728 x 90

فاشیسم دینی و کابوس قطعنامهٔ آژانس

آژانس انرژی اتمی
آژانس انرژی اتمی

در بحبوحه‌ٔ خیزش شهرها، ارائهٔ پیش‌نویس یک قطعنامه از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی برای طرح در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آب در خوابگه خامنه‌ای و رئیسی انداخته است. این پیش‌نویس از فاشیسم بمب‌طلب دینی خواستار همکاری همه‌جانبه با آژانس و پاسخگویی فوری آن است.

یادآوری می‌شود که مذاکرات وین، برای احیای برجام، با اعلام موضوع رئیس جمهور آمریکا مبنی بر ابقای سپاه پاسداران در لیست تروریستی در عمل به بن‌بست رسید. تا پیش از آن به‌صورت ضد و نقیض خبرهایی از توافق اتمی در رسانه‌ها منتشر می‌شد. در این رابطه رسانه‌های حکومتی و لابی‌های سیاست مماشات اعلام می‌کردند که ظرف چند هفته، چند روز و گاه چند ساعت توافق به امضا خواهد رسید. بعد مشخص شد که بین طرف‌های مذاکره، اختلاف‌های عدیده‌یی وجود دارد که به این آسانی حل نخواهد شد.

 

سراب لغو تمام تحریم‌ها

فاشیسم دینی به‌صورت یک‌جانبه خواهان لغو تمام تحریم‌ها و راستی‌آزمایی آن و نیز خواستار تضمین برگشت پول نفت فروخته‌شده بود و از آمریکا می‌خواست که تضمین بدهد که بعد از اتمام دورهٔ ریاست‌جمهوری بایدن دوباره از برجام خارج نخواهد شد. افزون بر آنچه گفته شد بر خارج کردن سپاه پاسداران از لیست تروریستی آمریکا پافشاری می‌کرد. در نقطهٔ مقابل دولت آمریکا، اعلام کرد که نمی‌تواند تضمین کند که دولت بعدی از برجام خارج نشود. در مورد برگشت پول نیز چنین تضمینی را ناممکن می‌داند. خروج سپاه پاسداران از لیست تروریستی نیز امری فرابرجام است. برای ورود به چنین فرایندی باید برجام منطقه‌یی و موشکی به مذاکره گذاشته شود و امتیازهای مشخصی از جانب رژیم داده شود. در عمل تا این نقطه دولت بایدن حاضر نشده است اهرم تحریم‌های وضع شده در دوران ترامپ را از دست بدهد.

پاسدار شریعتمداری، پیش از آن طی یک موضع‌گیری به بن‌بست مذاکرات وین اعتراف کرده بود. این مواضع به‌خوبی مشخص می‌کند که رژیم می‌داند بدون دادن امتیازهای مشخص مادی تحریم‌ها لغو نخواهند شد ولی به خزیدن در تونل بی‌پایان مذاکره ادامه می‌دهد زیرا خروج از برجام تبعات ناگواری برایش دارد. با کش‌دادن مذاکره خواهد توانست فرصت و زمان بیشتری بخرد و از آن برای ادامهٔ غنی‌سازی ۲۰ و ۶۰درصدی و رسیدن به نقطهٔ تولید بمب استفاده کند.

«مذاکرات وین، زنده کردن مواردی است که در برجام از ما گرفته‌اند. در برجام از ما امتیازات نقد گرفتند و وعده‌های نسیه دادند و حتی زیر این وعده‌ها زدند و بدعهدی کردند. مذاکرات به جایی نخواهد رسید برای این‌که تحریم آمریکاییها به‌خاطر مسائل هسته‌یی ما نیست» (انتخاب. ۳۰فروردین ۱۴۰۱).

 

به صدا درآمدن آژیرهای خطر

اکنون بعد از یک دورهٔ فترت آژیرهای خطر از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به صدا درآمده است؛ زیرا فاشیسم دینی به سؤال‌های مشخص آژانس در مورد مواد رادیو اکتیو پیدا شده با منشأ انسانی در برخی سایت‌های مشکوکش، پاسخ معتبر و فنی نداده است. این تنها مایهٔ نگرانی آژانس نیست. در حال حاضر میزان اورانیوم ذخیرهٔ شدهٔ رژیم به ۱۸برابر بیشتر از حد مجاز در برجام رسیده است. این اعلام خطر از سوی آژانس، همان‌طور که اشاره شد راه به تهیهٔ پیش‌نویس یک قطعنامه برده است. به این ترتیب می‌توان گفت که دولت نظر کردهٔ خامنه‌ای در یک بازهٔ زمانی کوتاه با سه شکست پی‌درپی مواجه شده است:

۱ـ اعلام باقی ماندن سپاه پاسداران در لیست تروریستی آمریکا

۲ـ بن‌بست مذاکرات برجام

۳ـ تهیهٔ پیش‌نویس قطعنامهٔ محکومیت رژیم از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی در نشست شورای حکام آژانس

 

کابوس قطعنامهٔ آژانس

پیش‌نویس ارائه شده به شورای حکام، بیشتر از ماده ۱ و ۲ طرح و برنامهٔ خامنه‌ای و رئیسی را با چالش مواجه ساخته است؛ زیرا در صورت مطرح شدن موضوع پی.ام.دی یا همان ابعاد نظامی احتمالی برنامهٔ هسته‌یی رژیم، زمینهٔ ارجاع پرونده اتمیش به شورای امنیت فراهم خواهد شد.

تا همین جا چند عامل پیشبرد سیاست مماشات و امتیازدهی به برنامهٔ هسته‌یی رژیم را با مشکل و کندی مواجه کرده است.

۱ـ اوج‌گیری قیام در ایران که آثار خود را بر روی معادلات سیاسی و بین‌المللی باقی گذاشته و مماشات با آن را بی‌فایده و پرهزینه کرده است.

۲ـ افشاگریها و اقدامات مقاومت ایران برای باقی ماندن سپاه پاسداران در لیست تروریستی

۳ـ مخالفت افکار عمومی و شخصیت‌های سیاسی از دو حزب با بازگشت دولت این کشور به برجام و لغو تحریم‌ها

۴ ـ شکل‌گیری جبهه جدید منطقه‌یی در برابر سیاست‌های تروریستی و اتمی رژیم

بدیهی است تا آنجا که به رژیم برمی‌گردد مانند قبل سعی خواهد کرد با دادن وعده‌های پوشالی به آژانس انرژی اتمی و سردواندن آن، مانع از تصویب قطعنامه در شورای حکام شود ولی آنچه مسلم است نسبت به ماه‌های گذشته وضعیت از هر حیث به زیان فاشیسم دینی است و فرصت‌های قبلی از دست رفته‌اند. آنچه باقی مانده، کابوسی است که بیشتر از هر زمان خود را به رخ می‌کشد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/bd5cb4ae-7235-4097-ad3a-5699e33f2ebc"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات