728 x 90

صدا و سیمای آخوندی رسانه خبری یا...؟

هلدینگ صدا و سیمای خامنه‌ای
هلدینگ صدا و سیمای خامنه‌ای

چندی پیش علی فلاحیان، وزیر اطلاعات اسبق خامنه‌ای که از سوی اینترپل و دولت آرژانتین تحت تعقیب جنایی قرار دارد(به‌علت انفجار آمیا در بوئنس آیریس در دوران حکومت رفسنجانی)، در مصاحبه‌یی گفت ما مأموران خود را در پوش خبرنگار و... به کشورهای دیگر می‌فرستیم!

او البته نگفت که صدا و سیمای حکومتی اساساً یک دستگاه تروریستی است، هم‌چنان که او نگفت که این دستگاه تروریستی خودکفایی مالی هم دارد و در عمل یک هلدینگ کم‌نظیر است و خلاصه مجموعه‌ای است همه‌جانبه که توأماً می‌تواند هم مخارج و هزینه‌های مالی خودش را تأمین کند، هم وظایف جنایتکارانه‌اش را انجام بدهد و هم با پخش اخبار دروغ، برای خودش و مأموریت‌هایش پوشش خبری تبلیغی مناسب ایجاد کند! این نوشته نگاهی است کوتاه به برخی از جنبه‌های کمتر گفته‌ شده این نهاد خبری!

صدا و سیمایی که نزد مردم ایران منفورترین نهاد رسانه‌ای تاریخ ایران است، نهادی که مردم در هر جا و هر تاریخی که امکان تظاهرات پیدا کنند بی‌ربط به موضوع تظاهرات، چند شعاری هم حواله آن می‌کنند! و شعار «ننگ ما، ننگ ما، صدا و سیمای ما!» اینک به یک ترجیع‌بند ملی در تظاهرات و اعتصاب‌های مردم ایران تبدیل شده است.

نهاد ننگینی که سابقه‌ای درازمدت در خدمت دیکتاتوریهای حاکم بر ایران داشته و جز یک مقطع کوتاه در میانه سقوط دیکتاتوری سلطنتی و مستقر شدن دیکتاتوری آخوندی، دیگر تاکنون نتوانسته نقش مردمی خود را به‌عهده بگیرد.

 

سابقه صدا و سیما در خدمتکاری دیکتاتوری شاه و شیخ

سابقه صدا و سیما در خدمتکاری دیکتاتوری شاه و شیخ

 

صدا و سیما روی کاغذ 

صدا و سیما یک رسانه یا در واقع بزرگ‌ترین رسانه تاریخ ایران(از نظر گستردگی کار و تعدد نهادها) می‌باشد.

«رسانه» در ساده‌ترین مفهومش و سیله‌ای است برای «رساندن» خبر به جامعه و تمامی آحاد مردم که می‌تواند صوتی، تصویری، کاغذی، صوتی ـ تصویری یا دیجیتال و مجازی باشد.

بر اساس قوانین اساسی عمده کشورها و منشور جهانی حقوق‌بشر، هر انسانی مجاز است صدای خود را به دیگران برساند و قانوناً حق اظهارنظر بدون دخالت و ممانعت از سوی دیگران(اساسا دولتها) دارد، حقی که سلب کردنی نیست.

بر این اساس و به گواهی شماری از نهادهای بین‌المللی، برخی کشورها مانند فنلاند، ایسلند و هلند و نروژ یا دانمارک و ایرلند و سوئیس در تضمین آزادی مطبوعات و رسانه‌ها اولین کشورهای جهان هستند و برخی دیگر مانند ایران و کره‌شمالی و میانمار و... حداقل آزادی مطبوعات را هم رعایت نمی‌کنند.

 

رسانه خبری یا هلدینگ اقتصادی؟ 

اما این نوشته در اساس به این نمی‌پردازد که رسانه‌ها و مطبوعات ایران در چه نقطه‌ای از جدول کشورهای آزاد یا غیرآزاد قرار دارد، هدف این نوشته کوتاه نشان‌دادن این نکته است که صدا و سیمای ایران که اینک توسط آخوندها مصادره شده، در عمل نه یک بنیاد خبری، بلکه یک نهاد «مالی» است که در حد و قواره یک «هلدینگ» عمل می‌کند! هلدینگی که اساس کارش از سویی پول درآوردن! و از سوی دیگر انتشار، تبلیغ تروریسم حکومتی و ترویج توسعه‌طلبی آخوندی و نفرت‌پراکنی مذهبی است تا آنجا که صدایش می‌رسد!

 

گستردگی هلدینگ صدا و سیمای آخوندی 

تاکنون کسی از هلدینگ صدا و سیمای آخوندی که مایه ننگ تاریخ است، صحبتی نکرده اما خوب است کمی هم درباره هلدینگ صدا و سیمای خامنه‌ای بدانیم. هلدینگی که مستقیماً به علی خامنه‌ای(ولی‌فقیه نظام) وصل است و انتصاب مدیر آن در شمار اختیارات «ولی‌فقیه» است.

۶۲شبکه تلویزیونی و ۸۳شبکه رادیویی از اجزای این هلدینگ عظیم هستند.

طبق ماده ۷ اساسنامه سازمان صدا و سیما(مصوب ۲۷مهر ۱۳۶۲) تأسیس فرستنده و پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی در هر نقطه کشور در انحصار این سازمان بوده و چنان‌چه اشخاص حقیقی یا حقوقی اقدام به تأسیس یا بهره‌برداری از چنین رسانه‌هایی کنند از ادامه کار آنان جلوگیری به‌عمل آمده و تحت تعقیب قانونی قرار خواهد گرفت.

 

آمار پرسنلی صدا و سیمای خامنه‌ای

آمار پرسنل استخدامی صدا و سیمای آخوندی از ۴هزار نفر در سالهای اولیه رژیم آخوندی آغاز می‌شود و پس از مدتی به ۱۲هزار نفر افزایش می‌یابد تا سرانجام در آمار سال ۹۵ به ۲۶هزار نفر می‌رسد. یک منبع اطلاعاتی آمریکا تعداد پرسنل این هلدینگ عظیم را در سال ۱۳۹۵ خورشیدی ۴۶هزار نفر تخمین زده است. سایت حکومتی خبر آن‌لاین صحبت از ۴۸۰۰۰نفر کرده است.

 

آمار پرسنل صدا و سیمای خامنه‌ای حدود ۴۶هزار نفر تخمین زده می‌شود

آمار پرسنل صدا و سیمای خامنه‌ای حدود ۴۶هزار نفر تخمین زده می‌شود

 

کمپانی‌های تابعه هلدینگ صدا و سیمای رژیم 

صدا و سیمای آخوندی نهادهای تابعه و پیوسته تولیدی، مالی و تجاری بسیاری دارد از جمله:

- کمپانی سیما فیلم

- شرکت فرهنگی هنری صبا

- مجموعه عریض و طویل روزنامه جام‌جم

- شرکت‌بزرگ سیما چوب

- کمپانی «تکتا»

- کمپانی «دیتا سروش»

- «ساراتل»

- انتشارات سروش

 -کمپانی «صوتی و تصویری سروش»

- سروش رسانه

- صندوق بازنشستگان و بیمه

 

بخش‌های ناپیدای یک صدا و سیمای تروریستی

علاوه بر این، صدا و سیمای خامنه‌ای در همکاری با یکی از زیرمجموعه‌های نیروی تروریستی قدس به نام «اتحادیه رادیو تلویزیون‌های اسلامی» بودجه و تجهیزات بسیاری از رادیوها و تلویزیونهای هم‌سو با دیکتاتوری ولایت فقیه را در کشورهای خاورمیانه و آفریقا تأمین می‌کند و یک شبکه‌ٔ تلویزیونی ویژه به نام «شبکه افق» را هم به‌طور کامل به سپاه پاسداران تحویل داده است که تأمین بودجه و اعتبارات و حقوق کارمندان آن بر عهده‌ٔ سازمان صدا و سیما است ولی برنامه‌سازی و سیاست محتوایی آن به‌طور کامل در اختیار واحد اطلاعات سپاه پاسداران است.

صدا و سیمای خامنه‌ای تا سال ۱۳۹۶ حداقل ۱۲۰شبکه در داخل و خارج کشور ایجاد کرده است.(از این تعداد، ۳۴شبکه استانی و ۲۰نمایندگی خارجی است. نمایندگی‌های سیما جدای از شبکه‌های برون‌مرزی سیما هستند که کار پخش مستمر فرهنگ تروریستی و ایجاد پوش فرهنگی برای نهادهای تروریستی و اطلاعاتی رژیم را به عهده‌ دارند)

 

بی‌اعتباری صدا و سیمای آخوندی در میان مردم 

با این‌همه به نوشتهٔ ابتکار نیوز ۲۸دی ۹۵ و به‌نوشته خبرگزاری حکومتی ایسنا در همان سال: بر اساس آمار، بیش از ۹۰درصد مردم ایران با استفاده از تجهیزات ماهواره‌ای از کانال‌های غیرحکومتی و به‌قول آخوندها از شبکه‌های معاند نظام استفاده می‌کنند.

بنا‌ به‌ نوشته همان ابتکار نیوز، اکنون(سال ۱۳۹۵) نه تنها خانواده‌های غیرمذهبی بلکه حتی خانواده‌های مذهبی هم از ماهواره استفاده می‌کنند!

 

بودجه دولتی صدا و سیمای خامنه‌ای

بودجه نهادهای تبلیغاتی خامنه‌ای که در بودجه سال جاری(۹۷) تصویب و پرداخت شده است را می‌توانید در نمای زیر ببینید:

 

خامنه‌ای این‌ همه پول خرج تبلیغات می‌کند اما دستمزد قانونی کارگرها را نمی‌دهد

خامنه‌ای این‌ همه پول خرج تبلیغات می‌کند اما دستمزد قانونی کارگرها را نمی‌دهد

 

آنچه که در این کروکی به‌عنوان بودجه صدا و سیما اعلام شده البته واقعی نیست چرا که علی عسگری، مدیر صدا و سیما، در یک مصاحبه در سال ۹۵ گفت بودجه صدا و سیما ۴هزار میلیارد تومان است.(همان‌طور که می‌بینید این عدد با رقم اعلام شده در بودجه رسمی تفاوت نجومی دارد)

 

بودجه ۴هزار میلیاردی صدا و سیما

بودجه ۴هزار میلیاردی صدا و سیما

 

دیگر منابع درآمد هلدینگ صدا و سیما 

نیمی از کل هزینه سالانه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هر سال در قانون بودجه مشخص می‌شود و نیمی دیگر از راه‌هایی دیگر از جمله راههای زیر گفته تأمین می‌شود:

- فروش زمان پخش رادیو و تلویزیونی به تبلیغات بازرگانی

- دریافت هزینه آبونمان از تمام مشترکاًن برق در ایران

- دریافت مبلغی با عنوان عوارض توسعه شبکه صدا و سیما از فروش هر دستگاه تلویزیون

- دریافت مبلغ از تیم‌های ورزشی مورد نمایش در اوقات خاص

- درآمد حاصل از انتشارات سروش

- درآمد حاصل از انتشار مجلات

- درآمد حاصل از روزنامه جام‌جم

- درآمد حاصل از شرکت صنعتی سیما چوب

- درآمد حاصل از شرکت صوتی و تصویری سروش

- بودجه مصوب که هر ساله در مجلس تصویب و سپس از خزانه دولت دریافت می‌کند

- تولید برنامه مشارکتی که با مشارکت مالی ارگانها، مؤسسات، شرکتها و… دولتی و غیردولتی انجام می‌شود

 

صدا و سیمای ایران یا صدا و سیمای خامنه‌ای

صدا و سیما که در ایران به آن رسانه ملی هم گفته می‌شود، یکی از نهادهای تابعه «رهبری» یا همان شخص ولی‌فقیه است که اینک «قپه»‌اش روی دوش خامنه‌ای نصب شده. رئیس این نهاد را شخص خامنه‌ای عزل و نصب می‌کند و در واقع صدا و سیمای نظام، بلندگوی رسمی و شخصی ولی‌فقیه است. امری که باعث شده تنفر عمومی از رژیم و کلیت آن بلاواسطه متوجه شخص خامنه‌ای گردد.

 

شبکه‌های تروریستی صدا و سیمای خامنه‌ای

برخی از مهم‌ترین شبکه‌های تروریستی صدا و سیمای خامنه‌ای از این قرارند:

- شبکه تلویزیونی سحر

- شبکه تلویزیونی الکوثر

- شبکه العالم

- شبکه قدس تی‌وی

- شبکه پرس تی‌وی

 

مهم‌ترین شبکه‌های تروریستی صدا و سیمای خامنه‌ای

مهم‌ترین شبکه‌های تروریستی صدا و سیمای خامنه‌ای

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/1db8b1a1-7909-449f-8dd4-547c217e8584"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات