728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی - دوشنبه ۲۲مهر۹۸

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

مهم‌ترین مطالب و عنوانهای روزنامه‌های حکومتی در روز دوشبنه ۲۲مهر، به اظهارات خامنه‌ای در مراسم سردوشی پاسداران و دیدار با نخست‌وزیر پاکستان اختصاص یافته است. حرفهای روحانی خطاب به نخست‌وزیر پاکستان نیز در کنار این عنوانها دیده می‌شود. اشک تمساح برای کردهای سوریه موضوع مطالب روزنامه‌های هر دو باند حاکم است. اف.ای.تی.اف و برجام از دیگر مطالب روزنامه‌های دوشنبه است. حمله به روحانی به‌خاطر اشاره‌اش به حذف مجاهدین از مجلس اول در روزنامه‌های امروز ادامه دارد.

 

روزنامه‌های حکومتی در اقدامی یکپارچه میانجی گری پاکستان برای کاهش تنش بین رژیم و عربستان را نیاز عربستان دانسته‌اند و شرط و شروط گذاشته‌اند، برخی هم از این امکان استقبال کرده و به نظام توصیه کرده‌اند فرصت مذاکره را از دست ندهد.

فرهیختگان: سعدالله زارعی: موضع جمهوری اسلامی توقف جنگ یمن است یعنی تهران می‌گوید جنگ یمن باید متوقف شود و در مقابل هم اگر عربستان این موضوع را بپذیرد زمینه برای موضوعات دیگر هم فراهم می‌شود، اما اگر سعودی‌ها این را به شروطی و مراحلی موکول کند، طبیعتاًً نشان‌دهنده این است که آنها صرفاً صحنه‌آرایی مذاکراتی به‌راه انداخته‌اند و در پشت صحنه تدارکی برای موفقیت میانجی‌گری عمران‌خان در نظر نگرفته‌اند و صرفاً این فرآیند هم مانند مذاکراتی است که در استکهلم و آذر سال ۹۷داشتند. این مسیر مانند بسیاری از مذاکراتی است که انجام می‌شود ولی معطوف به نتیجه نیست

فرهیختگان: حشمت الله فلاحت پیشه: ایران شرط خاصی برای آغاز مذاکرات و روابط دوجانبه با سعودی ندارد اما به‌هرحال تحولات منطقه شرایط و محدودیت‌هایی را ایجاد کرده است از این‌رو خواه‌ناخواه باید آتش‌بس در یمن شکل بگیرد و اقدامات تخریبی علیه ایران پایان یابد و بعد به سمت مذاکره حرکت کنیم.

اگر این اتفاق رخ داد آن‌وقت است که می‌شود به مذاکره امیدوار شد. در غیراین صورت پیش‌بینی می‌کنم حضور عربستان در چنین مسیرهایی تنها تاکتیکی باشد».

جوان: سعودی‌ها برای تضمین قدرت خود و ماندگاری در عرصه قدرت حاضرند همه منطقه را به امنیت اسراییل بفروشند تا آمریکا حفظ‌شان کند...

ایران: کمال دهقانی فیروزآبادی عضو کمیسیون امنیت: نه تنها موقعیت ژئوپلتیکی بلکه وضعیت فرهنگی، مذهبی و تاریخی ایجاب می‌کند که روابط متقابل ایران و عربستان بیش از حد مشخصی متلاطم نباشد... اما آیا چشم‌انداز شرایط امیدبخش است؟ فعلاً نمی‌توان به این سؤال پاسخی قطعی داد

جمهوری اسلامی: سفر عمران‌خان نخست‌وزیر پاکستان و تلاش وی و دیگران برای میانجی‌گری میان ایران و عربستان را در چنین شرایطی باید به فال نیک گرفت، امنیت آبهای خلیج‌فارس را باید کشورهای دارای ساحل در منطقه تأمین و تضمین کنند. به جنگ بیهوده و خانمانسوز یمن باید خاتمه داد.

آرمان: اگر قرار است بین ایران و عربستان، آرامش و صلح پایدار ایجاد شود باید هر دوطرف دست از ماجراجویی و اقدامات تنش‌آفرین بردارند...به نظر می‌رسد می‌توان به حضور عمران‌خان در تهران امیدوار بود

 

یک روزنامه باند روحانی برای بی‌نتیجه بودن میانجیگری، به عمق مخاصمات رژیم با آمریکا و عربستان اشاره کرده است:

آرمان: مهدی مطهرنیا: باید پذیرفت که لبه‌های اصطکاک میان تهران و ریاض و همچنین تهران با واشنگتن آن‌قدر گسترده و باند پر پهنایی از تعارض‌ها را در بر می‌گیرد که نمی‌توان سفر یا حرکت شخصی مانند عمران‌خان را تقویت کننده سریع حل منازعه و اصطکاک میان تهران و ریاض دانست. همان‌گونه که دیدیم عادل الجبیر نیز در ارتباط با تهران و آنچه که سخنگوی دولت در ایران بیان کرده بود موضع‌گیری نمود و پنج پرونده اتهامی بر علیه ایران را از سوی ریاض مطرح کرد و ایران نیز در باب آنچه که عربستان می‌گوید و آنچه که در منطقه انجام می‌دهد، دیدگاههای مستحکمی دارد که محیط اصطکاک با ریاض را افزایش داده و در مناطقی مانند بحرین، یمن، سوریه و عراق امتداد می‌بخشد.

 

اف.ای.تی.اف موضوع مقالات برخی از روزنامه‌های باند روحانی است:

آرمان: در شرایطی که روز گذشته کارگروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF جدیدترین نشست خود را با دستور کار بررسی وضعیت ایران در پاریس برگزار کردند، اما لوایح CFT و پالرمو در ایران هم‌چنان بلا تکلیفند

ابتکار: پس از گذشت ماه‌ها هنوز سرنوشت FATF این ماجرای پردردسر و پرجنجال مشخص نشده...ابراهیم نکو، دبیر دوره نهم کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دو اتفاق در مسائل اقتصادی ما دارای اهمیت است، یکی بحث تحریم‌ها بوده که آمریکا و هم‌پیمانانش نهایت تحریم‌ها را بر کشور اعمال می‌کند و بحث دیگر تصویب برخی از قوانین در مجلس بوده که می‌توانند تاثیرگذار باشد.

همدلی: فلاحت‌پیشه:‌ سکوت مجمع تشخیص مصحلت نظام درباره لوایح FATF به‌معنای تأیید آن است

ستاره صبح: عبدالرضا هاشم‌زایی: مسکوت ماندن FATF در مجمع تشخیص به‌دلیل مذاکرات پشت‌پرده بوده است مجمع اگر دغدغه معیشت مردم را دارد، FATF را تصویب کند.

 

حمله به روحانی به‌خاطر اعتراف به حذف مجاهدین توسط خمینی در مجلس اول و زیر سؤال بردن شورای نگهبان رژیم در روزنامه باند مؤتلفه دیده می‌شود:

رسالت: اسدالله بادامچیان در پایان نشست دبیران مؤتلفه گفت:جایی برای آن نیست که سخن از راهی که مجاهدین علیه قانون اسلامی قصاص به آشوب و فتنه برخاستند، گفته می‌شود. انتظار ما این است که ریاست‌جمهوری موضع خود را منطبق با قانون اساسی و رهنمود‌های خمینی اصلاح کند

 

یک روزنامه هم‌سو با روحانی پیشاپیش جلسه مطبوعاتی او در ۲۲مهر را به سخره گرفته است:

آرمان: این نشست خبری نیز با نشست‌های مطبوعاتی که از ۲۹اردیبهشت ۹۶تا امروز برگزار شده تفاوت چندانی نخواهد داشت... احتمال زیاد امروز نیز شاهد خواهیم بود. برای نمونه احتمالاً رئیس‌جمهور در خصوص مسأله حمله ترکیه به مناطق کردنشین سوریه خواهند گفت که‌ ایران طرفدار گفتگو و صلح است و نگرانی‌ها ترکیه باید رفع شود. در خصوص وضعیت زنان خواهند گفت که قبول داریم مشکلاتی جدی وجود دارد اما این دولت گام‌هایی مثبت برداشته است. آن چیزهایی که مطرح نشده و مطرح نمی‌شود بسیار مهم‌تر از مطرح‌شده‌هاست. نمی‌توان با پاسخ‌های کلی و تصریح آن که «خوب، خوب است» و «بد، بد است» از اظهارنظر در خصوص مشکلات اساسی کشور و عاملان اصلی مشکلات سخن نگفت... ایشان توضیح دهند که دولت چه سهمی از درآمدهای ملی دارد و باقی این درآمدها به کجا می‌رود و در اختیار چه نهادهایی است؟ آیا دولت نظارتی روی عملکرد مالی آنها دارد یا خیر؟