728 x 90

قیام آبان روی امواج صدای ایران و جهان

تصاویری از شهیدان قیام
تصاویری از شهیدان قیام

«اسیر واقعی» کیست؟

در یک تمثیل مصور هنری (کاریکاتور) از آثار قیام آبان۹۸ که بر روی اینترنت تکثیر شده است، شاهدیم که جوانی شورشی توسط پاسدار ولایی هدف گلوله قرار گرفته و بر زمین افتاده است. خون جوان مشتاق آزادی از سرش جاری و آنگاه به حلقات زنجیری خونرنگ بدل شده و سر زنجیر بر پای پاسدار قاتل، قفل شده است. در عنوان این اثر می‌خوانیم: «اسیر واقعی».

این تمثیل منطبق با واقعیت را داشته باشید؛ حالا به دستگاه تبلیغاتی حاکمیت ولایت فقیه بنگرید که برای گدایی حمایت بین‌المللی از سرکوب و کشتار و جنایات خودش، که با جواز آتش‌ به اختیار خامنه‌ای صورت گرفته ــ تلاش ۲۴ساعته می‌کند تا حق قیام و خروش و شورش خلقی محروم از آزادی و معیشت را «خشونت، اغتشاش، فتنه، آشوبگری، غارتگری و...» جلوه دهد!

تمام ارگانهای تبلیغاتی خامنه‌ای بسیج شده و تلاش می‌کنند چهره این قیام مردمی و اصیل را در منظر جهانیان مشوش و آلوده به خشونت و ویرانگری و آسیب‌رسانی به امکانات مردمی معرفی کنند! توقع و هدفشان از این پمپاژ تبلیغاتی این است که دولتها و سازمانها و ارگانهای سیاسی و فرهنگی دنیا از رژیم حمایت کنند و قیام‌آفرینان آبان ۹۸ را محکوم نمایند!

در این بازارگرمی و دجال‌بازی پرسابقه ولایی، دنیا اما نسبت به حمایت از تقلاهای دیوانه‌وار دستگاه تبلیغاتی خامنه‌ای، سوت و کور است و بلندگوهای محکومیت بلاهت و جنایت ولایت فقیه، در چهار سوی ایران و جهان پر رونق و پر دوام. به‌راستی «اسیر واقعی» کیست؟

 

دولت مستأصل

صورت مسأله آثار استراتژیک قیام آبان ۹۸همین است که سراپای نظام آخوندی را دچار هراس و سردرگمی و بن‌بست بی‌مثال در ۴دهه گذشته کرده است. به این اظهارات سخنگوی دولت روحانی (ربیعی) در روز ۱۹آذر در دانشگاه صنعتی شریف توجه کنید که هم واقعیت قیام مردمی و هم جنایات دولت متبوعش، وی را دچار چه بن‌بستی نموده است. این جمله‌های دولت مستأصل و «اسیر واقعی» را قیاس کنید با نعره‌های گوریل نظام احمد خاتمی در نماز جمعه اول آذر که فراخوان به کشتار و قتل‌عام قیام‌آفرینان می‌داد:

علی ربیعی: «متأسفانه نمی‌توانم آن‌طور که دلم می‌خواهد بحثم را پیش ببرم. رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی خیلی عذابم می‌دهند. نمی‌خواهم به‌گونه‌ای حرف بزنم که خوراک برای آنها تهیه شود...به‌دلیل مسئولیت اخلاقی خودم نسبت به نظام، مایل نیستم آمارهای نگران کننده‌ای در این خصوص بدهم»! (رادیو فرانسه، ۱۰دسامبر ۲۰۱۹)

 

تبلیغ نخ‌نمای خودکشته‌سازی با هدف تهدید به سکوت خانواده‌ها

به‌دنبال گسترش چنین استیصال‌هایی در سراپای نظام که بی‌شک خون شهیدان و جان‌ باختگان قیام آبان است که دامن کل جمهوری اسلامی آخوندی را گرفته، شمخانی نیز از طرف خامنه‌ای روانه خانه‌های شهیدان و دیدار با خانواده‌های آنان شده که: هم به روال ۴۱سال گذشته، خودکشته‌سازی راه بیندازد و هم خانواده‌ها را تهدید به سکوت کند. جالب است که شمخانی برای دلجویی از خانواده‌های شهیدان، یک دستوردهنده قتل به‌نام لیلا واثقی را هم یدک و شاهد آبروباختهٔ خودش کرده که فرمان کشتار در فرمانداری شهر قدس تهران را صادر کرده بود! طرفه روزگار را بنگر که در نظام جمهوری اسلامی، برابری زن و مرد فقط در ارتکاب جنایت میسر شده است!

 

قیامی که پاسخ همه پرسش‌ها را می‌دهد

پرسش این است که واقعیت پیش روی نظام، هم در تبلیغات رو به خارج ایران و هم در دست زدن به این‌گونه اقدامات مستأصلانه چیست؟ آیا پاسخی واقعی‌تر و دقیق‌تر و اثرگذارتر از خود قیام آبان ۹۸و آثار استراتژیک آن هست؟ اگر این همه تبلیغات از روز دوم قیام تاکنون در جهان و ایران اثرگذار بود، سخنگوی دولت و شمخانی از طرف خامنه‌ای دست به این کارها می‌زدند؟ از طرفی واقعیت انعکاس‌های داخلی و جهانی، هم نسبت به قیام آبان و هم نسبت به جنایات و تبلیغات نظام آخوندی چه بوده است؟ خامنه‌ای در این انعکاس‌ها کدام واقعیت را می‌بیند که تفاوت اساسی با تمام قیامهای پیشین را حس می‌کند؟

 

تنگنای نظام در قیامی روی امواج صدای ایران و جهان

گزیده‌ای از حمایت از قیام آبان و محکومیت جنایات ملایان در ایران و جهان، گویای زخم کاری و عمیقی‌ است که ناکارآمدی بسیج دستگاه تبلیغاتی آخوندی در آن گرفتار شده و آواری بر بحران موجودیت آن شده است. یادآوری می‌شود که این لیست خلاصه شده، شامل صدها شخصیت سیاسی و حقوقی و فرهنگی در ایران و جهان نمی‌شود که به‌صورت انفرادی از قیام آبان حمایت نموده‌اند:

ـ ۱۶۰وکیل دادگستری در ایران خواهان پیگرد قضایی عاملان کشتار آبان شدند.

ـ بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران: ما نمی‌توانیم شاهد این همه فجایع باشیم و سکوت کنیم.

ـ بیانیه شوراها و فعالان صنفی دانشگاههای سراسر کشور در ۱۶آذر ۹۸: نه دیماه ۹۶را فراموش کرده‌ایم و نه آبان ۹۸را. در دو هفته‏‌ای که گذشت، ایران شاهد برگ دیگری از تاریخ خود بود.(امضای ۱۷شورای صنفی دانشجویی، در حال تکمیل)

ـ بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون اعتراضات قدرتمند مردمی آبان ۹۸: جمعیتی که در طی سال‌ها تحت فشارهای گسترده معیشتی و فقر و فلاکت و بیکاری جانشان به لب رسیده بود، به مقاومت جانانه‌ای دست زدند. با خانواده کشته‌شدگان آبانماه همدردی کرده و به مردم معترض درود می‌فرستیم.

ـ حمایت ایرانیان آزاده در سراسر اروپا و آمریکا و اقیانوسیه با برگزاری تظاهرات در شهرهای اروپایی و آمریکا و استرالیا.

ـ بیانیه جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج در محکومیت سرکوب اعتراضات آبان.

ـ آنتونیو گوترز دبیرکل سازمان ملل ‌متحد: نسبت به قربانیان قیام ایران توسط رژیم ایران ابراز تأسف می‌کنم. این رژیم حقوق مردم در برگزاری اجتماعات صلح‌آمیز و آزادی بیان را باید محترم بشمارد.

ـ میشل باشله کمیسر عالی حقوق‌بشر خواهان تحقیقات مستقل درباره سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ شد.

ـ عفو بین‌الملل: از آمار تلفات اعتراضات ایران وحشت‌زده شدیم.

ـ مانیتورینگ حقوق‌بشر ایران: از شورای امنیت سازمان ملل متحد، دولتهای جهانی و جامعه بین‌المللی می‌خواهیم تا با دخالت خود، رژیم ایران را مجبور کنند تا فوراً قتل و سرکوب معترضان را متوقف کند.

ـ ۲۲برنده جایزه نوبل از قیام آبان ۹۸مردم ایران حمایت کردند.

 

ـ جوسپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یکشنبه ۹دسامبر/ ۱۸آذر با انتشار بیانیه‌یی اعلام کرد: به‌کارگیری «خشونت علیه اعتراضات غیرخشونت‌آمیز» در ایران از نظر کشورهای اتحادیه اروپا غیرقابل قبول است.

ـ بیانیه فدراسیون جهانی جوانان دموکرات در همبستگی با مردم ایران.

ـ احزاب کمونیست سودان و پاکستان: خشونت علیه مردم ایران را به‌شدت محکوم می‌کنیم.

ـ ۳۵۰فعال حقوق‌بشر، وکیل و استاد دانشگاه خطاب به میشل باشله: «از ۱۵تا ۲۱نوامبر ۲۰۱۹، نیروهای امنیتی، معترضان در شهرهای کوچک و بزرگ سراسر کشور را با پرتاب کپسول‌های گاز اشک‌آور و شلیک مستقیم گلوله‌های نظامی سرکوب کرده‌اند. مقامات حکومت ایران اجساد کشته‌ شده‌ها را به خانواده‌های عزادار تحویل نمی‌دهند و از ارائه اطلاعات درباره معترضان زخمی و زندانی خودداری می‌کنند.»

ـ سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه ۱۱آذر/ دوم دسامبر اعلام کرد بر اساس گزارشهایی که از ایران دریافت کرده و راستی‌آزمایی آن‌ها، تعداد کشته‌شدگان (تا ۱۱آذر) دست‌کم ۲۰۸نفر است.

ـ سازمانهای جوانان و دانشجویان ترقی‌خواه از پنج قاره جهان: ما با مردم ایران اعلام همبستگی می‌کنیم!

ـ سازمان گزارشگران بدون مرز: ممانعت رژیم ایران از دسترسی آزادانه به اطلاعات را محکوم می‌کنیم؛ این رژیم برای به سکوت کشاندن تظاهرات عظیم، اینترنت را قطع کرده است.

ـ رئیس‌جمهور آمریکا: ایران آن‌چنان بی‌ثبات شده است که رژیم تمامیت سیستم اینترنت خود را قطع کرده است تا این‌که مردم بزرگ ایران نتوانند در مورد خشونت عظیمی که در حال وقوع در کشور است، صحبت کنند.

ـ وزارت‌خارجه آلمان: ما از گزارشات در مورد کشته‌شدگان در ایران شوکه شدیم؛ رفتار ناشایست نیروهای امنیتی رژیم ایران را محکوم می‌کنیم.

ـ رهبر اپوزیسیون کانادا: محافظه‌کاران در همبستگی با مردم ایران هستند که به‌نحوی شجاعانه با دولت استبدادی خود مبارزه می‌کنند.

ـ وزیر خارجه سوئد: از آمار کشته‌های ایران وحشت زده‌ام. هیچ چیزی نمی‌تواند این بی‌رحمی را توجیه کند.

ـ بیانیه مرکز مطالعات حقوق‌بشر امان با رتبه مشورتی ملل متحد: ما از ملل ‌متحد و مراجع بین‌المللی مدافع حقوق‌بشر می‌خواهیم سرکوب تظاهرات در ایران را قویاً محکوم کنند.

ـ بیانیه انستیتوی حقوق‌بشر بنگلادش: ما سرکوب وحشیانه تظاهراتها در ایران را محکوم می‌کنیم.

ـ سازمان پاس کریستی در استرالیا: گزارشهایی که از ایران می‌رسند حاکی از شلیک مستقیم سپاه پاسداران و دیگر نیروهای امنیتی به سمت تظاهرات مردم و جوانان شورشگر در شهرهای ایران است.

ـ انجمن حقوق‌بشری گروه برای همه در ایتالیا: ما از موج قیام سراسری و اعتراضات مردم ایران حمایت می‌کنیم. ما از سازمان ملل ‌متحد و عموم مراجع بین‌المللی مدافع حقوق‌بشر می‌خواهیم تا سرکوب تظاهرات مردم ایران را قویاً محکوم کنند.

 

این قیام و این واکنش‌ها چه می‌گویند؟

قیام آبان ۹۸ و واکنش‌های پیرامون آن، پیامی کوتاه دارند که همانا پایان یک دوران و آغاز دوران جدید فرا رسیده است.

در دوران جدید همان‌طور که نشانه‌های آن از درون نظام آخوندها هم مشاهده می‌شود، شاهد رسوب انگیزه‌های عناصر این رژیم و نیز ریزش‌ دانه درشت‌های آن هستیم. قیام آبان ۹۸، گسترده‌ترین بحران را در درون نظام ولایت فقیه ایجاد کرده است که کیفیت آن با نمونه‌های مشابه در قیامهای ۸۸و ۹۶ قابل قیاس نیست.

رقم خوردن سرنوشت ایران با سرنگونی حاکمیت ولایت فقیه، آدرسی است که پیام قیام آبان ۹۸ از خود ساطع می‌کند. تغییر دورانی، هم در ذهن و هم در عین جامعهٔ ایران شروع شده است که فراخوان به بازگشت‌ناپذیری به تعادل پیشین می‌دهد.

 

بیشتر بخوانید:

شناخت معرکه‌گیری‌ تبلیغات آخوندیسم