728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی – سه‌شنبه ۳۰بهمن۹۷

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

روزنامه‌های حکومتی امروز سه‌شنبه ۳۰بهمن، تیتر مشترکشون را به حرفهای خامنه‌ای در مورد هشدار به مسئولان در مورد خدعه اروپا اختصاص داده‌اند. کشمکشهای مربوط به ‌FATF، بسته اروپا، و هشدارها پیرامون شرایط انفجاری جامعه از دیگر مطالبی است که در روزنامه‌های امروز دیده می‌شود.

روزنامه‌های باند خامنه‌ای قسمت دود و دم حرفهایش رو به اروپا و مسئولان نظام را برجسته کرده‌اند:

کیهان: تکلیف آمریکا مشخص است مراقب خدعه اروپا باشید

و روزنامه‌های باند رقیب عقب‌کشیدن خامنه‌ای از تصمیم‌گیری را در تیتر برجسته کرده‌اند:

مردم‌سالاری: من به مسئولان نمی‌گویم چه کنند.

کشمکش بر سر ضرورت رد یا قبول لوایح در روزنامه‌های هر دو باند حکومتی، با موضوع اینس‌تکس و فشارهای اجتماعی و تحریم‌ها آمیخته شده است:

رسالت: مسأله اینجاست که اروپا نمی‌خواهد هزینه‌ای برای حفظ برجام بپردازد و اصولاًًًً به‌خاطر همین است که از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تمکین می‌کند. اروپایی‌ها در هیچ‌ جایی تصریح نکرده‌اند که INSTEX تحریم‌های آمریکا را بی‌اثر خواهد کرد و بلکه تصریح کرده‌اند تحریم‌های آمریکا را نقض نخواهند کرد... تنها کاری که در این شرایط برای جلوگیری از تضییع بیشتر منافع ملی می‌توان انجام داد این است که ایران دست به تعدیل فوری تمام تعهدات خود در برجام بزند.

ابتکار هم نوشته: « مصلحت کدام است؟ رد لوایح چهارگانه کنوانسیون جهانی پولشویی و مبارزه با تروریسم یا قبول آن؟ مسئولیت پیآمد رد و یا پذیرش این لوایح و انطباق آن با مصلحت لازم با کیست؟» و بعد با اشاره به وضعیت بن‌بست نظام افزوده است:« اکنون نظام سیاسی در برابر تشخیص یک مصلحت تعیین‌کننده در وضع برزخی قرار دارد؛ خروج از بلاتکلیفی گسترده که مدیریت اوضاع را با موانع روزافزون روبه‌رو کرده است. بدیهی است تشخیص مصلحت در وضع غیرعادی انجام می‌شود؛ وضعی که نه به‌طور کامل خوب است و نه بد بلکه انتخابی است میان بد و بدتر و نه خوب و خوب‌تر... FATF ایده‌آل نیست؛ همان‌گونه که برجام ایده‌آل نبود. اما مصلحت آن بود که برجام امضا شود. حال لوایح چهارگانه محکی است که توان دیپلماسی ایران را برای جلوگیری از همسویی کامل اروپا با آمریکا در ضربه به ایران تعیین می‌کند».

هشدار نسبت به وضعیت انفجاری جامعه در اثر بحرانهای اجتماعی - اقتصادی در روزنامه‌های باند روحانی دیده می‌شود:

ایران ارگان دولت روحانی نوشته است:« ‌آنچه بیش از هر چیز رژیم سلطانی پهلوی را منفور عام و خاص کرده بود، تنها مسأله نان و آب نبود. به سخره گرفتن حق‏‌ها و آزادی‏‌های بشر علت‌العلل خروش انقلابی ملت ایران بود... بی‌شک، بقای نظام سیاسی برخاسته از انقلاب بدون تحقق کامل ارزش‎های انقلابی ناممکن است... ساختار واقعی موجود بنا‌ به دلایلی خواسته یا نخواسته عرصه را بر حق تنگ کرده است». این روزنامه خاطرنشان کرده جوانان وضعیت خود را با کشورهای توسعه یافته می‌سنجد و احساس مغمومیت می‌کنند. «مغمومیتی که پیامدهای منفی بسیاری برای جامعه و نظام دارد».

آرمان هم نوشته است: « قدرت خرید مردم ۶۰درصد کاهش یافته است/ بودجه سال آینده کسری ۱۵۰هزار میلیارد تومانی خواهد داشت/ دولت به اصلاحات ساختاری تن نمی‌دهد». در ادامه افزوده است: « بودجه سال آینده و برنامه‌ها دولت هیچ‌یک گویای یک بسته حمایتی برای تأمین معیشت نیستند و تاثیر این شرایط برای فرودستان و کارگران به‌مراتب سخت خواهد بود».

در تیترهای امروز دعوای باندی بر سر تسهیلات تجاری گوشه‌یی از یک چپاول نجومی را بارز کرده است:

مستقل: عسکر اولادی از بی‌کفایتی بانک مرکزی می‌گوید: صادرات قفل شده است

ابرار اقتصادی: بانک مرکزی واکنش نشان داد؛ ۶/۱۶میلیون یورو ارز حاصل از صادرات عسکراولادی وارد چرخه اقتصادی نشد

و سایر دعواهای باندی هم در تیترهای دیگر روزنامه‌های هر دو باند دیده می‌شود:

ثروت: دلواپسان با مطرح کردن استیضاح رئیس‌جمهور چه هدفی را دنبال می‌کنند؟ منافع ملی در مسلخ مصالح جناحی

عصر ایرانیان: کریمی قدوسی: روحانی در خدعه اروپایی‌ها گرفتار شده است

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات