728 x 90

مناظره یا نمایش بن‌بست نظام

مناظره یا نمایش احتضار نظام
مناظره یا نمایش احتضار نظام

وضعیتی که در مناظره نمایش انتخابات روز ۱۵خرداد شاهد آن بودیم، تصویر روشن و انعکاسی از وضعیت رژیم و بن‌بستی است که خامنه‌ای و تمامیت رژیم در آن قرار دارند.

به‌رغم این‌که کاندیداها دست چین شده شورای نگهبان و از زیر تیغ حذف آن گذشته‌اند و پس از تأیید صلاحیت آنها شورای نگهبان گفت در صورت عبور این افراد از خط قرمزها صلاحیت‌هایشان مجدداً بازنگری می‌شود، اما ابعاد بحران در حاکمیت آخوندی طوری است که مرز سرخ‌ها را نیز در می‌نوردد.

چند مورد از اظهارنظر کاندیداها به شرح زیراست:

-عبدالناصر همیتی: محسن رضایی که می‌گفت با گروگانگیری برای کشور ارزآوری خواهد داشت.

- مهرعلیزاده: آقای رئیسی شما که فقط ۶کلاس سواد داری، چطور می‌خواهی مملکت را اداره کنی؟

با شائبه مهندسی انتخابات و حذف افراد روبه‌رو هستیم و تا جایی که از فرمایشی رهبری مبنی بر جبران جفا به‌راحتی عبور می‌شود. بنابراین پرسش این است این امر چطور از سوی طراحان موجود هدایت می‌شود. آیا برای حضور یک فرد مهندسی می‌شود.

زاکانی: ما الان۱۱ ابر بدهکار بانکی داریم که ۹۰هزار میلیارد بدهی دارند. ۸۵میلیون نفر را شما نابود کردید و در مقابل شما قرار دارند

-پاسدار رضایی: شما منبع برای سلاطین شکر و فولاد و... دارید، اما منبع برای مستضعفین ندارید؟

پاسدار رضایی: همتی با تحریم‌های آمریکا همراهی کرده، من اگر دولت را بگیرم همتی و برخی دیگر در دولت روحانی را ممنوع‌الخروج می‌کنم و به جرم خیانت به دادگاه می‌کشانم

- همتی: سایر کاندیداها پوششی رئیسی هستند. این‌که نمی‌شود ۳نفر بیایند اینجا حمله کنند به من. آقای جلیلی شما پایه‌ای‌ترین مفاهیم اقتصادی را نمی‌دانی! ۲۰ساله فقط بیانیه می‌خوانی و پدر کشور را در می‌آوری. شما در زمین ترامپ بازی کردی

همتی: آقای زاکانی شما دو کلاس اقتصاد خواندی؟ همان سواد هسته‌یی‌ات هم من می‌دانم چطوری هست! آقای رضایی من که می‌دانم سوادت چقدر است. مدرکت را چطوری گرفتی! استادها را مجبور می‌کردید تأییدت کنند. نگذارید دهن من باز شود.

همتی: آقای رئیسی، تو برو اول مشکلات زندانها را حل کن بعد بیا دنبال قوه مجریه

-مهرعلیزاده: هزاران کارخانه بسته شده‌اند، کی بسته؟ اسراییل و آمریکا که نبسته‌اند! همین قاضی‌های رئیسی بسته‌اند. اگر رئیسی دلش برای کشور سوخته همین قوه قضاییه را که مانند دوران قاجاریه اداره می‌شود درمان کنید

رئیسی: چرا این‌قدر به من تهمت می‌زنید؟ همین الآن در سایتها نگاه کنید چقدر به من تهمت می‌زنند.

اما صحبت‌های عناصری که در مناظره ۱۵خرداد شرکت کردند، نشان داد که بحرانهای لاعلاج بسیار فراتر از این است که با مهندسی انتخابات قابل رفع و رجوع باشد.

در شرایط بحرانی نظام، خامنه‌ای راه‌حل دیگری غیر از سلاخی در پیش رو داشت، و آن این‌که اصل را بر گرم کردن تنور انتخابات بگذارد و عناصر بیشتری از باند مغلوب نظیر جهانگیری و پزشکیان و باند موسوم به اعتدالی نظیر علی لاریجانی را به بازی بگیرد.

.

اما خامنه‌ای ظرفیت چنین مانوری را هم نداشت. و از شقه و شکاف در این شرایط به‌شدت می‌ترسید.

بنابراین بی‌دلیل نبود که خامنه‌ای ازماهها قبل به فکر مهندسی انتخابات و حذف باند رقیب و حتی عناصر مانند علی لاریجانی بود، و موضوع دولت جوان حزب‌اللهی را مطرح کرد و بدون این‌که اسمی از کسی ببرد، سردسته آنرا جلادی از جنس پاسدار آدم کش و قاتل قاسم سلیمانی معرفی کرد.

خامنه‌ای به این دلیل چنین سیاستی را در پیش گرفت که به واقعیت موجود در جامعه یعنی فضای انفجاری که محصول جنایات و چپاولگری او و ایادی حکومتی است اشراف داشت.

 

شرایطی که مستمراً عناصر و رسانه‌هایی از هر دو باند نسبت به عواقب آن یعنی قیام مردم هشدار می‌دهند، اما خامنه‌ای چاره‌ای جز این نداشت که تابلو انقباض هر چه بیشتر را با حذف و سلاخی کاندیداهای باند رقیب انتخاب کند، و حتی تبعات آن یعنی طغیان جنگ گرگها را هم بپذیرد.

موضوعی که باعث شد که حتی صدای بعضی از عناصر باند او هم درآید و خامنه‌ای ناچار شد شخصاً به صحنه بیاید و با دجالگری همیشگی ذکر مصیبتی در مورد ظلم به کاندیداهای رد صلاحیت شده بخواند.

اما ذکر مصیبت خامنه‌ای که باعث امیدواری در باند مغلوب و عناصر رد صلاحیت شد، شورای نگهبان را وادار به تجدید نظر نکرد.

بلکه در بیانه‌اش در مورد صحبت خامنه‌ای دلایل امنیتی را دلیل اصلی رد صلاحیتها دانست که قطعاً این بیانیه هم با نظر خامنه‌ای و بیت او تنظیم شده است.

محسن مهدیان سردبیر خبرگزاری فارس گفت: «برای مردم سؤال می‌شود که رئیس مجلس و شخص منتصب و مشاور رهبری طبق چه قاعده‌یی رد صلاحیت می‌شود؟ نمی دانم از چه چیزی شورای نگهبان باید دفاع کنیم شورای نگهبان گزارشات غلط درباره کاندیداها را مد نظر قرار داده است» (شبکه آرا ۱۴خرداد ۱۴۰۰).

محمد مهاجری یکی دیگر از افراد باند خامنه‌ای گفت: «توئیت آقای سخنگو به این معنا بود که شورای نگهبان برای رفع ظلم اقدام می‌کند.

دو سه ساعت بعد، بیانیه شورای نگهبان، نظر سخنگو را ریجکت کرد و کلا منکر شد که اطلاعات غلط، باعث رد صلاحیت شده! این یعنی پاک کردن ماهرانه صورت مساله!» (سایت خبرآنلاین ۱۴خرداد ۱۴۰۰)

محمدرضا عارف از عناصر شاخص باند موسوم به اصلاح‌طلب توئیت کرد: «اگر بخش‌های تصمیم‌گیر حاکمیت نخواهد از برخی روش‌های اداره کشور که با روح جمهوریت نظام در تضاد است فاصله بگیرد، مطمئناً به تعمیق شکاف ملت و حاکمیت خواهد انجامید» (سایت جماران ۱۴خرداد ۱۴۰۰).

اینها نمونه‌هایی از انعکاس وضعیت به‌غایت بحرانی و بن‌بست نظام ولایت است.

این وضعیت نشان‌دهنده این است است بحران سرنگونی جدی است و برای تخفیف این بحران خامنه‌ای هرکاری کند، نه تنها به تخفیف آن منجر نمی‌شود بلکه به‌صورت بحران جدیدی بر سرش خلاص می‌شود.

بحرانی که ناشی از بحران اصلی در جامعه یعنی بحران مردم با حاکمیت است که که هر روز به‌صورت قیام‌ها و اعتراضات مردمی در نقاط مختلف کشور شاهد آن هستیم.

به‌دلیل نگرانی از خشم و خروش مردم است که خامنه‌ای خط انقباض هر چه بیشتر را در پیش گرفته و به‌زعم خودش می‌خواهد با سرکوب مردم چند صباحی بیشتر حکومتش را سرپا نگهدارد، اما واقعیت این است هم‌چنان که مردم انتخابات را بر سر او آوار کردند این خط را نیر بر سرش آوار می‌کنند و نهایت این خط هم خشم و خروش بیشتر مردم و سرنگونی رژیم فساد ولایت فقیه است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/3a77f290-b3fd-4f65-bc94-299d2fb9ba09"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات