728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی – سه‌شنبه ۱مرداد ۹۸

روزنامه های حکومتی
روزنامه های حکومتی

روزنامه‌های حکومتی سه‌شنبه اول مرداد، مهم‌ترین عنوانهای خود را به ختم دادگاه وزیر قاتل و زن اطلاعاتی رژیم، و هیاهوی وزارت بدنام اطلاعات در مورد دستگیری یک شبکه جاسوسی اختصاص داده‌اند. در کنار آن اظهارات مداخله‌جویانه ولی‌فقیه ارتجاع در مورد فلسطین و دود و دمهای روزنامه‌های باند خامنه‌ای در مورد ربودن کشتی نفتکش انگلیسی دیده می‌شود.

 

روزنامه‌های باند خامنه‌ای ضمن ضد و نقیض گویی در مورد علت ربودن کشتی انگلیسی، به باند رقیب حمله کرده و بر ادامه سیاست دزدی دریایی و مقابله جویی بر سر برجام تأکید کرده‌اند:

جوان: تردیدی نیست که انگلیس با پروپاگاندا قصد مرعوب کردن ایران و تحمیل شرایط ظالمانه بعدی را داشته و دارد که در این‌صورت هر عقل سلیمی می‌پذیرد که هزینه عقب‌نشینی و تسلیم شدن به‌مراتب بیشتر از هزینه ناچیز مقاومت و نمایش اقتدار نظام است. امروز به‌جز غرب زده‌ها و مرعوبین داخلی تقریباًً تمام تحلیل‌گران داخلی و بین‌المللی... رسماًً به سران انگلیس خطر باورناپذیر بستن تنگه هرمز و ناامن شدن هر گونه تردد کشتیرانی را گوشزد می‌کنند.

جوان: انگلیس وقتی به سبک تاریخی خود، اقدام به راهزنی دریایی در جبل‌الطارق کرد، فکرش را هم نمی‌کرد که ایران، دست به‌عملی متقابل بزند... برای نفتکش بریتانیایی هیچ نیازی به دیپلماسی گسترده نیست. حتی اگر انگلیس به سمت فشار‌های مالی پیش برود باز به نتیجه نخواهد رسید. بلکه تنها راه باقی مانده «رهاسازی در برابر رهاسازی» است، یعنی نفتکش گریس ۱را آزاد کند تا نفتکش انگلیسی نیز راه خود را برود.

کیهان: ظریف اخیراً در پاسخ به سؤال خبرنگار NPR گفت «تعامل با غرب اعتبارش را در داخل ایران از دست داده است. مردم دیگر نگاهشان به تعامل با جامعه بین‌المللی نیست، به آمریکا نیست. به‌دلیل این‌که به قولش عمل نکرد و به اروپایی‌ها هم نیست، به‌خاطر این‌که آنها نتوانستند در برابر آمریکا ایستادگی کنند.، بنابراین، بله، تعامل با غرب اعتبارش را از دست داده و بر همین اساس، من هم اعتبارم را از دست داده‌ام». چرا؟ آیا مجال جبران وجود ندارد؟ حتماً فرصت اصلاح وجود دارد. چرا باید اعتبار خود را به توافق پایمال توسط قدرتهای بدعهد غربی گره زد و قاطعیت به خرج نداد؟

 

روزنامه‌های هم‌سو با باند روحانی نسبت به پیآمد دزدی دریایی رژیم ابراز نگرانی کرده و ضرورت عقب‌نشینی را گوشزد کرده‌اند:

آفتاب یزد: به نظر می‌رسد که این مقابله به مثل بر روی موقعیت ایران در میان اتحادیه اروپا و برجام اثرگذار باشد. زیرا اتحادیه اروپا به‌عنوان اعضای ناتو حمایت خود را از شکایت بریتانیا علیه ایران در شورای امنیت اعلام‌ کردند... شکایت انگلیس از ایران در شورای امنیت سازمان ملل و تحریم تهران می‌تواند زمینه‌ساز یک اجماع حتی حداقلی علیه تهران شود. به همین دلیل به‌نظر می‌رسد مشکلات به‌وجود آمده میان تهران – لندن باید از طریق دیپلماسی هر چه زودتر حل شود تا شرایط از وضعیت کنونی پیچیده‌تر نگردد. اگر چه عملاً همه امیدها نسبت به برجام پس از خروج یکجانبه آمریکا از بین رفت اما جریانهای اخیر می‌تواند شرایط موجود را پیچیده‌تر سازد.

جهان صنعت:‌. شکایت این کشور(عضو) شورای امنیت سازمان ملل، نشان از این دارد که دولت بریتانیا راه دیپلماتیک را برای حل اختلاف با تهران انتخاب نکرده است. در ادامه تنش‌زایی‌ کشورهای غربی در منطقه غرب آسیا، دولت انگلیس در نامه‌یی به شورای امنیت سازمان ملل ضمن مطرح کردن اتهامات...، مدعی شد که نیروهای ایرانی در آب‌های دریای عمان نفتکش آنها را توقیف کرده‌اند نه خلیج‌فارس. فارغ از آن برگزاری نشست‌های اضطراری و جلسه وزیر خارجه انگلیس با همتایان آلمانی و فرانسوی خود نشان می‌دهد که تنشهای موجود بین دو کشور فراتر از موضوع کشتی است و حتی می‌تواند خطر بازگشت تحریم‌های سازمان ملل و اتحادیه اروپا که در پی حصول برجام لغو شده بود به همراه داشته باشد.

 

برخی از بحرانهای اقتصادی اجتماعی در روزنامه‌های سه‌شنبه در کنار خبرهای تداوم فساد و چپاول دیده می‌شود.

آفتاب اقتصادی: روزهای سخت برای مردم

ابتکار:‌ تهران سال‌ها است که با گورخواب‌ها، پل خواب‌ها، کارتن‌خواب و... آشنا است و ماشین‌ خواب‌ها حالا این جمع را تکمیل‌تر کرده‌اند.

بهار: برج‌های اروپایی آقازاده‌ها در پایتخت

جوان: رانت ۱۲۵هزار خودروی وارداتی برای یک خانواده! سند تازه‌یی از رانت ژنهای خوب برملا شد.

صمت: بازارها با اهمال در ایمن سازی یک به یک می سوزند

صدای اصلاحات: بحران اقتصادی گلوی کارگران را می فشارد

مردم‌سالاری: فوت ۴۱۵۹نفر در تصادفاًت ماه ابتدایی امسال

همدلی: بحران مسکن در آستانهٔ فاجعهٔ انسانی

هدف و اقتصاد: در دست اندازی به منابع طبیعی رد پای صاحبان قدرت و ثروت دیده می‌شود

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات