728 x 90

معنای مناقشه بر سر برگزاری مراسم محرم؟

نمایی از برگزاری مراسم حج امسال که بصورت نمادین برگزار شد
نمایی از برگزاری مراسم حج امسال که بصورت نمادین برگزار شد

دکان دو نبش دین‌فروشی

اکثر قریب به اتفاق دولتهای جهان در انتخاب میان دو گزینهٔ برگزاری مراسم مذهبی و ملی و حفظ سلامت عمومی قاطعانه اولویت را به سلامت و بهداشت عمومی داده و از انجام مراسم خودداری می‌کنند. به‌عنوان نمونه مراسم بزرگ حج که سالانه میلیون‌ها مسلمان را به مکه می‌کشاند، امسال با صرف انرژی و هزینهٔ بسیار بالا جهت مراعات ضوابط بهداشتی، در ابعادی بسا کوچک‌تر برگزار شد. به همین سیاق در واتیکان و سایر ممالک اروپایی و آمریکایی نیز بسیاری از مراسم لغو و یا محدود گشته‌است.

در نقطهٔ مقابل در حاکمیت آخوندی آنچه اهمیت ندارد جان مردم و سلامت آنهاست.

از آنجا که آخوندهای مرتجع محرم و مراسم عزاداری امام حسین (ع) را یکی از دکانهای ویژهٔ دین‌فروشی و مردم‌فریبی به‌شمار می‌آورند، به سختی می‌توانند این امکان را نادیده بگیرند. بر این اساس هم خامنه‌ای و هم روحانی از ابتدا به برگزاری این مراسم فرمان داده و بر آن پا می‌فشردند.

خدای نکرده فاجعه‌یی به‌وجود خواهد آمد!

با شتاب گرفتن شیوع ویروس کرونا و افزایش تصاعدی آمار تلفات در همهٔ شهرها و در نتیجه اخطارهای مکرر پزشکان دست‌اندرکار، خامنه‌ای و روحانی خطر اعتراضات و خیزش مردم را جدی دیده و از فرمان خود پله پله کوتاه آمدند. خامنه‌ای با اتکاء به شم فرصت‌طلبانهٔ خود اذعان کرد که از ستاد مبارزه با کرونا تبعیت خواهد کرد و ضمن اعلام این‌که «ستاد ملی کرونا اگر چنان‌چه یک ضابطه‌ای را معین کرد برای عزاداری، همه‌ٔ ما موظفیم آن را عمل کنیم»، هراسناک نسبت به «فاجعه‌ای که به‌وجود خواهد آمد» هشدار داد:

«مسأله، مسألهٔ کوچکی نیست، مسألهٔ بسیار مهمی است. الآن یک مقداری مراقبت هست و کنترل هست؛ خدای نکرده اگر چنان‌چه همین مقدار هم شل گرفته بشود و از بین برود، آن وقت فاجعه‌ای به‌وجود خواهد آمد که دیگر آن سرش ناپیدا است» (عصر ایران. ۱۱مرداد ۹۹).

در پی این موضع‌گیری ۲۰۰۰نفر از مداحان بسیجی نیز در نامه‌یی خطاب به وی تبعیت خود از ولی‌فقیه در خصوص برگزاری مراسم محرم را اعلام کرده و نوشتند:

«حجت بر همه عزاداران حسینی تمام شد و جامعه ستایشگران مذهبی نیز خود را تابع و ملزم به نظر ات ستاد ملی مبارزه با کرونا می‌داند و قطعاً سایر اظهارنظرات وجاهت شرعی و عرفی ندارد». (خبرگزاری مهر ۱۱مرداد ۹۹).

روحانی رئیس‌جمهور ارتجاع نیز با اعلام این‌که برای برگزاری مراسم باید تضمینهای بهداشتی لازم را مهیا کرد، عملاً از اصرار خود مبنی بر برگزاری مراسم به هر قیمت دست برداشت.

ستاد مبارزه با کرونا حق ندارد هیچ هیأتی را تعطیل کند

اما در این میان برخی از آخوندهای حکومتی در نقطهٔ مقابل ولی‌فقیه و با نادیده‌گرفتن او کماکان بر اجرای مراسم اصرار می‌کنند. امری که ضمنا موقعیت متزلزل خامنه‌ای را بازتاب می‌دهد.

خبرگزاری حکومتی ایلنا (۱۴مرداد ۹۹) به‌نقل از آخوند مکارم شیرازی با اشاره به این‌که «ستاد ملی مبارزه با کرونا حق ندارد هیچ هیأتی را تعطیل کند» نوشت:

«آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به تعدادی سؤال پیرامون عزاداری در ماه محرم گفت: چنان‌چه ستاد ملی مبارزه با کرونا بتواند هیات ها را وادار به رعایت موازین بهداشتی کند، حق ندارد هیچ هیاتی را تعطیل کند».

آخوند دین‌فروش و غارتگر، علم‌الهدی بیش از سایرین خودش را به در و دیوار می‌زند تا هر طور شده این امکان را از دست ندهد و مراسم را برگزار کند. وی که عهده‌دار سرپرستی آستان قدس رضوی در مشهد است؛ و بر داراییهای میلیاردی این مکان چنگ انداخته‌، امسال نیز جهت برگزاری مراسم محرم کیسه گشادی دوخته‌است؛ و لذا در نمایش جمعهٔ مشهد (۱۷مرداد ۹۹)، برخلاف اظهارات خامنه‌ای بر اجرای مراسم اصرار ورزید:

«نباید به‌خاطر سختی برگزاری، شعائر محرم تعطیل شود همان‌طور که در هفته قبل عرض کردم، ... انشاءالله در تعظیم شعائر سعی کنید پیش قدم باشید و با ابتکارات خودتان تعظیم شعائر را انجام دهید؛ از عزیزان سر هیأتها و عزیزانی که تولیت عزاداری را به عهده داشتند، تقاضا دارم این پیش آمد ویروس و بلای منحوس نباید موجب شود اگر دیدید اقامه عزا... برای حفظ اصول بهداشتی و حفظ دستورات تشکیلات ستاد مقابله با کرونا زحمت دارد و مشکل هست، از اصل عزاداری امام حسین خدای نکرده منصرف شوید و بگویید امسال که مسائل با این مشکلات روبه‌رو هست، ما اقدامات هر ساله را از نظر نذورات و شعائر حسینی انجام نمی‌دهیم، این درست نیست».

روند پرشتاب تضعیف خامنه‌ای

بدون تردید برگزاری هر شکل از مراسم محرم به تجمع بیش از حد خواهد انجامید؛ امری که کاملاً مغایر با ضوابط بهداشتی و ایمنی است و افراد بیشماری را در معرض ابتلاء به ویروس و مرگ و میر قرار خواهد داد؛ این واقعیتی است که پزشکان ستاد حکومتی مبارزه با کرونا بر آن تأکید دارند.

اما با این وجود آخوندهای مرتجع قادر نیستند از عواید سرشار دین‌فروشی این ایام چشم بپوشند. این تناقضی است که نظام را از تصمیم روشن و قاطع در رابطه با برگزاری مراسم محرم ناتوان و درمانده کرده است.

از سوی دیگر تضعیف شدید موقعیت خامنه ای رهبر پوشالی نظام که حتی با چند ماه گذشته نیز قابل مقایسه نیست، به او اجازه نمی‌دهد که آنها را سر جای خود بنشاند. فراموش نکرده‌ایم که در جریان قیام آبان۹۸ خامنه‌ای با پیامی نماینده‌های مجلس ارتجاع را به سکوت وا داشت تا از مخالفت با افزایش بهای بنزین دست بردارند. هم‌چنین در جریان دادگاه طبری از معاونان قضاییه رژیم، وقتی دژخیم رئیسی بر طبق نقشهٔ از پیش تعیین شده برای حذف صادق لاریجانی از مسابقهٔ قدرت درصدد برآمده بود که پای وی را نیز به میان بکشد و دزدی‌هایش را برملا کند، خامنه‌ای با موضع‌گیری خود ورق را برگرداند و دادگاه را به سکوت واداشت. اما اکنون بحرانهای فزاینده مجال چنین مانورهایی را از خامنه‌ای سلب کرده و هر رویداد جدید روند تضعیف و افول موقعیت ولی‌فقیه درمانده و طلسم‌شکسته را شتاب بیشتری می‌بخشد. امری که بر نشانه‌های فاز پایانی نظام دلالت می‌کند.