728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی - سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹

گزیده روزنامه های حکومتی
گزیده روزنامه های حکومتی

اعترافهای ناگزیر؛ فریبکاری و بی‌عملی در مهار کرونا

برجسته‌ترین بحران داخلی نظام در روزنامه‌های باندهای مغلوب اعترافهای ناگزیر به شیادگریهای نظام برای سرپوش گذاشتن بر عملی‌اش در مواجهه با کرونا است. «دولت دست از عوام فریبی بردارد» عنوان مطلب جهان صنعت است که از جمله نوشته است: «اگر از همان روز اول دلایل سیاسی را مدنظر قرار نمی‌دادند و قم را قرنطینه می‌کردند حال این همه انسان بی‌گناه جان‌شان را از دست نمی‌دادند.. . دولت فقط شعارهای تو خالی می‌دهد. روز‌به‌روز هم تعداد فوتی‌ها را کمتر اعلام می‌کنند تا برای مردم این شرایط عادی شود. در شهرستانها به‌تازگی دیگر مبتلایان به کووید ۱۹ را به بیمارستان نمی‌برند بلکه آن‌قدر به آنها رسیدگی نمی‌کنند تا مستقیم به قبرستان بروند». و در ادامه نوشته است: «در این ایام مردم دیگر اعتمادی به گفته‌های مسئولان ندارند. سال‌هاست دمل چرکینی بین دولت و ملت به‌وجود آمده. حال چه زمانی سر باز کند خدا داند». روزنامه حکومتی اعتماد هم زیر عنوان «مشکل تناقض گویی» از جمله نوشته است: «با بالا رفتن ناگهانی آمار مبتلایان به کرونا در استان خوزستان، خیلی سریع دوستانی پیدا شدند که انگشت اتهام را به سمت مردم خوزستان نشانه رفتند و گفتند که این موضوع به‌خاطر رعایت نکردن فاصله اجتماعی پیش آمده است. در حالی که این حرف هیچ قابل‌قبول نیست. آنچه شیوع بیماری در خوزستان را بالا برد، ناراستی‌ها و تناقض‌گویی‌های آقایان در دولت است، رفتاری که سبب شد مردم هم دیگر به این بیانات متناقض اعتمادی نداشته باشند». در ادامه هم با سوزوگداز نوشته است: «همین سبب شده که رسانه‌های بیگانه و معاند جمهوری اسلامی به‌راحتی بتوانند صحبت‌های رئیس‌جمهوری را یک سمت قرار دهند و سخنان سخنگوی وزارت بهداشت را در سمت دیگر».

تشدید انزوای جهانی و منطقه‌یی نمودی از بن‌بست نظام

بحرانهای داخلی رژیم از رکود و بیکاری و گرانی و افزایش قیمت ارز در روزنامه‌ها مطرح است تا ماجرای جنگ گرگها در درون دولت روحانی و برکناری رحمانی وزیر صمت. و ماجرای خودزنی دریایی رژیم که باعث شده بار دیگر ماجرای زدن هواپیمایی اوکراینی هم مطرح شود. در مورد بحرانهای خارجی رژیم در روزنامه‌های هر دو باند حاکم می‌توان نمودهای مختلف آنرا دید. اعتماد از باند مغلوب نوشته است «کشورهای غربی هر چقدر هم که در مورد (نظام) اختلاف‌نظر داشته باشند، در مورد تحدید (محدود کردن) توان (نظام) در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه کاملاً اتفاق‌نظر دارند». بعد هم تأکید کرده «دورنمایی برای قطع فشارهای خارجی برای (نظام) وجود ندارد». رسالت از باند مؤتلفه هم بن‌بست نظام در مواجهه با برجام و تحریم‌ها را این‌طور توصیف کرده و نوشته «برجام یک کلاهبرداری مفتضح است که دولت آمریکا با چند کشور اروپایی بر سر ما آوردند، به‌طوری که نه می‌توان به یک مرجع بین‌المللی شکایت کرد و نه می‌توان طرف مقابل را از دست زدن به اقدام‌های خطرناک بازداشت. برجام نشان داد که گریزی از تحریم‌های بانکی نیست». ستاره صبح هم نوشته است: «چند دقیقه پس از بمباران پایگاههای دفاعی در حلب و خروج نیروهای سوریه از این منطقه، سه پایگاه دیگر شبه‌نظامیان نزدیک به ایران هدف قرار گرفتند که این مسأله نشان‌دهنده هماهنگی بین اسرائیلی‌ها و روسیه در خصوص ضربه زدن به نیروهای ایرانی در سوریه است»

دروغ‌های کرونایی رسوا؛ همه از آن فاصله می‌گیرند

روزنامه‌های باند خامنه‌ای در روزهای قبل روی این تناقض‌گوییها دست گذاشته بودند. امروز هم آنرا سوژهٔ طنز کرده‌اند. روزنامه حکومتی سیاست روز در ستون طنزش از جمله نوشته است: «معاون ستاد فرماندهی مقابله با کرونا: با باز شدن اصناف، مردم پروتکل‌ها را به دست فراموشی سپردند. شاید هم برای بازگشت مردم به جامعه اندکی زود بود.

با توجه به این‌که شخص ایشان گویا هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارند کدام یک از گزینه‌های زیر دستور بازگشت مردم به شرایط عادی را صادر کرده است؟

الف) ننجون

ب) عمه رهبر کره شمالی

ج) خاله شادونه

د) سفیر زیمباوه در نیکاراگوئه»