728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی - شنبه ۱۹بهمن ۹۸

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

روز گذشته نمایشهای جمعه سراسر کشور صحنه حملات به نیابت از ولی‌فقیه به روحانی باند مغلوب و دفاع از شورای نگهبان از یک‌سو و التماس برای کشاندن نیروهای رژیم به پای صندوقها از سوی دیگر بود. سایر تریبونهای خامنه‌ای هم حول همین موضوع کوک شده بودند. می‌خواهیم ببینیم در روزنامه‌های حکومتی از این جدال در رأس نظام چه خبری هست؟

در روزنامه‌های حکومتی امروز هم بحران انتخابات موضوع اول روزنامه‌های هر دو باند حاکم است. کیهان تیتر اول و بزرگ صفحه اولش و یادداشت روزش و یک مقاله از پاسدار حسین شریعتمداری را به این موضوع اختصاص داده و خبرهای ویژه‌اش هم نقل مطالب روزنامه‌های باند مغلوب علیه آنهاست. بقیه روزنامه‌های اقماری این باند هم تمرکزشان بر دفاع از شورای نگهبان خامنه‌ای و حمله به روحانی و باند اوست. اظهارات روزهای قبل روحانی و رئیسی را هم روزنامه‌های هر دو باند حاکم تیتر کرده‌اند که اوجگیری بحران در رأس نظام را به نمایش گذاشته است.

آنطور که در روزنامه‌های این باند آمده حرفشان به نظام این است که چنان‌چه سهمشان را نگیرند در نمایش تجمیع آرای نظام شرکت نکرده و مانع آمارسازی و پرکردن صندوقها خواهند شد. ولی حربهٔ کاری آنها برای این تهدید واقعیت موجود جامعه ایران و فضای انفجاری جامعه است. باند مغلوب با سوار شدن بر این واقعیت و یادآوری قیامهای اخیر و قبلی که لرزهٔ سرنگونی را بر تمامیت نظام انداخته، تلاش می‌کند باند غالب را به پرداخت سهم قدرت و غارتش مجبور کند.

ستاره صبح: شهاب‌الدین بی‌مقدار: برای یک درخواست کجا ۲۶سال زندان می‌دهند و یا برای یک خبرنگار که مسأله‌ای را مطرح می‌کند فوری برخورد امنیتی صورت می‌گیرد و زندان می‌رود. این رفتارها باعث می‌شود شکاف بین مردم و حاکمیت ایجاد شود که اگر رسیدگی نشود و از راههای مدنی این شکاف پر نشود اتفاقات بدی می‌افتد.

جهان صنعت:‌ می‌شود سکوت کرد و راجع به انتخابات حرفی نزد و هر چه آقایان بگویند تأیید کرد اما نمی‌شود از ذهن و سابقه تاریخی مردم این موارد را پاک کرد چرا که این‌چنین موضوعات تبدیل به زمزمه و بعداً فریاد می‌شود.

آرمان: ‌د‌ر جریان اتفاقات آبانماه، سخنان زیاد‌ی از سوی بسیاری از چهره‌ها و شخصیت‌های تاثیرگذار به‌علاوه جریانهای سیاسی د‌ر خصوص «چه باید‌ کرد‌؟» مطرح گرد‌ید‌... از تنزل سرمایه‌های اجتماعی صحبت شد‌ و این‌که چرا این اتفاقات رخ د‌اد‌ه است؟ گسترش شکاف د‌ولت-ملت و د‌ر کنار آن، بسیاری مسائل د‌یگر هم مطرح شد‌. انتظار می‌رفت یا حد‌اقل پیش‌بینی می‌شد‌ که مسئولان د‌رس‌هایی از وقایع گرفته باشند‌... به‌نظر می‌رسد‌ هیچ‌یک از نصایحی که بعد‌ از آبانماه مطرح شد‌، مورد‌ توجه حد‌اقلی قرار نگرفته و باید‌ تصریح کنیم که همان سیاست‌ها د‌ر حال اجراست و حتی می‌توان گفت این سیاست‌ها چه بسا قد‌ری شتابش بیشتر هم بشود‌.

وطن امروز:‌ قیف دقیق یا نادقیق شورا آن‌قدر گشاد بود که حالا همان حسن روحانی ۷سال است رئیس‌جمهور ماست، صبح جمعه هم باخبر شده که عجب! قیمت بنزین را ۳برابر کرده‌اند. همان کسی که با خنده شدید از آن تصمیم خطرناک با چند هزار میلیارد هزینه و چندین کشته و شهید حرف می‌زند اما حواسش به بعضی چیزها خیلی جمع است و دقیق، سر بزنگاه بلکه پیش از بزنگاه، واکنش دارد... روحانی این روزها حسابی از دست همان شورای نگهبانی که ذکرش در خط اول آمد، شاکی است یا حداقل این‌گونه نشان می‌دهد! حالا دلیل؟! چون می‌خواهند یک جناح را حذف کنند! کدام جناح؟! جناح من!

کیهان:‌ میرلوحی، از مسئولان ارشد ستادهای خاتمی‌ و روحانی گفته بود: «خاتمی ‌با‌ اشاره به نارضایتی‌های مردم بیان کرده، معلوم نیست که مردم به دعوت اصلاح‌طلبان پای صندوق رأی بیایند. این نشان می‌دهد که نگرانی‌ها جدی است»... تاجیک، تئوریسین سایه‌نشین دولت اصلاحات، گفت: «ما اصلاح‌طلبی را ابزار قدرت قرار دادیم و هر زمان که به قدرت رسیدیم، فراموش کردیم از کجا آمده‌ایم... در فردای قدرت وقتی آب دیدیم مشخص شد شناگران ماهری هستیم و معلوم شد می‌توانیم مستبدان قاهری هم باشیم.

کیهان: حسین شریعتمداری: اگر قرار بر همه‌پرسی است چرا این همه‌پرسی را با کسب نظر «آری» یا «نه» مردم به این پرسش اساسی انجام نمی‌دهند که «آیا دولت کنونی غیر از تحمیل فاجعه به مردم و برباد دادن بیت‌المال دستاورد دیگری داشته است»؟!... چرا جرأت این پرسش را ندارید؟!

آفتاب یزد: بنا‌ به اظهار مسئولان سازمان هواپیمایی تقریباً تمام هواپیماهای موجود در ناوگان هوایی ایران در لیست تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

مسئولان سازمان هواپیمایی هم این موضوع را تأیید کرده‌اند و گفته‌اند آمریکا تمام هواپیماهای ایران‌ایر را در لیست تحریم قرار داده است؛ حتی هواپیماهایی که زمین‌گیر بوده یا متلاشی شده‌اند و حتی هواپیماهایی را که ایران قبلاً آنها را به فروش رسانده است.

به نظر می‌رسد تصمیم آمریکا درباره ایجاد اخلال در ناوگان هوایی ایران بسیار جدی است.

همشهری: سناتورهای جمهوریخواه سنا بامداد شنبه (به وقت تهران) از کمپانی شبکه اجتماعی «توئیتر» خواستند به بهانه تحریم‌های ایران، تمامی حساب‌های کاربری سران و مقامات جمهوری اسلامی ایران را مسدود کند.

مستقل: یک عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاهها سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن تعداد زیادی از نخبگان دانشگاهی در این حادثه را نمونه‌ از دست دادن نیروی انسانی کارآمد و نخبه دانست و نسبت به انزوای دانشگاهها در مدیریت کشور انتقاد کرد. وی افزود: به هوش باشیم که با از دست دادن نیروی انسانی نخبه و کارآمد در واقع حاصل فعالیت دانشگاهها را از دست داده‌ایم.

وضعیت روزنامه‌های رژیم حاکی از این است که باند خامنه‌ای در تصمیم به حذف باند مغلوب از مجلس ارتجاع جدی است و در باند مغلوب هم پافشاری برای سهم‌خواهی حتی با وجود تهدید قیام ادامه دارد. این وسط کشمکشهای درون این باندها هم قابل‌ توجه است که در درون خودشان بر سر سهم قدرت و غارت در مجلس بعدی مشغول کشمکش و نزاع هستند. و جالب این جاست که بنا‌ به اعتراف خودشان این کشمکش‌ها در مواجهه با تهدید قیام مردم به سمت وحدت میل می‌کند. علاوه بر اینها روزنامه‌های حکومتی به وجوه مختلف سایر بحرانهای لاینحل نظام مثل اف.ای.تی.اف، بودجه ۹۹، گرانی قریب‌الوقوع سوخت و وضعیت بلاتکلیف حقوق کارگران هم پرداخته‌اند.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/8ed8730e-a986-4c00-931e-bd3161ab524d"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات