728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی – سه‌شنبه ۱۲تیر۹۷

مروری بر رسانه‌های حکومتی – سه شنبه ۱۲تیر۹۷
مروری بر رسانه‌های حکومتی – سه شنبه ۱۲تیر۹۷

 

مهم‌ترین عنوان اغلب صفحات اول روزنامه‌های حکومتی در روز سه‌شنبه ۱۲تیرماه به به بزرگنمایی و دود و دم حول سفر آخوند روحانی به دو کشور اروپایی اختصاص یافته است. در کنار آن خبرهای مربوط به فساد و رانت‌خواری در دولت روحانی و پیامدهای ارز ۴۲۰۰تومانی و وعده وعیدها برای شیرین کردن آب خرمشهر دیده می‌شود. اما در صفحات داخلی روزنامه‌ها بیشترین مطالب و برخی سرمقاله‌ها به سوزوگداز از برگزاری اجلاس بزرگ مقاومت ایران در ویلپنت اختصاص یافته است. در میان سیل لجن پراکنیهای معمول، وحشت رژیم از اقتدار مقاومت و پیام سرنگونی در این اجلاس دیده می‌شود:

جوان: امسال هم فرانسه میزبان تجمع (مجاهدین) در حمایت از رهبران این سازمان از جمله مریم رجوی بود؛ همایشی که هر سال با زرق و برق فراوان‌تری برگزار می‌شود... جد بابین، معاون سابق وزیر دفاع در دولت بوش می‌گوید: باید نام مجاهدین خلق از لیست سازمانهای تروریستی حذف شود. نام این سازمان- به‌طور عجیب- به‌درخواست تئوکراسی تهران توسط دولت کلینتون در لیست سازمانهای تروریستی قرار گرفت.

رسالت: بیانیه اف.ای.تی.اف در حالی در پاریس صادر می‌شود که (مجاهدین)

به‌راحتی در پاریس میتینگ جنگ‌افروزانه برای براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی برگزار می‌کنند.

سخن (رهبر مجاهدین) در میتینگ امسال پاریس، دو بخش بود؛

۱-... تشویق غرب به تشدید تحریم ها.

۲- فرمان... به هواداران برای براندازی و آشوب در ایران.

کیهان: یادداشت روز:... آمریکایی‌ها در تبلیغات سیاسی وانمود می‌کنند که در حال مدیریت «تحول بنیادی» در ایران هستند...در این بین (مجاهدین) نیز مدعی هستند سرگرم مدیریت اعتراضات در ایران بوده و مقدمات جایگزینی را فراهم می‌نمایند

کیهان: اخراج سفیر فرانسه کمترین پاسخ به جولان قاتلان ۱۷هزار ایرانی در پاریس:... متأسفانه دولت آقای روحانی با بی‌اعتنایی به عزت ایرانیان، هیچ واکنش قابل توجهی نسبت به این رفتار گستاخانه پاریس نشان نداد و از احضار و اخراج سفیر نیز امتناع کرد... اما نکته قابل تأمل مجوز دولت فرانسه به این (سازمان) و شرکت برخی سناتورهای فرانسوی در این میتینگ بود.

گفتنی است در تیرماه سال گذشته تنها ۴۸ساعت پس از سفر ظریف به فرانسه، پاریس به (سازمان مجاهدین خلق ایران) اجازه برگزاری میتینگ داد و نکته تأسف‌برانگیز این‌که ظریف از همراهی پاریس با (مجاهدین) صرفاً به‌عنوان نقطه ابهام در روابط یاد کرد!

وطن امروز: منافقین در میانه میدان!

التهابات سیاسی- امنیتی در کشور بالا گرفته است و روی مطالبات مردمی برنامه‌ریزی‌‌های گسترده‌یی برای اغتشاش شده است. در یک تحلیل کوتاه و چند‌‌‌بندی تلاش می‌کنم فهم خود را درباره ریشه درگیری‌‌های خشونت‌آمیز ۶ماه گذشته که به # سازمان_مجاهدین_خلق منسوب می‌شود، بیان کنم.

۱- سازمان تا سال ۸۸ اعتقاد داشت اول باید ارتش آزادیبخش و چریک‌ها وارد عمل شوند و بعد قیام و جنبش به وجود ‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید. بعد از این‌که دید سال ۸۸ اول جنبش به‌وجود آمد و سازمان در ابتدای کار نقشی نداشت، نظریه‌‌‌‌اش را عوض کرد و تقدم جنبش بر ارتش را مطرح و تصویب کرد.

۲- سازمان اعتقاد دارد ۲مسأله می‌تواند سبب ایجاد جنبش علیه نظام شود:

الف- دعوای جناحی داخل حاکمیت مثل سال ۸۸

ب- اعتراضات اقتصادی

۳- سازمان متخصص‌ترین گروه در دنیا در تخلیه تلفنی است و از سال ۹۰-۸۹تخلیه تلفن‌هایش را به سمت فعالان اجتماعی و سیاسی کف برده و مشغول جمع‌آوری اطلاعات است. ۴۰۰نفر مستقر در آلمان این کار را انجام می‌دهند.

۴- سازمان از بدو روی شبکه‌‌های اجتماعی سوار است و البته بدون اسم؛ سازمان فعالان سیاسی اپوزیسیون در کف و مردم عادی را تور می‌کند و آنها به منابع سازمان تبدیل می‌شوند، بدون این‌که بدانند طرف آنها سازمانی تروریستی است.

۵- بیش از ۷۰درصد فراخوان‌‌های اعتراض و فیلم‌‌های اغتشاش که در #آمدنیوز منتشر می‌شود، از کانال‌‌های مربوط به سازمان است. مسعود رجوی از دیماه تا کنون ۵پیام برای این اغتشاشات و درگیریها فرستاده که در این سال‌ها بی‌نظیر است. او می‌خواهد این اعتراضات را گران به عربستان و آمریکا بفروشد.

۶- نفرات سازمان شهرها را بین خودشان تقسیم کرده‌‌اند و در یک فرآیند چند ساله نخبگان و معترضان کف را در گروه‌‌های تلگرامی سازماندهی کرده‌‌اند و مثلاً در یک شهر کوچک بیش از ۵هزار عضو در گروه‌‌های مختلف هستند که زمینه هماهنگی درباره مکان و ساعت تجمع را آنجا اعلام می‌کنند.

۷- خشونت، نحوه رفتار و شعارها همه مربوط به سازمان است. مثلاً شعار اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تموم شد ماجرا، فقط در دانشگاه تهران یا مرگ بر روحانی فقط در مشهد سر داده شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ولی شعارهای مستقیم مربوط به براندازی، در همه جا بود و مرتباً تکرار می‌شد.

روزنامه ارگان دولت روحانی خبر از پذیرش لوایح ۴گانه مرتبط با اف.ای.تی.اف داده است:

ایران: صفاری نطنزی عضو کمیسیون امنیت مجلس از توافق سران سه قوه برای تصویب لوایح چهارگانه مرتبط با FATF خبر می‌دهد. او توضیح داده که اگر کار این لوایح تا سه ماه آینده به پایان نرسد، به‌دلیل شروع عضویت اسراییل و عربستان در کارگروه FATF احتمال خروج کشورمان از فهرست سیاه بسیار سخت خواهد شد، وی گفت: اصلاً بحث فعلی کمیسیون امنیت ملی و حتی مجلس... این بحثی است که در سطح سران سه قوه هم پیگیری شده و حتی در مجلس شنیده می‌شود که با رهبر معظم انقلاب هم هماهنگی‌هایی صورت گرفته است.

 

روزنامه‌های باند حسن روحانی بر ضرورت تداوم مذاکره با غرب و کشورهای منطقه تأکید کرده‌اند:

آرمان: علی خرم: طبق ماده ۴۱همین منشور کشور تهدیدکننده صلح و یا ناقض صلح باید مورد کاهش روابط دیپلوماتیک و سپس انزوای سیاسی از سوی جهان قرار گیرد تا اگر مؤثر واقع نشد و راه خود را تصحیح نکرد، تحریم‌های تجاری، اقتصادی، صنعتی شامل آن کشور گردد. دولتمردان ترامپ در حال جا انداختن همین فرمول هستند تا آرام‌ آرام ایران را مدل مواد ۳۹و ۴۱منشور ملل‌متحد قرار دهند تا برای تحریم‌های شورای امنیت آماده شود و اگر موفق شوند ماده ۴۲منشور، یعنی شبیه حمله به عراق را نیز شامل حال ایران نمایند. بدین ترتیب وزارت امور خارجه باید کاملاًً هوشیار عمل نموده و اجازه مدل‌نگاری آمریکا برای ایران ندهد و برعکس با برنامه‌ریزی برای سفر رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه به کشورهای گوناگون و به‌ویژه کشورهای اروپایی که بیش از دیگر کشورها زیر ذره‌بین رسانه‌یی قرار دارند، نشان دهند ایران نه منزوی است و نه در فرمول و مدل آمریکا و اسراییل قرار می‌گیرد... هر اندازه موفقیت در این عرصه و در عرصه کسب رضایت عمومی مردم می‌تواند همدلی و وحدت ملی به‌وجود آورد، حکومت و ملت می‌توانند با هم این دوران سخت را پشت سر بگذارند.

جهان صنعت: دروازه‌های ورود ایران به اروپا

ایران برای آن که بتواند در سطح اتحادیه اروپا رأی مثبت بگیرد به عبارتی بسته‌های تشویقی اروپا را برای ادامه راهش در برجام داشته باشد باید خودش هم تلاش کند نه آن که دست روی دست بگذارد‌. ایران باید به کشورهای اروپایی سفر و لابی و یارگیری کند...

ایران نیز می‌تواند روی سوئیس و نقش اتریش بر اتحادیه اروپا حساب باز کند. زمانی که برای سفر به اتریش برنامه‌ریزی می‌شد هنوز دولت دست راستی بر سرکار نیامده بود اما الآن این دولت بر سرکار آمده و اگر ایران دیر بجنبد ممکن است دولت دست‌راستی به جای آن که طرفدار ایران باشد سر بخورد و به سمت کشورهای خنثی و یا حتی مخالف برود...

شرق: «مذاکره»؛ آری یا خیر؟

اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران متعاقب خروج این کشور از برجام، شرایطی را به وجود آورده است که نداشتن راهبرد متناسب برای مقابله با آن، می‌تواند کشور را درگیر مشکلاتی جدی کند...برخلاف مدعیانی که در مذاکرات نفس‌گیر بر طبل دلواپسی کوبیدند، توافق هسته‌یی حاصل راهبرد صحیح «مذاکره» بود که با تدبیر «نرمش قهرمانانه» رهبر انقلاب، انتخاب رویکرد «تعامل با جهان» در راهبرد سیاست خارجی کشور و پذیرش منطق برد- برد به نتیجه رسید...در هیچ مکتب سیاسی‌ای نمی‌توان مذاکره را به‌معنای سازش یا تسلیم تلقی و تفسیر کرد. بنابراین به‌نظر می‌رسد قبل از هر چیز تغییر این ذهنیت، پشت‌سرگذاشتن ادبیات رایج کنونی و ترویج فرهنگگفتگو در فضای سیاسی جامعه ضروری باشد. برخلاف تصور اولیه از این امر، توصیه به مسئولان کشور برای مذاکره با آمریکا، در شرایط کنونی و بدون زمینه‌سازی اولیه نیست. تعلل ایران در لابی‌گری و کناره‌گیری عناصر طرفدار برجام از کابینه ترامپ و کنار گذاشته‌شدن افراد باقی‌مانده با فشارهای لابی صهیو نیستی، فرصت را برای مخالفان برجام فراهم کرد...ضروری است از هر اقدامی که م‍ؤید رفتار آمریکا درباره ایران باشد، پرهیز کرد.

مذاکرات جدی با اروپا درباره موضوعاتی که قبلاً مطرح شده، موضع اتحادیه را در مقابل آمریکا تقویت خواهد کرد. در همین راستا، حل و فصل مشکلات با عربستان سعودی در راهبردهای منطقه‌یی باید در اولویت سیاست خارجی قرار گرفته و قبل از آن که فرصتها در موضوعات محل اختلاف دو کشور از دست رفته و به تهدید تبدیل شود، آنها را از طریق مذاکرات جدی و با منطق برد- برد بین دو همسایه حل و فصل کرد.

 

در روزنامه‌های باند روحانی خبر از تفاهم آمریکا و روسیه برای عقب راندن رژیم از سوریه داده‌اند:

جهان صنعت: دستور کار نشست هلسینکی میان سران آمریکا-روسیه

توطئه علیه ایران؟

محوریت نشست آتی هلسینکی میان دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین آینده دمشق و پیشنهادی برای قرار گرفتن روسیه در فهرست شرکا به‌منظور خارج کردن ایران از میدان نبرد در سوریه است.

به گزارش جامعه ایرانی، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در برنامه خبری سی‌بی‌اس‌نیوز گفت نشست ۱۶ژوئیه (۲۵تیر) «تنها با حضور سران دو کشور» و بالاخره در مورد سوریه و در کنار آن «مجموعه‌ای از مسایل دیگر» برگزار خواهد شد.

بولتون همچنین اشاره کرد که آمریکا مخالفت‌های لفاظانه خود نسبت به بشار اسد را که تا کنون با تاکتیک‌های مختلف از جمله قدرت نیروی هوایی روسیه و نیروهای مورد حمایت ایران مانند حزب‌الله در قدرت مانده کاهش داده است.بولتون گفت: «گمان نمی‌کنم که اسد مسأله راهبردی باشد. به نظر م ایران مسأله راهبردی است.»

یک مقام ارشد آمریکایی به سی‌بی‌اس‌نیوز گفتند که دولت آمریکا حال پذیرفته که اسد فعلاً در قدرت بماند و تصمیم گرفته روی ترغیب پوتین به قطع روابط با شریک نظامی خود یعنی ایران متمرکز شود.

بولتون به سی‌بی‌اس‌نیوز گفت: «این احتمال وجود دارد که مذاکرات بیشتری برای کمک به خارج کردن نیروهای ایران از سوریه و بازگرداندن آنها به ایران صورت گیرد.»

 

در روزنامه‌های باند ولی‌فقیه به‌رغم روضه‌های وحدت در عرصه‌های مختلف به دولت روحانی حمله کرده‌اند:

رسالت:‌ دبیرکل جامعه انجمنهای اسلامی اصناف و بازار:مشکلات اقتصادی به‌دلیل سوء‌مدیریت مسئولان است...دبیرکل جامعه انجمنهای اسلامی اصناف و بازار گفت: در حالی که برخی کشورها برنامه‌های اقتصادی برای ۵۰سال آینده خود طراحی می‌کنند، متأسفانه در کشور ما طی سه ماه گذشته تصمیماتی گرفته شده که این تصمیم‌ها هر روز تغییر می‌کند

کریمی‌اصفهانی با بیان این‌که مسائل اقتصادی نارضایتی‌هایی را در میان مردم ایجاد کرده است گفت: رهبری بیش از ۱۰سال است که درباره مشکلات اقتصادی تذکر می‌دهد که اگر به تذکرات ایشان توجه و اصل ۴۴قانون اساسی به درستی اجرا می‌شد، امروز شاهد نابسامانی‌های اقتصادی، بیکاری و گرانی نبودیم.

کیهان: بعضی از چهره‌های سیاسی به بحث راجع به استراتژی آمریکا درباره ایران پرداخته و به سه رویه اشاره کرده‌اند؛ «تغییر نظام»، «مهار» و «تضعیف ایران» و در این میان بعضی از آنان مدعی شده‌اند که مهار ایران بهتر از تغییر نظام ایران است! در این رابطه باید گفت این هر سه یک معنا می‌دهند و جدای از یکدیگر نیستند. چرا که نظام ضعیف مهارپذیر می‌شود و سرنوشتی جز تغییر ندارد.

در عین‌حال طرح این بحث که مهار بهتر از براندازی است و این‌که می‌توان برای حفظ نظام به مهار آن تن داد، که بعضاً از سوی دستگاههای حساس مطرح می‌شود به این معنا است که دشمن توانسته «ضرورت مهار جمهوری اسلامی»! را در ذهن پاره‌ای از کارشناسان رسمی کشور به‌ یک موضوع قابل درک و قابل پذیرش تبدیل کند. علاوه بر آن وقتی ما نشانه‌هایی از شعارهای مبتنی بر تغییر را در حوادث ۱۰سال اخیر مشاهده می‌کنیم و همانها را در بعضی تجمعات محدود امروزی هم می‌شنویم- نظیر شعار سوریه را رها کن، فکری به‌حال ما کن- و عین همین موضوع در «تجزیه و تحلیل‌هایی» که با ظاهر کارشناسی به مقامات مسئول و دستگاههای حساس ارائه می‌گردد، متوجه می‌شویم که مسأله اعتراضات اجتماعی و یا به‌اصطلاح «جنبش‌های اعتراضی» نیست... در این موضوع فشار و تبلیغات روانی آمریکایی‌ها بیش از توده‌های مردم روی مسئولان و دست‌اندرکاران وارد می‌شود تا آنان به رهبری نظام و نهادهای انقلابی فشار آورده و به پذیرش عقب‌نشینی وادار نمایند. از منظر آمریکایی‌ها تأثیر «الیت حاکم» در صورتی که از خود ضعف نشان دهد از تأثیر فشار اجتماعی بر نظام بیشتر است

 

سایر بحرانهای رژیم در تیترهای دیگر روزنامه‌های سه‌شنبه دیده می‌شوند:

آرمان: حسن خمینی: عبور از انشقاق شجاعت لازم دارد

آرمان: پدیده آقازادگی از علل نارضایتی مردم

آفتاب یزد: سریع القلم: برای حل مشکلات به خانه تکانی فکری نیاز داریم

ابرار اقتصادی: عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس: برخی دولتیها در افزایش قیمت ها دست دارند

حمایت: مهاجرت سالانه ۷۰۰هزار روستایی به شهرها

رسالت: طهماسب مظاهری: دلیل گرانی‌ها، رشد ۱۵۰درصدی نقدینگی

کیهان: دستاورد برجام در حوزه بانکی تقریباً هیچ بود

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/35ef7da5-97ee-4b8c-93d5-3582ae16ffab"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات