728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی – پنجشنبه ۲۴مهر ۹۷

گزیده روزنامه های حکومتی
گزیده روزنامه های حکومتی

در روزنامه‌های حکومتی امروز پنجشنبه ۲۴آبان تیتر مشترک مربوط به اعدام دو تن از قربانیان رژیم تحت عنوان مفسد اقتصادی است. حمله به ظریف به‌خاطر اشارهٔ او به رواج پولشویی گسترده در رژیم و متقابلاًً دفاع از او موضوع بعدی مشترک در روزنامه هاست. این دعوا با دعواهای باندی بر سر CFT آمیخته شده. بسته اروپایی هم بهانه حمله روزنامه‌های دلواپسان به باند روحانی است.

روزنامه حکومتی سیاست روز در مورد اعدام دو نفر تحت عنوان مفسد اقتصادی، ناخواسته به نمایشی بودن این ماجرا اذعان کرده و نوشته است« مردم انتظار دارند با محاکمه مفسدان بازار اگر نه به‌حالت قبل، لااقل به وضعیتی بهتر از این برگردد. با وجود دستگیری و گذراندن روند محاکمه بسیاری از متهمان بازار ارز و موبایل هم‌چنان قیمت ارز سر به فلک کشیده است و گویی هیچ قصدی برای پایین آمدن آن نیز وجود ندارد».

کیهان خامنه‌ای در مطلبی به قلم پاسدار حسین شریعتمداری با عنوان:«آب را گل نکنید» نوشته است« کسی منکر وجود پولشویی و یا احتمال وجود آن نیست ولی آقای ظریف در دفاع از ضرورت تصویب FATF به این موضوع پرداخته و از تصویب لوایح چهارگانه FATF به‌عنوان راه‌حل مقابله با پولشویی یاد کرده است و این، دقیقاً همان خواسته بارها اعلام شده دشمنان بیرونی و تابلو‌دار ملت ایران است».

سیاست روز هم از عمق جنگ باندی در دعوای پولشویی پرده برداشته و نوشته است«وزیر خارجه در مصاحبه خود گرچه گفته هیچ نهاد جمهوری اسلامی ایران را متهم نمی‌کند، اما اشاره او غیرمستقیم رسانه‌های خارجی را به سوی نهادهایی کشانده که در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارند یا قرار خواهند گرفت. نهادهایی هم‌چون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه قدس، شخص سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس».

 

روزنامه‌های باند روحانی در دفاع از ظریف پاسخ باند رقیب را داده‌اند.

آفتاب یزد: هجمه به وزیر خارجه به‌خاطر اظهارات او درباره پولشویی – سعید شریعتی: شک نکنید ظریف سند دارد

ایران هم نوشت« سخنگوی وزارت‌خارجه در واکنش به فضای ایجاد شده گفت: سخنان وزیر امور خارجه نگاهی آسیب‌شناسانه به استفاده از منابع مالی نامشروع در برابر اقدامات قانونی و تدابیر شفافیت ساز نظام است» ایران به‌نقل از قاسمی افزوده است«واقعیت پولشویی توسط باندهای تبهکار داخلی یا قاچاقچیان بین‌المللی قابل کتمان نیست و چه بسا همانها برای جلوگیری از شفافیت و جرم‌انگاری این پدیده با پول‌های کثیف به فضاسازی و گل آلود کردن شرایط برای فرار از مسئولیت و مجازات روی آورند».

آرمان هم نوشته است« به هر حال اظهارات وزیر خارجه مبتنی بر برخی اطلاعاتی است که دارد... ظریف از روی دلسوزی و در راستای توجیه سیاست‌های پیوستن ایران به سازمان مبارزه با پولشویی چنین مسائلی را مطرح کرده که نباید مورد سوءاستفاده دشمنان قرار گیرد».

 

بسته اروپایی موضوع نگرانی روزنامه‌های دلواپسان است.

از جمله جوان نوشته است«نزدیک به دو ماه از وعده اروپا برای تأسیس کانال ویژه برای حفظ مبادلات مالی با ایران، راه‌اندازی این سامانه هم‌چنان معلق است.

بلژیک، فرانسه، لوکزامبورگ و اتریش چهار کشور نامزد برای میزبانی این کانال مالی هستند، ولی وزارت‌خارجه اتریش دیروز به صراحت اعلام کرد که به‌دلیل شک و تردید‌ها و همچنین خطرات در موقعیتی قرار ندارد که قادر باشد میزبانی این نهاد را بپذیرد. تردید اروپایی‌ها به جایی رسیده که گوردون سوندلند، سفیر آمریکا در بروکسل، پایتخت اتحادیه اروپا، طرح اروپایی‌ها را یک «ببر کاغذی» دانست».

 

روزنامه‌های باند روحانی هم تنها«روزنه امید» نظام را در همین راه‌حل اروپایی دانسته‌اند.

ایران ارگان دولت روحانی نوشته است« در پنجمین نشست گروه بورس و بازار با حضور صاحبان صنایع و کمپانی‌ها و نمایندگان اروپا در پاریس که توسط فوروم ایران و اروپا برگزار شد، مورد بررسی قرار گرفت، راه‌هایی که برای مقابله با تحریم‌ها مطرح می‌شود، چه معافیت‌های نفتی، چه SVP بود که هر کدام روزنه‌های امیدی را برقرار می‌کنند اما در عین‌حال هر کدام مشکلاتی هم دارند. اما ایران وقت زیادی ندارد، زیرا آمریکا در تلاش است با اعمال فشار فرصت ابتکارعمل را از طرف ایرانی بگیرد».