728 x 90

معلمان بی‌حقوق، دانش‌آموزان شیمیایی شده!

حقوق معلمان!
حقوق معلمان!

با آن که فصل بهار آمده است همه جای ایران در سوگ عزیزان دلاوری است که جنایتکاران خامنه‌ای از مردم ایران گرفتند. از شهادت مهسای مظلوم تا آخرین رفیقی که به دیار جاودانه‌ٔ راست قامتان انقلاب دموکراتیک ایران پیوست، هیچ کجای ایران آرام و قرار ندارد. در آخرین پنجشنبه آخر سال۱۴۰۱ مادران و پدران و فرزندان و همسران قهرمانان میهن بر سر مزارشان اشک ریختند و تجدید پیمان کردند که ما نیز تا به آخر می‌ایستیم و ضحاک را به زیر می‌کشیم.

دانش‌آموزانمان هم با حمله شیمیایی «شرکتهای دانش بنیان»! نظام ولایت فقیه در تلاشند که کمی نفس بکشند و در گوشه بیمارستانها و یا در کنج خانه، به «آتش جواب آتش» می‌اندیشند- اما در این هنگامه باندهای غارتگر و آتش به اختیار رژیم دست در سفره معلمان محروم برده، از پرداخت حقوق ناچیز آخر سالشان دریغ کردند و بازی موش و گربه آنها به قیمت اندوه و سردر گریبانی هزاران معلم شریفی شد که با جیب خالی پای سفره هفت سین نشستند. غم اجحاف و چپاول دستمزد کارگران کم بود، حالا نوبت معلمان زحمتکش هم فرا رسید.

 

آغاز ماجرای حقوق ندادن به معلمان

واریز کردن حقوق معلمان در آخرین روز سال که تعطیل رسمی هم هست به خودی خود نشان از طینت ضدبشری حاکمان و فساد و بی‌کفایتی کارگزاران دانست.

با نهایی شدن احکام رتبه‌بندی فرهنگیان، قراربر این شد که معوقات مربوط به این رتبه‌بندی تا پیش از پایان سال، واریز شود اما برای تعداد زیادی از فرهنگیان تا آخرین دقایق سال۱۴۰۱ حقوق اسفند‌ماه و معوقات رتبه‌بندی واریز نگردید.

روزنامه تابناک ۲۹اسفند نوشت:

«فاجعه‌ای که پیش‌تر در نخستین سال فعالیت دولت و در پرداخت حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی رخ داده بود، حالا در حوزه‌ای دیگر بروز کرده است؛ وضعیتی که موجب شده از هم‌اکنون متهمان ردیف اول ماجرا، انگشت اتهام شان را به سمت هم نشانه بروند و تأکید کنند که قصور و تقصیر دیگران، عامل بروز این وضعیت غیرقابل قبول شده است»

وزارت آموزش و پرورش در اطلاعیه‌اش می‌گوید: «با وجود اختلاف مبانی محاسبه فوق‌العاده رتبه‌بندی و بار مالی مربوطه با سازمان برنامه و بودجه... با توصیه‌های رئیس‌جمهور، در خصوص پرداخت تفاوت مزایای رتبه‌بندی معلمان طی روز‌های آینده، تصمیم‌گیری و اقدام خواهد شد».

تا اینجا معلوم شد علت رقم خوردن این وضع فاجعه بار، «اختلاف مبانی محاسبه» با سازمان برنامه و بودجه بوده است که با توصیه آخوند رئیسی هم تا آخرین ساعات سال۱۴۰۱ حل و فصل نشد!

سازمان برنامه و بودجه (؟!) رسماً حرفی نزده است اما ظاهراً ریشه اختلاف در ۱۷هزار میلیارد تومانی است که در «قانون نظام رتبه‌بندی معلمان» نهفته است.

 

«قانون نظام رتبه‌بندی معلمان» چیست؟

مجلس آخوندی در۱۵اسفند۱۴۰۰ «قانون نظام رتبه‌بندی معلمان» را تصویب کرد و در تاریخ ۲۳اسفندهمان سال توسط آخوند رئیسی جهت اجرا ابلاغ شده است. بر اساس جدول رتبه‌بندی قرار شد پایه حقوق معلمان مشمول قانون افزایش یابد. این طرح معلمان را در پنج دسته رتبه‌بندی می‌کند. پایه معلمان رتبه یک، پنج میلیون و ششصد هزار تومان به‌علاوه ۴۵درصد (هشت میلیون و یکصد و بیست هزار تومان) است. این میزان حداقل افزایش حقوق است.

 

بالاخره "حقوق اسفند ماه فرهنگیان" پرداخت شد یا نه؟!

روز ۲۹اسفند، علی احمدی؛ معاون سازمان برنامه و بودجه از پرداخت حقوق معلمان تا پایان روز ۲۹اسفند خبر داده بود اما آموزش و پرورش در اطلاعیه خود درباره بروز خطا در محاسبه پرداخت‌های ۲۹اسفند معلمان بابت حقوق اسفند پوزش خواست و گفت متأسفانه خطای نرم افزاری اجازه نداد که این کار بدرستی انجام شود و به‌دنبال جبران آن و پرداخت مابه‌التفاوت، در ساعات آینده هستیم!

نتیجه این‌که پس از یک سلسله بندبازی در آموزش و پرورش و سازمان برنامه و ریاست جمهوری، واریز حقوق معلمان به سال۱۴۰۲ کشید و دولت جوان حزب‌اللهی در سال جدید راهی بانک ملی شد و سرپرست بانک ملی گفت: به دستور رئیس‌جمهور و پیگیری معاون اول دولت سیزدهم با همکاری بانک مرکزی، باقیمانده حقوق اسفند ماه فرهنگیان پرداخت شد. تا این‌جا یعنی پولی بانک نیست و ناگزیر به خالق چاپ اسکناس در بانک مرکزی پناه آوردند. رسانه حکومتی تسنیم اول فروردین همین موضوع را به این شکل نوشت:

«برای اجرای رتبه‌بندی معلمان، ۳۸هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است اما احکام صادر شده از سوی آموزش و پرورش بدون رعایت قانون بوده است و مستلزم بار مالی ۵۶هزار میلیارد تومان است. این موضوع باعث کسری ۱۸هزار میلیارد تومان برای ۱۸ماه گذشته است و برای سال آینده نیز در مقایسه با بودجه مصوب برای سال۱۴۰۲حداقل ۱۲هزار میلیارد تومان کسری بودجه به‌وجود می‌آورد»

داستان به همین جا ختم نشد. روز اول سال جدید هم گذشت و با این‌که وزیر مربوطه گفته بود خودش شاهد پرداخت پول بوده است اما کاشف به‌عمل آمد که «هنوز بخش زیادی از معلمان در استانهای مختلف حقوق اسفند ماه خود را کامل دریافت نکرده‌اند!»

علیرضا منادی عضو مجلس هم گفت، در سازمان برنامه نوعی لجبازی برای پرداخت منابع مالی رتبه‌بندی معلمان وجود دارد و بر این اساس پس از چهار روز پیگیری از سوی مجلس و وزارت آموزش پرورش تازه آن هم به‌صورت ناقص پرداخت ها آغاز شده است و در این پرداخت ها حق رتبه‌بندی دیده نشده است. «وی در پایان گفت: کشور با معلم و آموزش رشد می‌کند و این باید برای همه روشن شود و این آدمها نگاه درستی به آموزش و پرورش ندارند» (خبرآنلاین ـ ۲فروردین۱۴۰۲)

 

نفوذیهای استکبار جهانی در کمین حقوق معلمان!

طبق معمول همه غارتگریها، بی‌کفایتی‌ها و باند بازی‌یهای نظام ولایت فقیه، سر از عوامل استکبار جهانی در می‌آورد! که به‌دلیل شرایط همیشه حساس عمود خیمه نظام، پرونده‌اش به کناری گذاشته می‌شود و نبایستی «کش» داد اما با این حال به اعتراف خبرآنلاین ـ ۲۹اسفند ۱۴۰۱ «۷۰۰ هزار معلم و خانواده‌هایشان در شب عید ناراضی» و خشمگین شدند. خشمی آتشین که هر آن آماده انفجار است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/28c8bea9-ccf0-4865-a85f-1dbb127ffd35"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات