728 x 90

لیست‌گذاری خامنه‌ای، ضربه کیفی بر رأس دیکتاتوری

سخن روز
سخن روز

روز دوشنبه ۳تیر۹۸دولت آمریکا در یک اقدام کم‌سابقه در جهان، خامنه‌ای ولی‌فقیه نظام و دفتر و بیت او و همة‌ افراد و مهره‌های منصوب شده توسط او را که تمام مقدرات کشور را به دست دارند. در لیست تروریستی خود قرار داد و تحریم کرد.

این اقدام پس از لیست‌گذاری سپاه پاسداران یک کلان ضربه سیاسی خوار کننده است که آثار و پیامدهای عمیق سیاسی و اقتصادی بر رژیم متزلزل و بحران زدهٔ آخوندی دارد.

اقدامی که آشفتگی جدی در بالاترین سطوح به وجود آورد.

ابعاد چنین ضربه‌ای به رژیم ‌چیست؟

تحریم و در لیست قرار گرفتن نام شخص اول رژیم و تمام دفترها و نهادها و افراد منصوب شده توسط او چه معنا و چه پیامدهایی دارد؟
بیت خامنه‌ای که در لیست قرار گرفته در ساختار نظام چه جایی و چه نقشی دارد؟

 

دامنه تحریم‌های اخیر و محدودیت‌های ناشی از آن

در این مورد ابتدا لازم است بخش‌هایی از متن حکم ترامپ مورد توجه قرار گیرد.

بر اساس محور ۱متن حکم، همه منصوبان خامنه‌ای و همه منصوبات توسط بیت خامنه‌ای تحت تحریم قرار می‌گیرند. البته اسامی مورد نظر در ذیل حکم به وزارت خزانه‌داری و وزیر خارجه اعلام شده است.

 

ترجمه بخش ۱حکم ترامپ

« بخش ۱. (الف) تمام اموال موجود اشخاص نامبرده در زیر و منافع در اموال که در ایالات متحده هستند و یا بعداً در داخل ایالات متحده قرار می‌گیرند و یا در آینده یا بعد از آن تحت اختیار یا کنترل هر یک از افراد ایالات متحده قرار می‌گیرند، مسدود گشته و اجازه به انتقال، یا پرداخت، یا صدور، یا بیرون کشید یا دخل و تصرف به هر صورت دیگر در آنها داده نمی‌شود:

(i) رهبر عالی جمهوری اسلامی ایران و دفتر رهبر عالی ایران (SLO)؛ یا

(ii) هر شخصی که توسط وزیر خزانه‌داری در مشورت با وزیر امور خارجه تعیین می‌شود:

(A) فردی که توسط رهبر عالی ایران یا SLO به‌عنوان مقام رسمی ایران تعیین شده باشد یا به‌عنوان رئیس هر نهاد مستقر در ایران یا هر نهاد دیگری که در خارج از ایران واقع شده و متعلق به یک یا چند نهاد در ایران می‌باشد؛

(B) شخصی که به‌عنوان مقام دولتی ایران یا به‌عنوان رئیس هر نهاد مستقر در ایران یا هر نهاد دیگری که در خارج از ایران مستقر است که متعلق به و یا تحت کنترل یک یا چند نهاد در ایران که توسط رهبر عالی ایران یا SLO منصوب شده باشد؛

(C) به‌طور مادی اقدام به کمک، پشتیبانی و یا ارائه خدمات مالی، مادی، یا تکنولوژیکی، یا کالا یا خدمات به حمایت از هر فردی که دارایی و منافع آن در املاک بر طبق این بخش مسدود شده باشد؛

(D) متعلق به یا تحت کنترل و یا به‌نمایندگی از جانب کسی یا متعهد به‌عمل از جانب کسی که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم دارایی و منافع او در اموال تحت این بخش مسدود شده است؛ یا

(E) عضو هیأت مدیره یا مدیر ارشد اجرایی هر فردی که دارایی و منافع او در اموال در این بخش مسدود شده باشد.

(ب) ممنوعیتها در بخش (الف) این بخش اعمال می‌شود بجز مواردی که در قانون، یا مقررات، و احکام، و دستورالعملها یا مجوز‌هایی که ممکن است پیرو این فرمان و صرف‌نظر از هر گونه قرارداد وارد شده و یا هر مجوز یا پروانه صادر شده قبل از تاریخ این فرمان صادر شده باشد. »

توضیح درباره تحریم هشت نفر فرماندهان سپاه- فرماندهان نیروی زمینی، نیروی هوا-فضا و نیروی دریایی و فرمانده پنج منطقه دریایی

 

نقش مقاومت ایران در لیست‌گذاری شدن خامنه‌ای

مورد تحریم قرار دادن شخص اول یک رژیم تا آنجا که سوابق موجود نشان می‌دهند، در دنیا بسیار کم‌سابقه است اکنون پرسش اصلی این است که دولت آمریکا به چه علت این کار را کرد؟

اولا شخص خامنه‌ای در ۴۰سال دیکتاتوری رژیم آخوندی نقش درجه یک داشته و اثر انگشت وی در عملیات تروریستی در گوشه و کنار جهان چیزی نیست که بتوان نادیده گرفت!

او به همراه شمار دیگری از سردمداران رژیم سال‌هاست که توسط اینترپل و قضاییه برخی کشورها مانند آرژانتین تحت تعقیب بوده و کماکان تحت تعقیب هستند!

ثانیا این لیست‌گذاری در نتیجه مجموعه فعالیت‌های مقاومت و مردم ایران علیه دیکتاتوری ولایت‌فقیه در داخل و خارج کشور و مشخصاً افشاگریهای انجام شده توسط شورای ملی مقاومت محقق شد.

پیگیریهای مفصل مقاومت ایران در این زمینه را می‌توان در کتاب‌های زیر دید:

کتاب «فرستادگان ترور رژیم ایران»

«کتاب امپراطوری اقتصادی سپاه»

 

منظور از تحریم بیت خامنه‌ای و منصوبانش چیست؟

  1. دستگاه ولایت‌فقیه اساساً حول شخص ولی‌فقیه چیده شده است. نظارت ولی‌فقیه بر سه قوه، انتصاب مدیران صدا و سیما و ارگانهای صادر کننده ترور و بنیادگرایی طبق قانون اساسی این رژیم تماماً و بلاواسطه به شخص ولی‌فقیه وصل‌ هستند.
  2. از سوی دیگر بیت خامنه‌ای معادل دربار سلطنت مطلقه ولایت‌فقیه است که توسط بازوهای اجرایی وی مهم‌ترین اهرم‌های ثروت و قدرت را در این نظام در دست دارند مانند: رحیم صفوی، علی‌اکبر ولایتی که خود به تنهایی دهها شغل دارد و بسیاری مانند او که مشاغل کلیدی مهمی را در دست داشته و تمامی ارگانهای نظام را کنترل می‌کنند.
  3.  

پیام اجتماعی تحریم خامنه‌ای چیست؟

تحریم شخص خامنه‌ای و منصوبان و کمپانی‌هایش در اولین گام باعث فشرده شدن حلقه محاصره علیه رژیم و تشدید بحران سرنگونی می‌گردد. مواضع تخت روانچی و سخنگوی وزیر خارجه و روحانی که استیصال و انزوای رژیم در جلسه شورای امنیت را بازتاب داد در این مورد قابل‌ توجه است. بی‌سبب نیست که مقامات رژیم مستمراً تلاش می‌کنند ابعاد سیاسی-اجتماعی این ضربه کوچک‌نمایی کنند!

  1. پیآمد دیگر این واقعه،‌ تضعیف بلاواسطه نیروهای سرکوبگر در داخل و نیروهای جنگ‌افروز رژیم در خارجه است. گزارشات درونی رژیم در این مورد بر خرابی وضعیت کل رژیم دلالت دارند که برخی از آنها را می‌توان از لابلای آنچه که کارشناس‌های حکومتی در رسانه‌های رسمی عنوان می‌کنند، دریافت.
  2. از سوی دیگر چنین تحریمی با استقبال مردم و گسترش اعتراضات مردمی در داخل کشور برضد خامنه‌ای مواجه شده و می‌شود با نگاهی به بازتاب‌های آن در شبکه‌های اجتماعی به‌روشنی می‌توان این واقعیت را نظاره کرد.
  3. لیست‌گذاری خامنه‌ای و وابستگان و نهادهایش یک کلان ضربه به توان اقتصادی دیکتاتوری ولایت‌فقیه نیز می‌باشد، امری که در تقلیل هم سرکوب و هم در جنگ‌افروزی خارجی رژیم تاثیر جدی و بلافصل دارد و عوارض آن را باید بیش‌از‌پیش در روزهای آینده رصد کرد.
  4.  

پیوست

پس از اعلام تحریم خامنه‌ای و «بیت العنکبوتش» برخی از سرکردگان رژیم موضع‌گیریهایی کرده‌اند که تاکنون موارد زیر در خبرگزاریها و سایتهای رژیم منعکس شده است:

 1. عباس موسوی سخنگوی وزارت‌خارجه رژیم در توئیتی نوشته است: تحریم رهبری و فرمانده دیپلماسی کشور یعنی بسته شدن همیشگی راه دیپلماسی.

دولت ترامپ در حال نابودی همه سازوکارهای جا افتاده بین‌المللی برای حفظ صلح و امنیت جهانی است.

 1. علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در صفحه توئیتر خود نوشت: تحریم اشخاص کلیدی طرف مقابل یعنی مهر پایان بر مسیرهای دیپلماتیک و بستن فضای مذاکره به‌صورت یک جا.

باز هم تناقض و آشفتگی در سیاست بازی ترامپ. برهم زدن آرامش منطقه نیاز به اعلام رسمی ندارد تصمیمات بی‌خردانه این چنین، حجتی است آشکار بر بن‌بست در سیاست خارجی آمریکا.

 1. حسام الدین آشنا مشاور حسن روحانی در توئیتی نوشت: «هر ایرانی با خواندن خبر تلاش تیم «ب» برای تحریم دکتر ظریف به‌شدت عصبانی می‌شود، اما از طرف دیگر این بهترین فرصت برای اثبات صلح دوستی اوست...».
 2. امیر علی ابوالفتح کارشناش مسائل آمریکا، در توئیتر نوشت: تصمیم به تحریم محمدجواد ظریف، فقط تصمیم به تحریم یک وزیر امور خارجه نیست، تصمیم به تحریم صدای دیپلماتیک ایران در جهان است، صدایی که با افشای “تیم بی” بلندتر از هر زمان دیگری شنیده شد و بیش از هر زمان دیگری بر افکار عمومی جهانیان تاثیر گذاشت، ظریف، تحریم شدنی نیست

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات