728 x 90

مایک پمپئو: آمریکا تلاش نیروی دریایی سپاه پاسداران برای اقدام ایذایی علیه کشتی انگلستان را محکوم می‌کند

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا بعد از طرح شکست‌خورده سپاه پاسداران برای مصادره نفتکش انگلیسی در خلیج‌فارس طی پیامی گفت: آمریکا تلاش نیروی دریایی سپاه پاسداران برای اقدام ایذایی علیه کشتی انگلیس نزدیک تنگه هرمز را محکوم می‌کند.

وی در ادامه گفت: ما از نیروی دریایی سلطنتی در تضمین آزادی تردد دریایی تقدیر می‌کنیم و به کار با متحدانمان برای تضمین آن که رژیم ایران امنیت دریایی و تجارت جهانی را مختل نکند، ادامه می‌دهیم.

 

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در بریفینگ مطبوعاتی روز گذشته گفت: وزارت‌خارجه تلاش نیروی دریایی سپاه پاسداران رژیم ایران برای مزاحمت و ممانعت غیرقانونی از عبور کشتی تجاری بریتیش هریتج با پرچم انگلیس در نزدیکی تنگه هرمز را محکوم می‌کند. ما اقدامات نیروی دریایی سلطنتی در تضمین آزادی دریانوردی و جریان آزاد تجارت از این آبراه بسیار مهم را مورد تحسین قرار می‌دهیم. ما به کار تنگاتنگ با انگلستان و متحدانمان ادامه خواهیم داد برای این‌که تضمین کنیم که فعالیت‌های شرورانه رژیم ایران بیشتر از این قانون بین‌المللی را نقض نکند و امنیت دریانوردی و تجارت جهانی را مختل نکند.

 روز گذشته همچنین ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا اقدام تهاجمی قایقهای سپاه پاسداران علیه نفتکش انگلیسی را تهدیدی برای آزادی دریانوردی بین‌المللی دانست که می‌بایست راه‌حلی بین‌المللی و از طرف همه کشورها برای آن در نظر گرفت.

سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا افزود: اقتصاد جهان به جریان آزاد بازرگانی متکی است و این امر ضروری است که همه کشورها از این رکن اصلی شکوفایی جهان حفاظت کرده و آن را حفظ کنند.

 

به گفته مقامهای آمریکا، قایقهای سپاه پاسداران روز چهارشنبه ۱۹تیرماه به یک نفتکش انگلیسی در خلیج‌فارس نزدیک شده و از آن کشتی خواسته بودند که در آبهای نزدیک به ایران متوقف شود.

بنا‌ به گزارشهای منتشر شده ناو جنگی انگلستان «اچ ام اس مونت رز» که نفتکش بریتیش هریتیج را اسکورت می‌کرده سلاح های روی عرشه خود را به سوی نیروهای سپاه پاسداران نشانه رفته و به آنها هشدار می‌دهد که عقب بکشند و آنها عقب می‌کشند.

به گزارش سی.ان.ان، مقامهای آمریکا گفتند یک هواپیمای آمریکایی که بر فراز آنها پرواز می‌کرده است، از این حادثه فیلم گرفته ولی تاکنون فیلم آن منتشر نشده است.

آخوند روحانی تهدید کرده بود که توقیف نفتکش رژیم آخوندی توسط انگلستان را تلافی خواهد کرد.

 

پاسدار محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت رژیم در برآشفتگی از توقیف نفتکش رژیم ایران توسط نیروی دریایی انگلستان در جبل الطارق، تهدید کرده بود وظیفه دستگاههای مسئول توقیف یک نفتکش انگلیسی است.

وی افزود: انگلستان اگر نفتکش ایرانی را رفع توقیف نکند، وظیفه دستگاههای مسئول، اقدام متقابل و توقیف یک نفتکش انگلیسی است.

 

نیروی دریایی انگلستان روز پنجشنبه ۱۳تیرماه یک نفتکش رژیم ایران را در آبهای جبل‌الطارق، به‌دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، توقیف کرد. این اقدام چشمگیر می‌تواند روابط میان کشورهای غربی و رژیم ایران را پرتنش‌تر کند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات