728 x 90

ماورای وقاحت؛ اقتصاد ما کم کوچک شده؟!

اقتصاد کوچک شده
اقتصاد کوچک شده

ارتجاع به زبان ساده بازگرداندن جامعه به عقب و توقف پیشرفت و آبادانی است. خمینی مرجع تقلید همه مرتجعانی است که در ۴۰سال گذشته در ایران قدرت را غصب کرده‌اند. مرتجعان در ابتدا وعده کمال و بهروزی می‌دهند اما چون قادر نیستند در این مسیر اقدامی کنند می‌گویند آنقدرها هم به قهقرا نرفته‌ایم! می‌گویند در فلان بخش و بهمان قسمت کارهای بزرگی کرده‌ایم و آن هنگام که آمار و ارقام های خودشان را جلوی چشمشان می‌گذاریم آن وقت می‌گویند ۱.۷ درصد عقب رفتیم، اما کشورهای دیگر را نگو و نه پرس... و این منطق کسانی است که خود را منزه می‌دانند و ریا و سالوس و دروغ را را به دیگران نسبت می‌دهند.

وقتی آخوند روحانی دست به مقایسه می زند

روحانی روز ۱۲شهریور بخشی از کارنامه اقتصادی دولتش را به نمایش عمومی گذاشت و ضمن پرداختن به موضوع کرونا و بقیه مسائل جاری کشور مدعی شد، در سه ماهه اول امسال فقط ۱.۷درصد اقتصاد ما کوچک شده! یعنی کمتر از دو درصد. او مقایسه‌ای هم انجام داد و گفت «بسیاری از کشورها در طول این چهار پنج ماه در طول مدت کرونا از لحاظ اقتصادی دچار رشد منفی اقتصادی ۹درصد یا ۱۰درصد و ۱۲درصد تا ۱۳درصد به تفاوت اینها اقتصادشان کوچک شده است»

وقتی واقعیتها روحانی را پس می‌زنند

پرداختن به سفیدسازیهای آخوند روحانی در حوزه اقتصاد کلان کشور، چندان به بررسی‌های موشکافانه و تحلیل نمودارها و ارزیابی محافل پژوهشی حاجت نیست. همین‌قدر که کارگران فریاد می‌زنند:

«۷۰درصد قدرت خریدمان نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته. حقوق حدود ۶۵درصد از کارگران بازنشسته کمتر از ۳میلیون تومان است و خط فقر هم توسط مسئولان ۶میلیون تومان اعلام شده به این نتیجه می‌رسیم که ۷۰درصد از بازنشستگان پایین‌تر از خط فقر قرار دارند» (ایلنا. ۱۳شهریور۹۹) کافی است!

از قضا در ارزیابی نهادهای بین‌المللی نیز گوشه‌ای از به عقب رفتن جامعه ایران نمایان شده است:

«بر اساس آمار سالیانه صندوق بین‌المللی پول جمهوری اسلامی در سال۲۰۱۹ بالاترین سقوط تولید ناخالص داخلی (منفی۸.۲ درصد) را میان کشورهای جهان تجربه کرده است.تنها ۱۵کشور جهان در سال۲۰۱۹ کاهش تولید ناخالص داخلی داشته‌اند و ایران جزء ۷کشور معدود در دنیا می‌باشد که ۳سال متوالی این سیر نزولی را دنبال نموده است» (مستقل. ۱۲شهریور۹۹).

دروغی که همتی در دهان روحانی گذاشت

آخوند روحانی وقتی از رشد نقدینگی و پایه پولی صحبت می‌کند و با گلایه از رسانه‌هایی که «انفجار نقدینگی» را به تصویر می‌کشند، می‌گوید «بحمدالله رشد پایه پولی ما کمتر از ۳درصد بوده در این ۵ماهه، نشان می‌دهد که مسیر حرکت اقتصادی ما یک مسیر صحیح و درستی است که ما داریم طی می‌کنیم». باز به یاد می‌آوریم که آخوندهای مرتجع چگونه واقعیت را قلب می‌کنند و به کوچک نمایی روی می‌آورند.

چند روز پیش ناصر همتی رئیس بانک مرکزی در تلویزیون رژیم آخوندی اعلام کرده بود «خوشحالم به مردم بگویم نقدینگی کنترل شده و پایه پولی در ۵ماهه ابتدای امسال نسبت به پایان سال قبل تنها ۴درصد رشد داشته و نقدینگی نیز در این مدت ۱۲درصد افزایش یافته است» فعلاً از این بگذریم که آخوند روحانی بر اساس مصلحت نظام که از خمینی آموزش گرفته است ۴درصد رشد پایه پولی همتی را کمتر از ۳درصد اعلام کرد و لابد یک درصد رشد پایه پولی کم و زیاد شود که قابلی ندارد! بگذریم.

طبق اعلام رسمی در روزهای آخر سال۱۳۹۸، رقم نقدینگی بیش از ۲۶۵۷هزار میلیارد تومان بوده است.همتی مدعی است این رقم در پنج ماهه امسال ۱۲درصد رشد داشته است و با این حساب به رقم ۲۹۷۶هزار میلیارد تومان رسیده است. همتی ابراز خوشحالی کرده بود که این نرخ رشد نقدینگی شتاب کمتری از سال‌های قبل داشته است اما آمار رسمی (بانک مرکزی) نشان می‌دهد نرخ رشد نقدینگی در ۵ماهه اول همه سال‌های یک دهه گذشته پایین‌تر از ۱۲درصد بوده است و بنابراین میزان رشد نقدینگی امسال، یک رکورد محسوب می‌شود.

«انفجار نقدینگی»

مدتی پیش یکی از کارشناسان اقتصادی ایرانی مقیم آمریکا، ضمن توصیف وضعیت کشور از «انفجار نقدینگی»، ابر تورم و اقتصاد ونزوئلایی هم نام می‌برد. همتی در همان مصاحبه با تلویزیون رژیم، این موضوع را رد کرد و مدعی شد هیچ انفجاری رخ نداده است! و این بحث را هم به آخوند روحانی منتقل کرد تا او بگوید آمریکا (؟!) بدنبال انفجار نقدینگی است اما دولت نگذاشته است انفجار رخ دهد! حال باید یک بار دیگر به رقم نقدینگی توجه کرد و پرسید این انفجار نیست؟

نقدینگی در ایران

نقدینگی در ایران

آمارهای رسمی و بین‌المللی چه می‌گویند؟

در همین رابطه مرکز آمار ایران در گزارشی می‌گوید اقتصاد کشور در فصل بهار سال جاری نسبت به سال پیش ۳.۵ درصد کوچکتر شده است. این گزارش نشان می‌دهد آخوند روحانی به قسمتی از گزارش نگاه کرده است که تولید ناخالص داخلی بدون احتساب بخش نفت ۱.۷ درصد کاهش یافته است.جالب این‌که در همین گزارش میزان رشد منفی گروه‌های اقتصادی نیز ذکر شده است.گروه خدمات که نزدیک به نیمی از تولید ناخالص را تشکیل می‌دهد دارای رشد منفی ۳.۵ درصدی بوده است. علاوه بر آن بخش صنایع و معادن رشد منفی بیش از ۴درصدی داشته است و بخش کشاورزی هم با همه تبلیغات کذایی برای آن رشد منفی ۰.۱ به‌دست آورده است!

از همه عیان‌تر نیز بخش نفت و گاز است که رشد منفی ۱۴.۳درصدی را برای خود ثبت کرده است. البته میزان تولید و صدور نفت و گاز رژیم آخوندی را کسی به درستی نمی‌داند و این عدد و رقمها جنبه ‌رسمی دارد، تا واقعیت چه باشد؟! نهادهای بین‌المللی حدس می‌زنند در چند ماه اخیر صادرات نفت رژیم ایران در محدوده ۳۰۰هزار بشکه باشد. آنهم با کمک تکنیک‌های دور زدن تحریم‌ها و استفاده از پرچم کشورهای دیگر و باقی ترفندها...

به‌خاطر همین تنگنا و شرایط وخیم اقتصادی است که صندوق بین‌المللی پول می‌گوید اقتصاد ایران ۶درصد نسبت به سال گذشته کوچکتر شده است. همین نهاد بین‌المللی تولید ناخالص ایران را در سال۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ منفی ۷.۶ و ۵.۴درصد ارزیابی کرده بود. . بانک جهانی نیز کاهش رشد اقتصادی ایران در سال۲۰۲۰را منفی ۵.۳درصد پیش‌بینی کرده است.بدین ترتیب «رشد منفی اقتصاد ایران طی سه سال گذشته به ۹.۸درصد رسید و سرانه کاهش تولید ناخالص داخلی ایران در این مدت به حدود ۲۱۵هزار تومان بالغ شد» (یورونیوز. ۱۲شهریور۹۹).

جالب‌تر این‌که در اوایل شهریور که روحانی میزان آسیب دیدگی اقتصاد از کرونا را ۳درصد اعلام کرده بود وزیر اقتصاد دولتش چند ماه قبل از آن به ۱۵درصد آسیب به اقتصاد اشاره کرده بود که باز هم نشان می‌داد روحانی یا خبری از این آمارهای رسمی ندارد و یا اصلاً اهمیتی به آنها نمی‌دهد.

آمار اشتباه روحانی درباره رشد اقتصادی

ترفند جدید آخوند روحانی پس از تحریم‌ها و ویروس کرونا این‌گونه است که هر آمار و ارقامی که نشان مثبتی دارد را به پای خود و دولتش می‌نویسد و هر چه که منفی بود را به گردن عوامل دشمن و کرونایی که از کشور چین وارد شده است می‌اندازد.

همین ماه پیش بود که روحانی در جلسه هیأت دولت مدعی شد که دولت در شرایطی کشور را تحویل گرفته بود که رشد اقتصادی منفی ۷.۴درصد بود ولی او رشد اقتصادی را به ۵درصد رسانده است و رشد منفی دو سال گذشته هم به‌خاطر تحریم‌ها بوده است که زمانی خامنه‌ای ادعا می‌کرد هیچ تاثیری در ما نخواهد داشت!

مجددا آخوند روحانی نشان داد که به آمارهای رسمی کشور اهمیتی نمی‌دهد. همگان بیاد دارند مرکز آمار رشد اقتصادی از سال۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ را به‌طور متوسط ۱.۶درصد اعلام کرده بود و لی روحانی رقم ۵درصد را اختراع کرد. بدتر از گزارش مرکز آمار، گزارش بانک مرکزی بود که متوسط رشد اقتصادی سال‌های دولت آخوند روحانی را تنها ۰.۸درصد اعلام کرده بود.

(مشرق ۲۲مرداد۹۹)

(مشرق۲۲مرداد۹۹)

نمونه‌ای از یک اقتصاد شکست‌خورده

می‌توان حرفهای حاکمان غاصب و ریا کار نشسته بر تخت حکومت در ایران را از روز اول ورود خمینی به کشور تا به‌حال را موشکافی کرد و سیاهه‌ای از تناقضها و دروغها و خدعه و نیرنگ و به‌قول خودشان مصلحت نظام را بر دایره افکند. اما چه سود وقتی این سیاست‌ها هم‌چنان ادامه دارد و مردم ایران به تونل وحشت و نیستی کشیده شدند و از خشم و درد به خود می‌پیچند.

«در هفته‌های اخیر با ادامه نرخ تورم بالا که از سال ۱۳۹۷ آغاز شده بار دیگر بحث ونزوئلایی شدن اقتصاد ایران تبدیل به بحث روز و داغ محافل رسانه‌یی و حتی علمی کشور شده است... اگر چه این خطر محتمل است اما احتمال آن چندان زیاد نیست و خطر بسیار مهم‌تر و محتمل‌تری اقتصاد ایران را تهدید می‌کند.و آن، تبدیل شدن اقتصاد ایران به یک نمونه اقتصاد ناموفق و شکست‌خورده است. اگر ونزوئلا به‌دلیل شکل‌گیری ابر تورم تبدیل به یک نمونه ناموفق اقتصادی شده است اقتصاد ایران نیز می‌تواند تبدیل به یک نمونه دیگر اقتصاد ناموفق شود» (جهان صنعت. ۱۳شهریور۹۹).

آری، ارتجاع حاکم در ایران، جامعه و همه ارکان آن را به سوی قهقرا و عقبگرد سوق داده است و می‌رود تا از خود یک مدل و الگوی بی‌سابقه در به اسارت گرفتن سرنوشت یک خلق در زنجیر را به ثبت برساند اما پیش از آن که موفق شود توسط مردم و مقاومت ایران به زیر کشیده خواهد شد و به عبرتی برای ظالمان و تجاوز کنندگان به حقوق خلق‌ها تبدیل خواهد گردید.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/5dd977ae-bd73-485e-ba9d-1896758d134b"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات