728 x 90

فقر گسترده در میان مردم و «بسته‌درمانی» تبلیغاتی روحانی!

بسته‌درمانی آخوند شیاد روحانی!
بسته‌درمانی آخوند شیاد روحانی!

در ادامه تبلیغات در مورد موضوعی به نام بسته حمایتی که از آبان‌ماه مطرح شده است این روزها نیز تبلیغات گسترده‌ای در مورد آن از طرف روحانی و سردمداران دولتش به‌راه افتاده است. این «بسته‌درمانی» در شرایطی است که رژیم آخوندها در غرقاب بحرانهای لاعلاج گرفتار شده است.

همچنین این بسته درمانی در ترس از قیام و خیزش‌هایی است که بر مبنای فقر و تهیدستی توده عظیمی از جامعه از دیماه سال گذشته اوج گرفته است.

قیام‌ها و خیزش‌هایی که با برخورداری از شرکت و حمایت همه اقشار جامعه می‌رود تا طومار این رژیم دزد و غارتگر را دره‌بپیچد.

دولت روحانی می‌خواهد القاء کند بعد از غارتگریها و چپاول‌های نجومی باندهای حاکمیت، حالا دیگر به فکر معیشت مردم افتاده است. اما این طرح توسط کارشناسان اقتصادی رژیم شکست آن اعلام شده است.

 

تبلیغات در مورد بسته حمایتی 

در مورد بسته حمایتی مورد ادعای دولت جهت حمایت از اقشار کم‌درآمد بحثهای زیادی در فضای رسانه‌ای از جمله روزنامه‌ها و سایتهای رژیم به‌راه افتاده است.

در این رابطه اخبار شبکه ۱ تلویزیون رژیم ۳۰دی ۹۷ می‌گوید: «شورای عالی هماهنگی اقتصادی در جلسه ۳۰دیماه بر تداوم توزیع بسته‌های معیشتی اقشار کم‌درآمد تأکید کرد».

تلویزیون شبکه ۲رژیم ۲۹دی ۹۷ نیز خبر مربوط به بسته حمایتی با عنوان «چتر حمایتی بسته حمایتی روی سرکارگران تأمین اجتماعی باز شد» می‌گوید: «بعد از بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی که ۲۰۰هزار تومان بسته حمایتی گرفته‌اند، کارگران هم بر اساس تعداد خانوار، خانوارهای یک‌نفره ۱۰۰هزار تومان، ۲نفره ۱۵۰هزار، ۳نفره ۲۰۰هزار، ۴نفره ۲۵۰هزار و ۵نفر به بالا ۳۰۰هزار تومان سبد کالا می‌گیرند وزیر کار و تعاون اجتماعی هم پیش از این گفته بود افرادی که فاقد بیمه حمایتی هم باشند این بسته را می‌گیرند».

 

دولت روحانی با «طرح بسته حمایتی» صرفاً به‌دنبال یک اقدام تبلیغاتی است و این اقدام نیز برای سرپوش گذاشتن بر شکست سیاست‌های اقتصادی و برای سرپوش گذاشتن بر ناتوانی پیشبرد طرح‌های بنیادی اقتصادی و حل اساسی مشکلات مردم است. همچنین چندرغاز بسته حمایتی دولت روحانی برای القای این واقعیت است که مردم هم‌چنان باید با فقر و فاقه بسازند و از بابت این بسته حمایتی از دولت ضدمردمی سپاسگزار باشند.

 

بسته حمایتی برای فرار از پاسخگویی

واقعیت بسته حمایتی مورد ادعای دولت آخوند روحانی را می‌توان در لابلای مطبوعات رژیم جستجو کرد. در این رابطه روزنامه آرمان با تیتر «بسته حمایتی، فرار از مسئولیت اجتماعی» قبل از ورود به موضوع، محتوی این ادعای دجالگرانه را تعیین‌تکلیف کرده است.

این روزنامه مطلبی به قلم یکی از اقتصادانان رژیم به نام حسین راغفر را منعکس کرده است و می‌نویسد: «بسته حمایتی دولت که این روزها بیش‌از‌پیش در رسانه‌ها به آن پرداخته می‌شود و نوبت به بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی که دریافتی ماهانه زیر ۳میلیون تومان دارند، رسیده است، در وهله نخست، به‌هیچ‌وجه پاسخگوی آسیب‌هایی که سیاست‌های دولت به‌خاطر افزایش دستوری قیمت ارز در جامعه ایجاد کرده، نمی‌تواند باشد و این هیچ هنری نیست و به تعبیری می‌توان گفت از گناه تصمیمات اقتصادی دولت در قبال مردم و جامعه چیزی نمی‌کاهد. در حقیقت مسأله اصلی در اینجا توصیه به دولتهاست که تخریب نکنند، نه این‌که برای جبران تخریبهای خودشان اقدامات این‌چنینی انجام دهند. به‌نظر می‌رسد بخشی از این اقدام هم دور کردن افکار عمومی از مشکلات عظیمی است که سیاست‌های اقتصادی در ظرف یک‌سال گذشته تاکنون بر کشور تحمیل کرده است. در واقع عمق آسیبی است که این سیاست‌ها بر جامعه وارد کرده است. بنابراین هیچ‌کدام از هدف‌هایی که مورد نظر است از جمله کمکهای مالی تحقق پیدا نخواهد کرد».(آرمان ۳۰دی ۹۷)

 

جامعه غارت‌شده

روزنامه جهان صنعت نیز با تیتر «تاریخچه غارت درآمد مردم» مهر باطلی بر این طرح دجالگرانه زده و می‌نویسد: «در ۳دهه اخیر با اهرم افزایش نرخ ارز(حتی به ادعایی افزایش حجم نقدینگی‌ که در صورت‌مسأله تغییری ایجاد نمی‌کند) دولتهای ایران مستمراً از ارزش پول ملی کاسته‌اند و بدین ترتیب نه تنها از پرداخت بخشی از تعهدات قبلی که از زیر بار بخشی از تعهدات جاری خود(مانند حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران) خود نیز شانه خالی کرده‌اند. در این رابطه هم‌چنان با صحبت از افزایش نقدینگی، فرافکنی می‌شود، گویی مردم در خانه خود پول چاپ و به بازار سرازیر کرده‌اند. ۷۰درصد نقدینگی در ۵سال اخیر و به واسطه سیاست‌گذاریهای مالی و پولی نئولیبرال حافظ منافع بانکهای خصوصی ایجاد شده است. در صورتی که رشد اقتصادی سال‌جاری منفی ۵درصد در نظر گرفته شود، یعنی حجم اقتصاد(یا تولید ثروت و ارزش) ۵درصد کمتر شده است. در این شرایط هنگامی که ارزش درآمد عامه مردم حداقل ۳۰درصد و حتی بیشتر کاهش پیدا کند، به این مفهوم است که ۲۵درصد آن توسط گروهی در جامعه غارت شده است».(جهان صنعت ۳۰دی ۹۷)

این دو رسانه که زیرآب بسته حمایتی دولت روحانی را زده‌اند وابسته به باند روحانی و از رسانه‌های حامی دولت او هستند.

 

ادعای وزیر کار و روحانی در زمینه بسته حمایتی 

در آبان ۹۷ بسته حمایتی مورد ادعادی دولت روحانی را محمد شریعتمداری وزیر کار رژیم چنین توضیح داد: «برای کمک به وضعیت بهبود معیشت و دستمزد خانوارها در ۳مرحله و متناسب با وضعیت خانوار بسته‌های حمایتی بین ۱۰۰تا ۳۰۰هزار تومان در دولت تعیین شده که به گروه‌های هدف پرداخت خواهد شد.

این بسته حمایتی ابتدا به خانواده‌های تحت پوشش امداد، سازمان بهزیستی که هیچگونه در آمدی ندارند داده می‌شود و برای کارکنان دولت نیز به‌طور متوسط مبلغ ۲۰۰هزار تومان به کسانی که حقوقشان زیر ۳میلیون تومان است تعلق می‌گیرد...».(خبرگزاری تسنیم ۲۷آبان ۹۷)

آخوند حسن روحانی در ۱۹آبان ۹۷ پس از جلسه سران قوا(جلسه روحانی، علی لاریجانی و آخوند صادق لاریجانی) اعلام کرد: «دولت اولین بسته حمایت غذایی خود را در ماه آبان به افرادی که در فشار بیشتری هستند، پرداخت می‌کند، تا پایان سال جاری نیز در چندین نوبت بسته‌های حمایت غذایی به اقشار آسیب‌پذیر و مردم پرداخت خواهد شد».(خبرگزاری ایسنا ۱۹آبان ۹۷)

 

بسته عوام‌فریبانه و تبلیغاتی

واقعیت این است که این سیاست دولت روحانی عوام‌فریبانه است. او به‌منظور پرده‌پوشی روی غارت و چپاول سردمداران نظام و سیاست ضدمردمی است که باعث ایجاد و افزایش فقر در کشور شده است به چنین تمهیداتی دست می‌زند.

همچنین چندرغاز بسته حمایتی دولت روحانی برای القای این واقعیت است که مردم هم‌چنان باید با فقر و فاقه بسازند و از بابت این بسته حمایتی از دولت ضدمردمی سپاسگزار باشند.

در شرایطی که بسته حمایتی مورد ادعای دولت روحانی، نمی‌تواند هیچ گرهی را از معیشت مردم باز کند، آن هم در شرایطی که با گرانی افسارگیسخته اکثریت ۹۶درصدی مردم که به زیر خط فقر رفته‌اند بیش‌از‌پیش زیر بار گرانی هزینه معیشت زندگی کمرشان خم می‌شود.

 

شکست محتوم بسته عوام‌فریبانه

در شرایط کنونی بر اساس اعتراف رسانه‌ها و مهره‌های حکومتی مردم با تورمی حدود ۱۰۰درصد و در مواردی هم بالاتر از آن مواجه هستند، با این وجود این بسته به‌اصطلاح حمایتی چگونه می‌تواند در وضعیت معیشت مردم و سفره‌های خالی آنها تاثیر مثبت داشته باشد؟

حدود ۱۳میلیون نفر از مردم وابسته به خانواده‌های کارگری هستند که حقوق اکثریت این کارگران حدود ۱میلیون ۳۰۰هزار تومان است و بسیاری از این کارگران هم کارگران روزمرد، قرارداد موقت هستند که حقوق ثابتی ندارند.

به فرض این‌که آن‌چنان‌که وزیر کار دولت روحانی ادعا کرده است ماهانه به هر کارگر ۲۰۰هزار تومان بسته حمایتی داده شود، آن هم در شرایطی که تورم و گرانی بیداد می‌کند این مبلغ ناچیز چه مشکلی از معیشت و سفره خالی این کارگر حل می‌کند؟

 

طرح یارانه شکست‌خورده 

پیش از این نیز رژیم با دادن ۴۰هزار تومان یارانه تلاش داشت که وانمود کند به فکر معیشت مردم به‌خصوص به فکر معیشت مردم فقیر است، اما این طرح هم هیچ مشکلی از مردم حل نکرد به‌گونه‌ای که پس از اجرای طرح یارانه نیز شاهد بودیم که مردم سال‌به‌سال به زیر خط فقر سقوط می‌کنند.

واقعیت این است که دولت روحانی با این طرح صرفاً به‌دنبال یک اقدام تبلیغاتی است و این اقدام نیز برای برای سرپوش گذاشتن بر شکست سیاست‌های اقتصادی و برای سرپوش گذاشتن بر ناتوانی پیشبرد طرح‌های بنیادی اقتصادی و حل اساسی مشکلات مردم است.

رسانه حکومتی(جهان صنعت) اذعان کرد، ناتوانی در پیش‌برد طرح‌های بنیادی اقتصادی نیز یکی از دلایل مهم ورشکستگی اقتصادی و فقر روزافزون حاکم بر دولت است.ناتوانی که منجر به نابودی تولید کشور، ورشکستگی اقتصادی و فقر مردم شده است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات