728 x 90

فروپاشی اقتصاد سراپا فساد و بحران سرنگونی

بحران اقتصادی
بحران اقتصادی

بی‌فرجامی برجام و ناکارآمدی ترفندهای تصنعی رژیم برای مهار بحران ارزی و نگرانی از سرنوشت تیره‌وتار کل نظام در اثر فوران خشم مردم به ستوه آمده، رئیس‌جمهور ارتجاع را در بندرعباس چنان به آه و ناله کشاند که بی‌نیاز از هر توضیح است.

آخوند روحانی در تنگنای تحریم‌ها و فشارهای خرد‌کننده علیه جنگ‌افروزی و تروریسم صادراتی رژیم، درباره «تشییع‌جنازه اقتصاد فروپاشیده حکومتی» و درماندگی نظام گفت: «جنگ اقتصادی از یک دیدگاه از جنگ نظامی هم سخت‌تر است. چون جنگ نظامی را همه با چشم می‌بینند هواپیما دارد می‌آید بمب‌اش را می‌زند شهید را می‌آورند تشییع می‌کنند می‌بینند همه، اما در جنگ اقتصادی که چه حوادثی دارد رخ می‌دهد چه جور حمل‌ و نقل دریایی باید صورت بگیرد؟ چه جور نفت باید به فروش برسد چه جور مشتری را ما باید جذب بکنیم؟ چه جور نقل و انتقال مالی و بانکی را انجام بدهیم اینها همه عملیات است مثل عملیات جنگی است و خود عملیات جنگ اقتصادی است».(تلویزیون شبکه خبر ۲۹بهمن ۹۷)

 

شرایط دشوار و خطیر

روز ۳۰بهمن ۹۷ اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور ارتجاع گفت رژیم در وضعیت دشوار و خطیری قرار گرفته است: «بودجه، نظام بانکی، صندوقهای بازنشستگی، آب و محیط‌زیست به مسائل جدی کشور تبدیل شده و مجموعه چالشها و ابرچالشهایی وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود. جهانگیری افزود: «برای اداره کشور در مقطع کنونی که در شرایط دشوار و خطیری قرار گرفته‌ایم به‌سوی همهٔ دست دراز می‌کنیم».(تلویزیون شبکه خبر ۱اسفند ۹۷)

 

پایین بودن عمق حاکمیت در اقتصاد

اذعان جهانگیری به ابرچالشها در کنار اعتراف یک کارگزار از باند خامنه‌ای در تلویزیون عمق ورشکستگی رژیم را به نمایش می‌گذارد: «اقتصاد ایران یک اقتصاد رانتی است. و اقتصاد رانتی بازیگرانی دارد که در حوزهٔ رانت فعالیت می‌کنند. این بازیگران منفی اقتصاد دارند اقتصاد ایران را به نفع خودشان به مسیر خودشان سوق می‌دهند. آنچه که این مطلب را ایجاب می‌کند این است که ما عمق حکمرانی‌مان در حوزهٔ اقتصاد چقدر است؟ مجلس ما بودجه‌ای را که تصویب می‌کند نمی‌داند چه عددی را تصویب می‌کند. مثلاً ۴۵۰هزار میلیارد یا ۶۰۰هزار میلیارد یا چه عددی؟ این نشان‌دهندهٔ این است که ما عمق حاکمیتمان در عرصهٔ اقتصاد بسیار پایین است».(تلویزیون شبکه یک ۱اسفند ۹۷)

 

دولت نمی‌توان کمر راست کند

در مجلس ارتجاع روشن می‌شود که عمق حاکمیت در عرصهٔ اقتصاد به زیر صفر میل کرده است در این رابطه آخوند لارگانی روز ۳۰بهمن ۹۷ گفت: «در دولت یازدهم آقای طیب‌نیا اعلام کردند دولت ۷۰۰هزار میلیارد تومان بدهی داره خب این بدهی‌ها از کجاست؟ با این‌همه بدهی که در این دو دولت و در دولتهای قبل ایجاد شده قطعاً نمی‌تواند کمر راست بکند».

 

هراس و ابهام از سرنوشت

روزنامهٔ ابتکار از باند روحانی در سرمقاله روز اول اسفند ۹۷ با نگرانی از «هراس و ابهام از سرنوشت» حکومت در سال جدید نوشته است: «قرار گرفتن در جنگ اقتصادی عبارتی است که این روزها از زبان اکثر مسئولان شنیده می‌شود.

بالا رفتن قیمتها و فشار اقتصادی بر مردم باعث شده که پایان سال جاری با هراس و ابهام از سرنوشت شرایط در سال جدید همراه باشد».(ابتکار ۱اسفند ۹۷)

 

به‌دلیل وضعیت بحرانی از جمیع جهات و به‌دلیل این‌که حاکمیت آخوندی نمی‌تواند مثل سابق بر مردم حکومت کند و مردم نیز خواهان سرنگونی آن هستند، سردمداران آن از جمله علی خامنه‌ای نسبت به شرایط خطیرتر در سال ۹۸ هشدار می‌دهند و نویسنده روزنامه ابتکار نیز به آن اشاره می‌کند.

 

اوضاع فلاکت‌بار

این بخشی از اعترافات سردمداران، مهره‌ها و رسانه‌های حکومتی در زمینه وضعیت فلاکت‌بار رژیم است.

این اوضاع فلاکت‌بار حاصل عملکرد حاکمیت در زمینه چپاول و غارت و منابع مردم است که در اثر آن هم منابع ایران نابود شده است و هم مردم به خاک سیاه فقر نشسته‌اند.

اما این اعترافات بیانگر یک واقعیت دیگر هم هست و آن ورشکستگی و رسیدن رژیم به خط پایان است، ضمن این‌که مردم را به انواع بحرانها و به‌قول اسحاق جهانگیری «ابرچالشها» مبتلا کرده است خودش نیز تحت تاثیر‌ آنها به شرایط رقت‌بار کنونی افتاده تا جایی که به اعتراف جهانگیری «در شرایط دشوار و خطیری (بخوانید شرایط خطیر سرنگونی) قرار گرفته» است.

شرایط برای نظام آن‌چنان دشوار و خطیر است که آن نماینده مجلس ارتجاع(موسوی لارگانی) دولت روحانی را به دولتی که کمرش شکسته و نمی‌تواند کمر راست کند تشبیه می‌کند.

 

وضعیت بحرانی از جمیع جهات

به‌دلیل وضعیت بحرانی از جمیع جهات و به‌دلیل این‌که رژیم نمی‌تواند مثل سابق بر مردم حکومت کند و مردم نیز خواهان سرنگونی آن هستند، سردمداران آن از جمله علی خامنه‌ای نسبت به شرایط خطیرتر در سال ۹۸ هشدار می‌دهند و نویسنده روزنامه ابتکار نیز به آن اشاره می‌کند.

 

بحران سرنگونی و سرانجام آن

ضمنا شرایط کنونی ناشی از یک واقعیت دیگر و آن هم بحران سرنگونی است، که این شرایط را مردم با قیام‌ها و اعتراضاتشان و با حمایت کانون‌های شورشی بر آن تحمیل کرده‌اند.

در نتیجه این‌که نه تنها حکمرانی بر اقتصاد پایان یافته و اقتصاد در حال فروپاشی است حاکمیت هم در حال فروپاشی و در پایان یک عملیات جنگی شکست‌خورده با مردم و مقاومت ایران است که سرانجام این عملیات به سرنگونی آن منجر خواهد شد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات