تأثر، ساعاتی قبل، از نتیجه تیم تحقیقاتی مربوط به سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی مطلع شدم...».(خبرگزاری حکومتی تسنیم ۲۱دی ۹۸)

 

گاه‌شمار شکست رژیم در پوشاندن چهره قاتل ۱۷۶مسافر هواپیمای اوکراینی

گاه‌شمار شکست رژیم در پوشاندن چهره قاتل ۱۷۶مسافر هواپیمای اوکراینی

 

هم‌چنین خبرگزاری فارس برای در بردن شخص خامنه‌ای خونخوار به‌عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح رژیم اعلام کرد: «خامنه‌ای پس از ۴۸ساعت از خطای فاجعه‌بار صورت‌گرفته مطلع شده است».(خبرگزاری فارس ۲۱دی ۹۸)

بعد هم خامنه‌ای در ماورای وقاحت و سنگدلی بی‌آن‌که اشاره‌یی به جنایتی که توسط سپاه پاسداران صورت گرفته داشته باشد، تنها ابراز تأسف کرد!

آخوند شیاد روحانی در روز پنجشنبه ۲۶دی گفت: «من به‌عنوان مسئول شورای عالی امنیت ملی روزانه مراقبت می‌کنم نمی‌توانم همه چیز را اینجا بگویم و گفتنی نیست فعلاً اما اگر مراقبت مداوم انجام نگیرد بین جنگ و صلح یک گلوله فاصله هست این را شما بدانید یک گلوله می‌تواند جنگ بیافریند و خودداری از شلیک آن گلوله می‌تواند صلح بیافریند این یک وظیفه دولت است دولت این را دنبال می‌کند.(تلویزیون شبکه خبر رژیم ۲۶دی ۹۸)

از روحانی شیاد باید پرسید تو که مدعی هستی «به‌عنوان مسؤل شورای عالی امنیت مراقبت روزانه و مداوم» می‌کنی چطور از شلیک ۲موشک در تهران پس از ۴۸ساعت متوجه نشدی؟

نتیجه این‌که:

یکم: طبق گفته حاجی‌زاده صبح چهارشنبه همه مسئولان نظام یعنی فرمانده کل قوا(خامنه‌ای)، فرمانده سپاه(سلامی)، مسؤل شورای امنیت ملی و رئیس‌جمهور که روحانی باشد در جریان «سقوط هواپیما که ما زدیم» مطلع شدند؛ و به این‌صورت رژیم این جنایت را مرتکب شد و با تمام توان آن را پنهان کرد.

دوم: طبق ادعای روحانی که به‌عنوان مسئول شورای عالی امنیت ملی است که «روزانه کشور را بابت جنگ و صلح مراقبت می‌کند تا یک گلوله شلیک نشود»، نتیجتاً از شلیک ۲موشک به هواپیما اطلاع داشته و فرمانده کل قوا هم مسئول اقدامات نظامی انجام شده در قوای مسلح رژیم است.

سوم: هدف از کتمان‌سازی و بسیج پنهان‌کاری تنها نشان وحشت نظام در حال احتضار از بازتاب اجتماعی و خشم و خیزش مردم نسبت به این جنایت است.

چنان‌چه همه دیدند که در قیام ۲۱دی تمام ترفندها و سرمایه‌گذاری‌های رژیم برای سرپوش گذاشتن به این جنایت و از مهلکه بیرون بردن مقصر اصلی یعنی خامنه‌ای، در شعله خشم جوانان شورشی و قیام‌آفرینان برباد رفت.

 

اعتراف به کتمان‌سازی در قرنطینهٔ سقوط

اظهارات پاسدار حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه به‌خوبی بیانگر آن است که آغاز بایکوت و سانسوری خبری پس از کشتار تحت نام قرنطینه خبری جهت لاپوشانی جنایت از شلیک موشک از طرف خامنه‌ای صادر شده بود.

حاجی‌زاده: «صبح چهارشنبه از حادثه مطلع شدم و حدسم این بود که هواپیمای خودی را زدیم... ستاد کل نیروهای مسلح درباره این حادثه، قرنطیه کرده بود».(انتخاب ۲۱دی ۹۸)

 

بسیج خامنه‌ای روی «نقص فنی» به‌عنوان علت سقوط

همه سرکردگان رژیم از ترس خیزش مردم یکی پس از دیگری به صحنه آمدند تا مسأله را به‌نحوی رفع و رجوع کنند. از صبح ۱۸دی سپاه جنایت‌کاران با تمام تبلیغات و دستگاه دروغ‌پراکنی ولایت اعم از مطبوعات، صدا و سیمای رژیم، منبر و جمعه‌بازارهای آخوندی هم‌صدا کوک شدند تا علت سقوط هواپیما را «نقص فنی» اعلام کنند.

 • مشرق نیوز، رژیم ۱۸دی ۹۸: «علت سقوط هواپیما به نوع و مدل آن برمی‌گردد که باعث سقوط‌های پی‌درپی شده است».
 • خبرگزاری حکومتی ایلنا، ۱۸دی ۹۸: «هواپیمای مسافربری بویینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین در شهریار پس از پرواز از فرودگاه خمینی دچار نقص فنی شد و سقوط کرد».
 • خبرگزاری حکومتی ایلنا، ۱۸دی ۹۸: «مجتبی‌ خالدی(سخنگوی اورژانس کشور): «هواپیمای مسافربری بویینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین پس از پرواز از فرودگاه خمینی دچار نقص فنی شد و سقوط کرد».
 • روزنامه حکومتی جمهوری ۲۱دی ۹۸: «علی عابدزاده‌(رئیس سازمان هواپیمایی کشوری): «آتش بیش از یک دقیقه در هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی بوده است و اگر اصابت موشک بود هواپیما منهدم می‌شد و امکان انفجار این هواپیما بر اثر شلیک موشک از لحاظ فنی وجود ندارد».
 • روزنامه آفتاب حکومتی سیاسی ۲۱دی ۹۸: «آمریکایی‌ها و بویینگ در چند ماه اخیر زیان هنگفتی دیده‌اند و هم‌اکنون اگر ببینند این سقوط به‌علت نقص فنی بوده است، به همین دلیل این شایعات را مطرح می‌کنند».
 • روزنامه حکومتی آفتاب ۲۱دی ۹۸: «منصور درجاتی، مدیرکل بحران استان تهران، اعلام کرد که هواپیمای بویینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین پس از پرواز از فرودگاه دچار نقص فنی شد».

 

سناریوی «تکذیب شلیک موشک» به هواپیمای اوکراینی

 • تلویزیون رژیم ۱۹دی ۹۸: «رئیس سازمان هواپیمایی کشوری: «دلایل زیادی وجود دارد که سقوط هواپیمایی اوکراینی ربطی به سامانه پدافندی کشور ندارد و امکان انفجار هواپیما بر اثر شلیک موشک از نظر فنی وجود ندارد».
 • مشرق نیوز حکومتی ۱۸دی ۹۸: «سخنگوی ارشد ستاد کل نیروهای مسلح پاسدار شکارچی گمانه‌زنی‌ در مورد سقوط هواپیما از سوی پاسداران را شایعه خواند و گفت: «قطعاً این موضوع توسط خط نفاق به‌نفع آمریکایی‌ها دنبال می‌شود و توطئه‌ای دیگر در حوزه جنگ روانی است».
 • خبرگزاری حکومتی ایلنا، ۱۸دی ۹۸: «مرتضی سلیمی: «این هواپیمای اوکراینی حامل ۱۷۹ مسافر و خدمه پروازی بوده است... با توجه به گزارش شاهدان محلی و ارزیابی‌های انجام شده در محل حادثه، هواپیما در آسمان دچار حریق شده است».
 • روزنامه حکومتی سلام نو ۱۹دی ۹۸: «معاون وزیر راه و شهرسازی درباره ادعای اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی اظهار داشت: «ادعای شلیک موشک منطقی نیست و باید در فضای کارشناسی صورت بگیرد».
 • خبرگزاری حکومتی ایرنا ۱۹دی ۹۸: «قاسم بی‌نیاز، سخنگوی وزارت راه و شهرسازی: «در صورتی‌که این حادثه به‌دلیل اصابت موشک بود هواپیما در آسمان منفجر می‌شد، اما آتش‌سوزی در قسمت موتور این هواپیما و تلاش ناموفق خلبان برای کنترل هواپیما منجر به سقوط و فوت تمام سرنشینان آن شد».
 • خبرگزاری آسوشیتدپرس ۲۰دی ۹۸: «یک مقام ایران روز جمعه گفت، ایران ادعاهای غرب را مبنی بر سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری اوکراینی در خارج از تهران که در اثر حمله موشکی ایران مورد اصابت قرار گرفت، تکذیب کرد».

برای تکمیل سناریوی تکذیب موشک، حسین رضایی‌فر، مدیرکل دفتر بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری نیز گفت: «مستندات ما برخورد موشک به هواپیما را ثابت نمی‌کند، در صورت برخورد موشک، هواپیما در لحظه منفجر می‌شود شواهد ما به این صورت نیست، تصاویر نشان می‌دهد که آتشی در هواپیما شروع شده است و خلبان متوجه شد و قصد بازگشت به فرودگاه را داشته است».

 

اعتراف رژیم به شلیک موشک و سرنگونی هواپیمای مسافربری

خامنه‌ای طی ۳روز با تمام شقاوت‌پیشگی تلاش کرد که به مردم ایران و جهان نشان دهد که در سقوط هواپیما جنایتی در کار نبوده است. اما فشارهای بین‌المللی که برخلاف نظام ولایت جان اتباعشان که در این هواپیما بودند برایشان ارزش دارد و وجود اطلاعات و اسناد و فیلمهای مشخص و متقن، نظام ولایت را وادار به اعتراف کرد

در نهایت ستاد کل نیروهای مسلح رژیم رسما اعلام کرد که رژیم خودش هواپیمای مسافری اوکراینی را هدف قرار داده و موجب کشته شدن همه ۱۷۶سرنشینان آن شده است.(روزنامه جوان، رژیم ۲۱دی ۹۸)

 

قیام دیماه، خونخواهی از شهدای قیام و جان‌باختگان سانحه

در پی اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح رژیم و پذیرفتن مسئولیت ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی، بار دیگر دانشجویان دانشگاهها از جمله دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر و سپس در سایر دانشگاهها، به همراه مردم، خشم و اعتراض خود را علیه نظامی که «این همه سال جنایت» به بار آورده است فریاد کردند.

سپس تجمع‌هایی در یادبود جانباختگان این حادثه در شهرهای مختلف کشور، از جمله تهران، ساری، یزد، گرگان، اراک، شهر قدس، یزد، سمنان، شیراز، رشت، بابل، آمل، مشهد، زنجان، اهواز، کرمانشاه، سنندج، قزوین و در دانشگاههای اراک، دامغان، پردیس کرج، صنعتی اصفهان، علامه طباطبایی، خواجه نصیر، الزهرا، علم و صنعت و دانشگاه موسوم به بهشتی برگزار شد.


وجه ممیزه قیام دیماه ۹۸

در ادامه و استمرار قیام آبان ۹۸ این‌بار تظاهرات از دانشجویان دانشگاهها شروع شد و اقشار عامه مردم به آن پیوستند.

ویژگی‌ عمده قیام ۲۱دیماه را می‌توان در رادیکالیزه شدن و تمرکز شعارها بر شخص ولی‌فقیه خامنه‌ای جنایتکار و بر بازوی اصلی سرکوب و صدور ‌تروریسم یعنی سپاه پاسداران او دید. دانشجویان فریاد می‌زدند: «سپاهی حیا کن، مملکتو رها کن» و «سپاه جنایت می‌کند، رهبر حمایت می‌کند» و...

رژیم تلاش کرد از جنازه‌گردانی قاسم سلیمانی و جمع کردن جمعیت با شیوه‌های کثیف خاص خود، چهره منفورش نزد مردم را بپوشاند و ۱۵۰۰شهید قیام آبان را به محاق ببرد، اما دانشجویان و مردم با تظاهراتها و شعارهای‌ آتشین خود و با پاره کردن و به آتش کشیدن تصاویر قاسم سلیمانی و خامنه‌ای و با شعار: «سلیمانی قاتله، رهبرشم باطله» تلاش‌های مذبوحانه رژیم را با شکست مواجه ساختند.

 

شعارهای مردم بر علیه خامنه‌ای، سپاه و سلیمانی

این‌همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت!

خامنه‌ای حیا کن، مملکت رو رها کن!

نه شاه میخوایم نه رهبر، نه بد میخوایم نه بدتر!

سپاه جنایت می‌کنه، رهبر حمایت می‌کنه!

خامنه‌ای به هوش باش، ما مردمیم نه اوباش!

کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم!

به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستمگر!

سپاهی بی‌غیرت، قاتل جان ملت!

بسیج بی‌لیاقت، عامل قتل ملت!

سپاه جنایت می‌کنه، خامنه حمایت می‌کنه!

۱۵۰۰کشته آبان ما، مرگ بر این حکومت قاتلان!

نخبه‌هامون رو کشتید، آخوند بجاش گذاشتید!

 

آری، رژیم با کشتار ۱۷۶نفر این جنایت را مرتکب شد و با تمام توان با درغگویی سعی کرد تا آن را پنهان کند. اما در ضعف مفرط در تعادل‌قوای داخلی(قیام آبان) و بین‌المللی(خفگی و انزوا...)، شکست خورد و مردم بپاخواسته ایران با پاره کردن عکسهای سلیمانی دژخیم و خامنه‌ای نشان دادند که به چیزی جز سقوط این نظام فریب و جنایت راضی نمی‌شوند.

در همین رابطه خانم مریم رجوی تصریح کردند که «تظاهرات‌کنندگان با شعارهای‌شان علیه خامنه‌ای و نیروهای سپاه، خواست عموم مردم برای سرنگونی دیکتاتوری دینی و استقرار دمکراسی و حاکمیت مردم را به نمایش گذاشتند».

خانم مریم‌رجوی اضافه کرد: «این یکی دیگر از جنایتهای بزرگی است که مردم ایران نه می‌بخشند و نه فراموش می‌کنند».